Samsun hat dolmuşçuları zammı yeterli bulmadı

-Samsun çizgi dolmuşçuları artırımı kâfi bulmadı Samsun’da sınır dolmuşçuları yüzde 25’lik artırımı kâfi bulmazken, vatandaşlar ise akaryakıt …

09.01.2022
Samsun hat dolmuşçuları zammı yeterli bulmadı

-Samsun çizgi dolmuşçuları artırımı kâfi bulmadı Samsun’da sınır dolmuşçuları yüzde 25’lik artırımı kâfi bulmazken, vatandaşlar ise akaryakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle dolmuşçulara hak verdi.

SAMSUN (rehberaydin.com) – – Samsun sınır dolmuşçuları artırımı kâfi bulmadı

SAMSUN – Samsun’da çizgi dolmuşçuları yüzde 25’lik artırımı kâfi bulmazken, vatandaşlar ise akaryakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle dolmuşçulara hak verdi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Uyum Merkezi toplantısından, çizgi dolmuşlarının fiyatlarına yüzde 25 artırım kararı çıktı. Uygulanacak artırım kararıyla birlikte Samsun’da birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü dolmuş çizgilerinde kişi başı yolcu fiyatı 4 liradan 5 liraya yükseldi. ‘Öğrenci’ tarifesinin fiyatında ise şimdi değişiklik olmadı. Samsun’da öğrenciler eski tarife olan 3,5 TL ödeyecek.

“7 TL’den aşağısı bizim için zarar”

Zar kararını pahalandıran 3. Çizgi Dolmuş Lideri Ercan Güder, “Zam kâfi değil. Bizim mazota gelen artırımlara nazaran, enflasyona nazaran artık 7-8 TL’den taşımamız lazım. Son 6 ayda biliyorsunuz ülkemizde her şey 2-3 kat zamlandı. Türk Lirası paha kaybetti. Biz yalnızca bundan 4-5 ay evvel kişi başı fiyatı 3,5 TL iken 4 TL yaptık. Ancak mkent aydın haberlerilesef kâfi değil. Mazot 7 TL’ydi 14 TL oldu. Endüstrideki harcamalarımızı saymıyorum bile. Endüstride modül fiyatlarında da 3-4 kat artışlar oldu. Şu anda eski tarife kişi başı 4 TL fakat haftaya 5 TL olacak. Yüzde 25 artırım yaptılar lakin bu esnafın şu anda hiçbir karı olmayacak. 7 TL’den aşağısı bizim için ziyan. Biz belediyeye işgaliye ödüyoruz. Onlardan isteğimiz en azından işgaliyelere, vizelere artırım yapmamalarını istiyoruz. Tüm dolmuş sınırları olarak beklentimiz bu. Bizim bütün çizgilerin öğrenci potansiyeli var. Öğrenci tarifesi tekrar 3,5 TL olarak kaldı lakin buna da bir uygunlaştırma beklentimiz var” dedi.

“Şimdilik yönetim eder”

Dolmuş şoförü Azmi Kart, “Yeterli değil lakin şimdilik yönetim eder. Hiç yoktan kurtarır bizi. 5 TL olması bile âlâ. Beklentimiz 6-6,5 TL olmasıydı. Zira otomobilin geliri kadar masrafı de çok oluyor. Kazandığımızın yarısını akaryakıta veriyoruz” diye konuştu.

“Evin önüne çeksek daha karlıyız”

Dolmuş sahibi İsmail Aydın, “Dostlar alışverişte görsün. ‘Filancanın dolmuşu var çalışıyor’ diyorlar. Para yok şu an bu işte. Geçenlerde otomobilin bir baskı balatasını değiştirdim, 7 bin 500 TL ödedim. Geçen sene bunu 3 bin TL’ye yaptırabiliyordum. Şu anda da 1 ay içinde 9 bin TL’ye çıkmış. Bu sürücü esnafı para kazanmayı bırak otomobilini yürütemez. Öğrenci 3,5, kişi başı 4 TL’ydi. 3 tane tam yolcu taşısan 12 TL yapar. Mazot 14 TL. Geçen sene 2 yolcuyla ben mazot alıyordum. 1 TL de para artıyordu. Kişi başı 5 TL olsa ne olur. Bu artırım, artırım değil bizim için. Öğrenci 5 TL, olağan kişi 6 TL olması lazım ki azcık bir ferahlayalım” sözlerini kullandı.

Bir dolmuş şoförü ise, “Mazotla kederimiz çok. Kazandığımızı mazota veriyoruz. Öğrenci 3,5 TL. Aslında 4 yolcu alsak bir serviste yaktığımız para ediyor. Bize öteki 3 yolcunun parası kalıyor. 3 yolcunun parasıyla da akşam olunca kazandığımızı sürücü mü alsın, mal sahibine mi versin, mazota mı versin. Bu mevzuda dertliyiz” biçiminde konuştu.

Vatandaşlar dolmuşçulara hak verdi

Vatandaşlar da artırımlardan şad olmadıklarını ancak son devirde akaryakıttaki artışlardan dolayı dolmuşçuya da hak verdiklerini belirttiler. Vatandaşlar gelen artırımları; “Yapacak bir şey yok. Mecburen yapacak. İş açıcı bir durum değil. Fakat ne yapacaksın onlar da mecburen artırım geldiği için uygulamak zorunda kalıyorlar. 4 TL’den 5 TL’ye çıkmış. Mazotun bu türlü ileri gitmesinden ötürü dolmuşçunun da üzülmemesi için olması da gerekir. Geç bile kalındı. Onlara da yazık. Mazot olmuş kaç lira. Bak otomobilim var otomobilsiz gidiyorum” biçiminde yorumladı.

aydın haberleri / Fatih Selim Ayrancı – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.