Rusya’nın Ukrayna topraklarına girmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Putin arasında kritik zirve

Rusya bu sabah Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesine girdi, ülkenin birçok yerinde patlamalar yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet …

24.02.2022
Rusya’nın Ukrayna topraklarına girmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Putin arasında kritik zirve

Rusya bu sabah Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesine girdi, ülkenin birçok yerinde patlamalar yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ortasında ise bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Erdoğan, diplomasiye dönülmesi konusundaki davetini bir defa daha yineledi.

Ukrayna‘nın doğusundaki Donbas bölgesinde günden güne artan tansiyon sonucunda Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, tarihi bir konuşma yaparak Donetsk ve Lugansk’ı resmen tanıdığını açıkladı. Putin, bu sabah da Ukrayna

Putin, sabahın erken skent aydın haberleritlerinde televizyon kanalından ulusa seslendi. Ukrayna‘nın doğusundaki ayrılıkçı kelamda idarelerin Rusya’dan askeri yardım talebinde bulunduklarını hatırlatan Putin, “Buna bağlı olarak özel bir askeri operasyon düzenlemeye karar verdim. Operasyonun hedefi sekiz yıldır Kiev rejimi tarafından istismara, soykırıma maruz kalan insanları korumaktır. Rusya Federasyonu vatandaşlarına da dahil olmak üzere sivillere karşı çok sayıda kanlı hata işleyenleri adalete teslim etmenin bununla birlikte ayrıyeten Ukrayna‘nın Nazizm’den ve militarizmden arındırılması için uğraş göstereceğiz.” sözlerini kullandı.

“İLİŞKİLER ÇEŞİTLİ FORMATLARDA SÜRDÜRÜLECEK”

Gelişmelerin ardından dün telefon görüşmesi yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin, harekat sonrasında bir kere daha görüştü.

Kremlin’den verilen bilgilendirme argümanında “Liderler, Rusya’nın Donetsk ve Logansk Halk Cumhuriyetleri’ni tanımasına ait durumu ele alarak görüş alışverişinde bulundu. Putin, Ukrayna makamlarının Donbass’taki saldırganlığına ve Minsk Mutabakatlarını uygulamayı kategorik olarak reddetmelerine dayanarak bu kararı almanın somut gerekliliğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise mevzuya ait bilinen görüşlerini paylaştı. Rusya Federasyonu için uzun vadeli ve yasal olarak bağlayıcı güvenlik garantileri oluşturma mevzuları da görüşmede ele alındı. Bu bağlamda Putin Rusya’nın legal kaygılarını ve taleplerini görmezden gelme teşebbüsüne dönüşen NATO ve ABD’nin reaksiyonsinden duyduğu hayal kırıklığını lisana getirdi. Başkanlar, Rus-Türk alakalarının çeşitli formatlarda devam ettirilmesi konusunda anlaştı.”

ERDOĞAN DİPLOMASİ DAVETİNİ YİNELEDİ

Sputnik’in haberine nazaran; Erdoğan, dün olduğu üzere bugün de diplomasi daveti yaptı. Erdoğan, Donetsk ve Luhanks kararına karşı olunduğunu bir kere daha aktardı. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ise NATO’nun tasalarını gözardı ettiğini söyleyip güvenlik münasebetlerinden bahsetti.

Rusya,Putin,Görüş,Erdoğan,Ukrayna ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.