Rusya’nın Donbas hamlesi sonrası, Putin’in yıllar önce çekilen videosu yeniden gündem oldu

Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ile Luhansk’ı resmi olarak tanıması ve askerleri bu bölgelere göndermesi, iki ülkeyi savaşın eşiğine …

23.02.2022
Rusya’nın Donbas hamlesi sonrası, Putin’in yıllar önce çekilen videosu yeniden gündem oldu

Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ile Luhansk’ı resmi olarak tanıması ve askerleri bu bölgelere göndermesi, iki ülkeyi savaşın eşiğine getirdi. Dünya gelişmeleri tasa ile takip ederken, Putin’in yıllar evvel çekilen görüntüsü yine gündem oldu. Küçük bir çocuğa Rusya’nın sonlarını soran ve istediği yanıtı alamayan Rus başkan, “Rusya’nın sonları yoktur.” diyor.

Ukrayna‘nın doğusundaki Donbas bölgesinde günden güne artan tansiyon sonucunda Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, tarihi bir konuşma yaparak Donetsk ve Lugansk’ı resmen tanıdığını açıkladı. Tanıma kararının akabinde Putin, Rusya Silahlı Kuvvetlerine Donetsk ve Lugansk’de barışın korunması talimatını verdi.

UKRAYNA’YA GİRME TALİMATI VERDİ

Böylelikle Rus güçleri, Ukrayna’nın doğusunda Donbas bölgesine ayak basmış olacak. Putin yaptığı konuşmada, Kiev idaresinin “Donbas’ta askeri karar dışında hiç bir kararı tanımadığını” belirterek, “Bu bağlamda, Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını bir an evvel tanımak için çok geç kalınmış bir kararı almayı gerekli görüyorum.” sözlerini kullanmıştı.

“RUSYA’NIN SONU NEREDE BİTİYOR?”

Tarihi bir konuşma yapan Putin’in Sovyetler Birliği vaktindeki toprakları hala Rusya’ya ilişkin olarak görmesi, tüm dünyayı hayrete düşürdü. Telaşlı bekleyiş sürerken Putin’in yıllar evvel çekilen bir görüntüsü yine gündem oldu. Görüntüde bir çocuğa “Rusya’nın sonu nerede bitiyor?” diye soran Putin, aldığı “Bering Boğazı ile ABD’ye kadar uzanıyor.” yanıtını beğenmiyor. Putin bunun üzerine manidar bir halde, çocuğa ve salondaki konuklara dönerek “Rusya’nın sonu yoktur.” tabirlerini kullanıyor.

Putin,Rusya ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Şimdiki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.