Rusya’dan tarihi karar! Faizi 1050 puan artırarak yüzde 20’ye çıkardılar

Ukrayna’yı işgal ettiği için birçok ülke tarafından yaptırım uygulanan Rusya’dan tarihi bir faiz artırım atağı geldi. Rusya Merkez Bankası, 1050 …

28.02.2022
Rusya’dan tarihi karar! Faizi 1050 puan artırarak yüzde 20’ye çıkardılar

Ukrayna’yı işgal ettiği için birçok ülke tarafından yaptırım uygulanan Rusya’dan tarihi bir faiz artırım atağı geldi. Rusya Merkez Bankası, 1050 baz puan artışla siyaset faizini yüzde 9,5’ten yüzde 20’ye çıkardı.

Rusya Merkez Bankası siyaset faizini yüzde 9,5’ten yüzde 20’ye çıkardı. Bankadan verilen bilgilendirme argümanında, Rus piyasalarında yaşanabilecek mümkün problemlere işaret edildi. Vatandaşların birikimlerinin bedel kaybetmemesi, mali ve fiyat istikrarının korunması için faiz artırımı kararı alındığına işaret edildi.

2021 MART’TA FAİZ ARTIRMAYA BAŞLADI

Salgın periyodunda siyaset faizi yüzde 4,25 düzeyine kadar indiren banka, 2021’in Mart ayından itibaren faizleri kademeli bir biçimde artırarak yüzde 9,5 düzeyine çıkarmıştı.

RUSYA SWIFT SİSTEMİNDEN ÇIKARILACAK

Batılı ülkeler Ukrayna saldırısı nedeniyle Rusya’ya yeni yaptırım kararlarını açıkladı. Buna nazaran; Rus bankaları milletlerarası para transferi sağlayan SWIFT sisteminden çıkarılacak ve Rusya Merkez Bankası’nın rezervlerine erişim engellenecek.

RUBLE YÜZDE 30 PAHA KAYBETTİ

Yaptırım kararlarının akabinde Rus rublesi büyük bedel kaybı yaşadı. Yaptırımların açıklanmasıyla Rus Rublesi yüzde 30’a yakın bedel kaybetti.

RUSYA YAPTIRIMLARA KARŞI TEDBİRLERİNİ ALIYOR

Moskova idaresi de iktisadına ağır bir darbe indirecek yaptırımlara karşı tedbir almaya çalışıyor. Birinci olarak Rusya Merkez Bankası, faiz oranını yüzde 9.5’tan yüzde 20’ye çıkardı. Yabancı yatırımcıların Rus varlıklarını satması da süreksiz olarak yasaklandı. Pay senedi borsasının süreçlere başlaması da bir skent aydın haberlerit ertelendi. Ayrıyeten döviz piyasasında brokerlardan fiyatlama yapmamaları istendi. Rusların döviz ve altın talebini durdurmak için kimi sınırlamaların da yolda olduğu belirtiliyor.

Rus,Faiz,Yaptırım ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Şimdiki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.