Rakibi Le Pen’in İslam karşıtı vaatlerini duyan Macron çıldırdı: İç savaş çıkarır

Fransa’da pazar günü yapılacak cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tipinden evvel adaylar Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve çok sağcı Marine Le Pen …

21.04.2022
Rakibi Le Pen’in İslam karşıtı vaatlerini duyan Macron çıldırdı: İç savaş çıkarır

Fransa’da pazar günü yapılacak cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tipinden evvel adaylar Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve çok sağcı Marine Le Pen canlı yayında kozlarını paylaştı. Le Pen İslamcılıkla çaba edeceğini, mescitleri kapatacağını ve başörtüsünü yasaklayacağını açıkladı. Macron ise tüm hali hazırda görülenin ülkede iç savaş çıkaracağını söyledi.

Fransa‘da 24 Nisan pazar günü düzenlenecek cumhurbaşkanı seçiminin ikinci çeşidinden evvel adaylar Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve çok sağcı Marine Le Pen canlı yayında karşı karşıya geldi. Macron ve Le Pen, France 2 ve TF1 kanallarının ortak yayınında, ikinci çeşit öncesinde gündeme ait ve seçim programlarına ait sunucuların sorularını yanıtladı.

570 CAMİYİ KAPATMAK İSTİYOR

Le Pen, “İslamcılıkla” uğraş etmek istediğini, Macron’un bu husustaki siyasetlerinin tesirli olmadığını savundu.
“İslamcı ideoloji” ile çaba konusunda yasa çıkarmayı hedeflediğini tabir eden Le Pen, İslam’a karşı değil “İslamcılığa” karşı gayret ettiğini tez etti. Le Pen, “İslamcılıkla” gayret kapsamında “radikalleştiği” argümanıyla 570 camiyi kapatmak istediğini söyledi.

“KAMUYA AÇIK ALANLARDA BAŞÖRTÜSÜ YASAKLANMALI”

Kamuya açık alanlarda başörtünün yasaklanması gerektiğini pahalandıran Le Pen, “Başörtüsü İslamcılar tarafından empoze ediliyor. Başörtüsü takan bayanların büyük kısmı söylemeye cüret etmese de diğer seçeneği olmadığını düşünüyor. Bayanların özgürleştirilmesi gerekiyor. Bunun için kamuya açık alanlarda başörtüyü yasaklamalı.” tabirini kullandı. Le Pen, başörtüsü yasağının “İslamcılıkla” gayret kapsamında uygulanacağını ileri sürdü. Seçilmesi halinde ülkede doğanlar için kimi kaidelerde verilen vatandaşlık hakkını iptal edeceğini anlatan Le Pen, suça karışmış yabancıların hudut dışı edileceğini belirtti.

MACRON: BUNLAR İÇ SAVAŞ ÇIKARIR

kent aydın haberleri / Yusuf Özcan – Dünya

Le Pen,Yasa,Mücadele,İslamcı ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.