Sağlıklı gıdanın adresi, Kuşadası yerel üretici pazarı

Kuşadası Belediyesi’nin mahallî üretici ile tüketiciyi aracısız buluşturmak gayesiyle yaşama geçirdiği Yöresel ve Âlâ Tarım Eserleri Sokağı …

14.01.2022
Sağlıklı gıdanın adresi, Kuşadası yerel üretici pazarı

Kuşadası Belediyesi’nin mahallî üretici ile tüketiciyi aracısız buluşturmak gayesiyle yaşama geçirdiği Yöresel ve Âlâ Tarım Eserleri Sokağı, büyük ilgi görmeye devam ediyor.

KUŞADASI, AYDIN (rehberaydin.com) – Kuşadası Belediyesi‘nin lokal üretici ile tüketiciyi aracısız buluşturmak emeliyle yaşama geçirdiği Yöresel ve Yeterli Tarım Eserleri Sokağı, büyük ilgi görmeye devam ediyor.

Kuşadası‘nın farklı mahallelerinde yaşayan üreticilerin yeterli tarım uygulamalarıyla elde ettikleri mevsimlik eserleri satışa sundukları sokağı, kış mevsiminin vazgeçilmezlerinden balkabağı, havuç, turp, karnabahar ve yöre mutfağının en değerli tatlarından olan şevketi bostan süslüyor.

Her Perşembe günü Cumhuriyet Mahallesi Burç Sokak’ta kurulan mahallî üretici pazarı uygun fiyata doğal ve sağlıklı beslenmek isteyen Kuşadalıların adresi olmayı sürdürüyor. Caferli, Kirazlı, Değirmendere, Yaylaköy, Davutlar, Çınar ve Soğucak mahallelerinde yaşayan mahallî üreticilerin uygun tarım uygulamaları ile ürettikleri mevsimlik eserlerini satışa sunduğu Yöresel ve Yeterli Tarım Eserleri Sokağı’nda bayanlar tarafından yapılan gözleme, içli köfte, aşure, keşkek gibisi lezzetler de satışa sunuluyor. Yumurta, bal, peynir ve süt üzere hayvansal eserlerin de yer aldığı pazarın tezgahlarında kış mevsiminin vazgeçilmezlerinden balkabağı, havuç, turp, turp otu, karnabahar, mandalina, portakal ve ayva üzere zerzevat ve meyveler yerini aldı.

Yöresel ve Düzgün Tarım Eserleri Sokağı’nda esnaflık yapan Zahide Ergen, “El emeği ile hazırladığımız yiyecekleri tezgahımızda satışa sunuyoruz. Vatandaşlar pazarda satılan eserlerin tazeliğinden ve doğallığından epey şad. Bu türlü bir alanın kentin tam merkezinde olması sahiden çok değerli. Bu alanı yaşama geçirdikleri için Kuşadası Belediye Lideri Ömer Günel’e ve grubuna çok teşekkür ederiz” dedi.

Sokakta, Aydın yöresine mahsus zerzevat ve meyveleri satışa sunan Aybar Tarım ise “Üretici sokağında vatandaşlar organik eserlere ulaşabiliyor. Ben, şu periyotta yalnızca Aydın ve etrafında yetişen çıtır şeker havucunu satışa sunuyorum. Bu eserin yararları saymakla bitmez. Doğal olma özelliğiyle de insanların ilgisini çekiyor” diye konuştu.

Pazara alışveriş yapmaya gelen Kenan Kaya da “Üretici sokağında satılan eserlerden epeyce mutluyuz. Bu alanda doğal zerzevat ve meyvelere rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Kuşadası Belediyesi’ne yaşama geçirmiş oldukları bu projeden ötürü çok teşekkür ederim” dedi. – AYDIN

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.