SAMDOB, “Yunus Emre” balesinin prömiyer hazırlıklarını sürdürüyor

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), 11 Aralık’ta birinci sefer sahneleyeceği “Yunus Emre” balesinin hazırlıklarına devam ediyor. SAMSUN …

09.12.2021
SAMDOB, “Yunus Emre” balesinin prömiyer hazırlıklarını sürdürüyor

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), 11 Aralık’ta birinci sefer sahneleyeceği “Yunus Emre” balesinin hazırlıklarına devam ediyor.

SAMSUN (kent aydın haberleri) – Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), 11 Aralık‘ta birinci sefer sahneleyeceği “Yunus Emre” balesinin hazırlıklarına devam ediyor.

UNESCO’nun, vefatının 700. yılı hasebiyle 2021’i “Yunus Emre’yi Anma Yılı”, Cumhurbaşkanlığının da “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” ilan etmesi hasebiyle “Yunus Emre” balesinin dünya prömiyeri gerçekleştirilmesi planlanmaktadır..

Türk lisanı ve kültürünün en kıymetli şahsiyetlerinden Yunus Emre’yi dünya sahnelerine taşıyacak iki perdelik yapıtın librettosu ve rejisi, bale sanatkarı ve başkoreograf Görkem Cengiz’e ilişkin.

Yapıtın koreografisini Kürşat Kılıç, Zeynep Bengier ve Görkem Cengiz üstleniyor. Türk sanat müziğinden sanatçı Erhan Yılmaz’ın yapıtlarından özel seçilen müzikler “Yunus Emre” balesi için Mehmet Yetimoğlu ve Görkem Cengiz tarafından düzenlendi.

Dekor ve kostümleri Gülnur Çağlayan Tuluk tarafından hazırlanan yapıtın ışık tasarımı Fazilet Kuzaytepe’ye ilişkin. Görüntü projeksiyonu Murat Turgut tarafından gerçekleştirilen yapıtın reji asistanı Burak Ölmez, koreografi asistanı ise Orkun Baydoğan olacak.

SAMDOB koro ve Trabzon Devlet Tiyatrosu sanatkarlarının iştirakiyle sahnelenecek yapıtta, Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu orkestra sanatkarları da yer alacak.

Yunus Emre balesinin dünya prömiyeri, Atatürk Kültür Merkezi Aydın Gün Salonu’nda 11 Aralık Cumartesi günü yapılacak.

Yapıtın hazırlıkları, Atatürk Kültür Merkezi Aydın Gün Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Görkem Cengiz, kent aydın haberleri muhabirine, Yunus Emre balesinin alanında tek olduğunu lisana getirdi.

Bu bele yapıtını dünyaya taşıma dileğinde olduklarını belirten Görkem, “Kalabalık bir grupla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Herkesi oyuna bekliyoruz.” dedi.

kent aydın haberleri / Mehmet Kumcağız – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.