Rusya lideri Putin, yakın dostu Viktor Medvedçuk’a ihanet mi etti? Tüm ülke bu haberle çalkalanıyor

Ukrayna istihbarat servisinin özel operasyonuyla yakalanan ve Rusya Devlet Lideri Putin’e en yakın isimlerden biri olması nedeniyle dikkat çeken …

18.04.2022
Rusya lideri Putin, yakın dostu Viktor Medvedçuk’a ihanet mi etti? Tüm ülke bu haberle çalkalanıyor

Ukrayna istihbarat servisinin özel operasyonuyla yakalanan ve Rusya Devlet Lideri Putin’e en yakın isimlerden biri olması nedeniyle dikkat çeken Viktor Medvedçuk hakkında gündeme bomba üzere bir düşen argüman ortaya atıldı. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Rusya tarafının Medvedçuk’un iadesi için istekli olmadığını belirtti. Kuleba’nın bu savının akabinde gözler bir kere daha Putin cephesine çevrildi.

Ukraynalı muhalif milletvekili Viktor Medvedçuk, geçtiğimiz günlerde Ukrayna istihbarat servisinin özel operasyonuyla yakalanıp gözaltına alındı. Putin’e yakınlığıyla bilinen Medvedçuk’un yakalanması, Rusya cephesinde büyük şaşkınlık yarattı.

EŞİ, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN YARDIM İSTEDİ

Viktor Medvedçuk’un eşi Oksana Marçenko, “Erdoğan üzere güçlü bir önderin, zayıf bir başkan olan Zelenski’yi etkileyebileceğine inanıyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beni duyduğuna ve eşimin Ukrayna Güvenlik Servisi’nin demir parmaklıklarından kurtulması için her şeyi yapacağına eminim” daveti yaparak Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan eşi için yardım istedi.

KULEBA’DAN MEDVEDÇUK HAKKINDA ÇARPICI KELAMLAR

Bu gelişmelerin akabinde Kuleba, geçen hafta Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile yakın bağları olduğu ortaya çıkan Ukraynalı oligark Victor Medvedçuk hakkında, “Başkan Putin’e son derece yakındı. Vladimir Putin’in, Medvedçuk’un kızlarından birinin vaftiz babası olduğu söyleniyor. Bu gerçeğin kendisi her şeyi ortaya koyuyor” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba

“HER ŞEYDEN EVVEL HUKUK DEVLETİYİZ”

Kuleba, Medvedçuk’un yargılanma sürecine ait yaptığı açıklamada, “O bir Ukrayna vatandaşı, biz hukukun üstünlüğüne sahip bir ülke olduğumuz için tüm metot haklarından yararlanacak. Hakkındaki karar, bir yanda tüzel başka yanda siyasi süreç çerçevesinde belirlenecek. Hiçbir siyasi seçeneği dışlamıyoruz. Ancak biz bir hukuk devletiyiz. ve her şeyden evvel, Ukrayna’ya karşı işlediği cürümlerin sorumluluğunu üstlenecek” tabirlerini kullandı.

“RUSYA, İADE İÇİN İSTEKLİ DEĞİL”

Kuleba ayrıyeten, Putin’in sözcüsü Dimitri Peskov’un, Rusya’nın Medvedçuk’u iade almakla ilgilenmediğini söylediğine dikkat çekti.

Medvedçuk,Ukrayna,Kuleba,Putin ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.