Rusya’dan korkutan uyarı: Ukraynalıların döşediği mayınlar İstanbul Boğazı’na ulaşabilir

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 25. güne girilirken, Rusya Federal Güvenlik Servisi’nden (FSB) korkutan bir açıklama geldi. Rusya’nın askeri …

20.03.2022
Rusya’dan korkutan uyarı: Ukraynalıların döşediği mayınlar İstanbul Boğazı’na ulaşabilir

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 25. güne girilirken, Rusya Federal Güvenlik Servisi’nden (FSB) korkutan bir açıklama geldi. Rusya’nın askeri operasyonlara başladığı birinci günden itibaren Odessa açıklarına Ukraynalılar tarafından mayınlar döşediğini belirten FSB, bu mayınlarda kopmalar başladığından mayınların İstanbul Boğazı ve Akdeniz’e ulaşabileceğini açıkladı.

Rusya‘nın Ukrayna’ya başlattığı atakların akabinde Rus güçleri, Azak Denizi dahil olmak üzere Ukrayna’nın birçok Karadeniz’e kıyısı olan noktada denetimi ele geçirmişti. Rusların hücumlarına karşı Ukrayna ordusu ise ülkenin Karadeniz kenti olan Odessa açıklarına mayınlar döşemişti. Son gelişmelerin akabinde Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından verilen bilgilendirme argümanında, Odessa kenti açıklarına döşenen mayınlar için kıymetli bir risk ihtimaline değinilerek, Ukraynalılar tarafından Odessa açıklarına döşenen mayınlarda kopmalar başladığı kaydedildi.

“MAYINLAR AKINTININ TESİRİYLE HAREKET ETMEYE BAŞLADI”

FSB’nin Halkla Bağlantılar Ünitesi tarafından verilen bilgilendirme argümanında, “Rusya tarafından özel bir askeri operasyonun başlatılmasının akabinde Ukrayna Donanması, Odessa, Özi, Çornomorsk ve Yuzhne limanlarına ve açıklarına yaklaşık 420 eski tip mayın tarlası oluşturdu. Bu mayınlar 20. yüzyılın birinci yarılarında üretildi. Fırtınalı şartların başlamasıyla birlikte denizin taban ankrajlarına bağlanan kablolarda kopmalar meydana geldi. Karadeniz’in batı bölümünde mayınlar rüzgar ve akıntıların tesiriyle serbestçe hareket etmeye başladı” sözleri kullanıldı.

“İSTANBUL BOĞAZI RİSK ALTINDA”

Ukrayna’nın döşediği mayınlarla ilgili verilen bilgilendirme argümanında, İstanbul Boğazı’nın risk altında olduğunu da belirten FSB’nin Halkla Alakalar Ünitesi, “Ukrayna’nın listelenen liman bölgelerinde güneye yanlışsız yüzey akıntılarının baskın olduğu göz önüne alındığında, mayınların İstanbul Boğaz’ına ve Akdeniz havzası sularına sürüklenme ihtimali göz gerisi edilmez” tabirlerini kaydetti.

“İNSAN HAYATI HİÇE SAYILIYOR”

Açıklamada, Ukrayna’nın denize mayın döşemesinin memleketler arası mutabakatların ihlaline neden olduğu vurgulanarak, “Bu, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin bir sefer daha memleketler arası hukukun temellerini büsbütün hiçe saydığını ve Avrupa Birliği (AB) vatandaşları da dahil olmak üzere insan hayatını hiçe saydığını gösteriyor” vurgusu yapıldı. Açıklamanın sonunda ise, “Rus Donanması’nın Karadeniz Filosu, mayın tehlikesini dikkate alarak 18 Mart 2022 tarih ve 116 sayılı ilgili kıyı ihtarını yayınladı” denilerek, mayın tehlikesinin resmi kayıt altında kamuoyuna aktarıldığı belirtildi.

aydın haberleri / Dünya

Rusya Federal Güvenlik Servisi, İstanbul Boğazı, İstanbul, Rusya, Dünya, Yeni, Haberler

Ukrayna,Mayınlar,Rus,İstanbul ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.