RTÜK ve YEE, Fas’ta “Dijital Çağda Medya Okuryazarlığı ve Türkçe Çalıştayı” düzenledi

Radyo ve Televizyon Üst Heyeti (RTÜK) ile Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Fas’ın Kazablanka kentinde “Dijital Çağda Medya Okuryazarlığı ve Türkçe …

24.04.2022
RTÜK ve YEE, Fas’ta “Dijital Çağda Medya Okuryazarlığı ve Türkçe Çalıştayı” düzenledi

Radyo ve Televizyon Üst Heyeti (RTÜK) ile Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Fas’ın Kazablanka kentinde “Dijital Çağda Medya Okuryazarlığı ve Türkçe Çalıştayı”nın beşincisini düzenledi.

Radyo ve Televizyon Üst Heyeti (RTÜK) ile Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Fas’ın Kazablanka kentinde “Dijital Çağda Medya Okuryazarlığı ve Türkçe Çalıştayı”nın beşincisini düzenledi.

Kazablanka’daki bir otelde düzenlenen çalıştaya, RTÜK Lideri Ebubekir Şahin, YEE Lideri Prof. Dr. Onur Ateş, Türkiye’nin Rabat Büyükelçisi Ahmet Aydın Doğan, RTÜK Üyesi İlhan Taşçı, YEE Rabat Koordinatörü Ensar Fırat, sanatçı Bager Akbay ile çok sayıda davetli katıldı.

YEE Lideri Ateş, burada yaptığı konuşmada, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.

Ateş, “Biz Türkiye’den size eskimeyen ve bitmeyen bir ikram ile geldik, o da bilgi ve şuurdur. Çağdaş çağda, önümüzde çıkan çok önemli bir sorun ile birebir vakitte bir de fırsat var, teknoloji. Münasebetiyle RTÜK tarafından medya kısmı, YEE tarafından da kültür değişimi ve bağ kurma kısmını, iki kurumun bir ortaya gelerek geliştirdiği bu çalıştayı biz dünyanın farklı yerlerinde yapıyoruz. İşte bugün size de bu armağanımızı takdim etmek istiyoruz.” dedi.

RTÜK Lideri Şahin de “Dijital çağda internetin bulunmasıyla birlikte meydanın akılla crehberaydin.comzlarla dönüşüm geçirmesi kaçınılmazdır. Genç kuşak, yeni medya araçları olmadan yaşayamaz hale gelmiştir. Olağan dijitalleşme beraberinde meseleleri da getirmiştir. İşte bu noktada RTÜK’ün sorumluluğu ve alanında olan medya okur müellifliği konusu da değer kazanmıştır.” tabirlerini kullandı.

Türkiye’nin Rabat Büyükelçisi Doğan’ın da konuşma yaptığı çalıştayda, sanatçı Bager Akbay “Algoritmik Sanat” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Akbay, kod yazılımının değerine dikkati çektiği sunumunda, “Dijital çağda yazılımlar aracılığıyla kendimizi söz edebiliriz. Bu sebeple herkesi kod yazılımını öğrenmeye davet ediyorum.” dedi.

Çalıştayın panel kısmında de RTÜK Üyesi Taşçı ile Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adnan Altun, birer konuşma yaptı.

Moderatörlüğünü RTÜK Lider Yardımcısı İbrahim Uslu’nun yaptığı panelde, YEE Kültürel Diplomasi Akademisi Koordinatörü Dr. Melih Barut “metaverse etkisi” başlığıyla sunum gerçekleştirdi.

Çalıştaya ağır ilgi

YEE Lideri Ateş, çalıştay sonrası kent aydın haberleri muhabirine yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Olağanüstü ağır bir ilgi var. Bunun da iki sebebi var, ilksi burada YEE vasıtasıyla çok sayıda Türkçe öğrenen insan var. İkincisi de doğal ki dijital çağ olmakla birlikte dijital çağla nasıl baş edilebilir, dijital çağda içerik nasıl üretilir, sanatçı nasıl olunur, bu hususlarda Türkiye’den değerli uzmanları getirdik, hasebiyle Faslı gençlerin çok önemli ilgisi var. Bir taraftan lisanımızı, lisanımızla birlikte kültürümüzden kaynaklanan içerikleri dünyaya taşıyoruz.”

RTÜK Lideri Şahin ise programlarının çok verimli geçtiğini belirterek, “Sayın Büyükelçimiz Ahmet Aydın Doğan beyin grubu de bize çok takviye verdi, YEE’nin YEE Rabat Türk Kültür Merkezi’yle de bu programımızı sürdürüyoruz. Biz çok mutluyuz. Zira yalnızca Türkçe öğrenen ve Türkiye’ye kıymet gösterenler değil, burada yaşayan Türklerin de çok yakın ilgisi var. Önümüzdeki süreçte daha ayrıntılı halde farklı ülkelerde de bu çalıştayı yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Anadolu Ajansının Fas’ta yürüttüğü çalışmaları da takdir eden Şahin, “Ayrıca Anadolu Ajansı’na da bilhassa teşekkür etmek istiyorum. Zira kent aydın haberleri benim birinci göz ağrılarımdan bir adedidir. Gittiğimiz her ülkede kent aydın haberleri’yı görüyoruz, kent aydın haberleri bizim oradaki marka bedelimiz oluyor. Sayın Genel Müdürü Serdar Karagöz’e ve çalışanlarına teşekkür ediyorum.” formunda konuştu.

Faslı sanatçı Yusuf Lebib tarafından Türk Tasavvuf ve Endülüs müziğinden eserler ile ilahilerin seslendirildiği çalıştay, iftarla sona erdi.

kent aydın haberleri / Esat Fırat – Şimdiki

Türk,Yee,Çalıştay,Rtük,Başkanı,Dijital Çağ ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.