Rusya saldırıyor, Ukrayna direniyor! İşte savaşın 10. gününde tüm olup bitenler

Ukrayna – Rusya savaşının 10. gününde hücumlar tüm şiddetiyle devam ediyor. Başşehir Kiev dahil olmak üzere birçok kentte sık sık sirenler …

05.03.2022
Rusya saldırıyor, Ukrayna direniyor! İşte savaşın 10. gününde tüm olup bitenler

Ukrayna – Rusya savaşının 10. gününde hücumlar tüm şiddetiyle devam ediyor. Başşehir Kiev dahil olmak üzere birçok kentte sık sık sirenler çalıyor, füzeli ataklar gerçekleştiriliyor. Öte yandan Ukrayna ordusu ve halkının direnişi sürerken dünyanın dört bir yanından binlerce istekli hackerın Ukrayna’nın savunmasına yardım etmek için bir ortaya geldiği ve Rus tertiplerine siber hücumlar düzenlediği öğrenildi.

Rusya‘nın Ukrayna topraklarını işgali ile başlayan savaşta 10. güne girildi. Günlerdir birçok kent bombalandı, akınlarda yüzlerce sivil ve asker hayatını kaybetti. İki ülke yetkilileri evvelki gün gerçekleştirdikleri 2. müzakere kapsamında sivillerin tahliye edildiği bölgelerde barış koridoru oluşturulması için mutabakata vardı. Bu süreç için gelişmeler dünya tarafından merakla beklenirken, alandaki gelişmeler ise yürek burkuyor.

İşte savaşın 10. gününde yaşanan kıymetli gelişmeler:

MOODY’S UKRAYNA’NIN KREDİ NOTUNU DÜŞÜRDÜ

Milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Ukrayna’nın kredi notunu “B3″ten “Ckent aydın haberleri2″e düşürdü. Açıklamada, ülkenin kredi notunun “B3″ten “Ckent aydın haberleri2″ye indirildiği ve kredi notunun daha fazla düşüş için incelemede kalmaya devam ettiği kaydedildi. Rusya‘nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının Ukrayna’nın borcunu ödeme kabiliyetini zedeleyeceği belirtilen açıklamada, savaşın Ukrayna’nın üretim kapasitesinde hasar yaratması nedeniyle ekonomik ve mali gücü üzerinde önemli tesir yaratacağı tabir edildi.

HACKER’LAR RUSYA’YA SAVAŞ AÇTI

Ukrayna’da hükümetin siber güvenlik yetkilileri, dünyanın dört bir yanından binlerce istekli hacker ve IT uzmanının Ukrayna’nın savunmasına yardım etmek için bir ortaya geldiği ve Rus tertiplerine siber ataklar düzenlediğini açıkladı.

ZELENSKİ’DEN NATO’YA: BUGÜNDEN İTİBAREN ÖLÜMLERDEN SİZ SORUMLUSUNUZ

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski, NATO’nun Ukrayna’yı uçuşa yasak bölge ilan etmeyi reddederken kentlerin bombalanmasına yeşil ışık yaktığını bildirdi. Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski “Yeni akınların ve kayıpların kaçınılmaz olduğunu bilen NATO, şuurlu bir kararla Ukrayna’nın hava alanını kapatmama kararı aldı. Bu günden itibaren ölenlerin hepsi sizin yüzünüzden ölecek” dedi.

Ukrayna önderi Zelenski.

RUSYA’NIN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ SORUŞTURULACAK

BM İnsan Hakları Kurulu, Rusya‘yı kınayan ve Ukrayna’daki tüm insan hakları ihlallerini soruşturacak bağımsız soruşturma komitesi kurulmasına ait karar tasarısını kabul etti.

“PUTİN, NÜKLEER TESİSLERİ AMAÇ ALMAYI BIRAKMALI”

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Rus kuvvetlerinin Ukrayna’nın güneydoğusundaki Zaporijya nükleer santraline saldırmasının akabinde “ateşle oynadığını” ve kendisinden bu çeşit tesisleri gaye almayı bırakmasını istedi.

“Sadece Ukrayna ve Rusya için değil, Avrupa için de tehlikeli ve ateşle oynuyor, tüm mantığın ve gerekliliğin ötesinde” diyen Savunma Bakanı, “Rus başkanı en güçlü biçimde, bu çeşit tesislere yönelik hücumları büsbütün durdurmaya çağırıyoruz, zira bunlar son derece tehlikeli” açıklamasında bulundu. Batılı ülkelerin açıkladığı yaptırımların Rus iktisadını “en büyük” etkileyeceğini de tabir eden Wallace, “Ancak Rusya Devlet Lideri bu yaptırımları umursamıyor” dedi.

Zaporijya nükleer santrali.

“ÇERNOBİL’DEN 6 KAT BÜYÜK FELAKET OLABİLİRDİ”

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski, Rus askeri birliklerin Zaporijya Nükleer Santrali’ne akınları konusunda açıklamalarda bulundu. Zelenski, “Rus ordusu Zaporijya Nükleer Santrali’ne saldırdı. Rus tankçıları, nereyi vurduklarını âlâ biliyordu. Çernobil’den 6 kat büyük bir felaket olabilirdi. Bu bir terördür” dedi. Taarruzların yaşandığı sırada da Zelenski görüntü kaydıyla davette bulunmuş ve “Rus askeri birliklerin nükleer santrale taarruzlarının durdurulması gerekiyor. Bir patlama olması halinde bu Avrupa’nın sonu olacak” demişti.

“SANTRALE AKIN CANAVARCA PROVAKASYON”

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’daki Zaporijha Nükleer Santrali’nin bulunduğu yere yapılan saldırıyı Ukraynalı sabotajcıların gerçekleştirdiğini ileri sürerek olayı “canavarca bir provokasyon” olarak nitelendirdi. Bir Rus savunma bakanlığı sözcüsü, nükleer santralin olağan formda çalıştığını ve bölgenin 28 Şubat’tan beri Rus denetimi altında olduğunu söyledi. Sözcü İgor Konaşenkov, “Ancak dün gece, santralin bitişiğindeki bölgede Kiev milliyetçi rejimi fecî bir provokasyon gerçekleştirme teşebbüsünde bulundu” dedi.

Zaporijya nükleer santrali.

UKRAYNA SAVUNMA BAKANLIĞI: SANTRALDE ÇOK SAYIDA MEYYİT VAR

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklamada, Rus kuvvetleri tarafından bombardıman altına tutulan Zaporijha Nükleer Santrali’nde çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

RUSYA, JİTOMİR’DE BİR OKULU VURDU

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik akınında okullar da maksat aldı. Jitomir’de Rus ordusunun vurduğu okul, kullanılamaz hale geldi.

NATO, UKRAYNA’YA ASKER GÖNDERMEYECEK

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Rusya’nın Ukrayna’yı işgali konusunda açıklamalarda bulundu. Rusya’ya Ukrayna’yı işgalinin “bedelini ödeteceklerini” tabir eden Stoltenberg, “Bu Putin’in savaşıdır. Daha berbat ataklar olacak, göreceğiz” dedi. Genel Sekreter ayrıyeten NATO’nun “mukabele gücünü hazırladıklarının” da altını çizdi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e, Ukrayna’daki savaşı “derhal durdurması” ve tüm kuvvetlerini “koşulsuz olarak” Ukrayna’dan geri çekmesi davetinde da bulunan Stoltenberg, Ukrayna’da mevt ve yıkımın önümüzdeki günlerde “daha makûs olacağı” konusunda uyardı.

Uçuşa yasak bölge konusunda da açıklamalarda bulunan Genel Sekreter, “NATO uçaklarının Ukrayna’da olmasını istemiyoruz” dedi. NATO müttefiklerinin, bu savaşın Ukrayna’nın ötesine tırmanmasını önlemek üzere bir sorumluluğu olduğunun altını çizen NATO önderi, Ukrayna’da uçuşa yasak bölge oluşturulmayacağını ve asker gönderilmeyeceğini yineledi.

Ukrayna,Rus,Nato,Saldırılar,Zelenski,Savaş,Gün,Bölge,Savunma,Devlet Lideri,Nükleer,Asker,Kredi ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.