Putin’in tarihi konuşmasında dikkat çeken Osmanlı ve Türkiye detayı

Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhanks bölgelerini resmen tanıdığı konuşmasında Putin, geçmişe yönelik açıklamalar da bulundu. NATO …

22.02.2022
Putin’in tarihi konuşmasında dikkat çeken Osmanlı ve Türkiye detayı

Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhanks bölgelerini resmen tanıdığı konuşmasında Putin, geçmişe yönelik açıklamalar da bulundu. NATO gemilerinin Ukrayna limanlarını kullanabildiğini hatırlatan Putin, “Geçmişte 18. yüzyılda Karadeniz kıyıları Türkiye ve Osmanlı’ya çaba alanı olarak kullanılmıştı. Artık bu ismi yok etmek istiyorlar. Karadeniz’e erişimimizi yok etmek istiyorlar” dedi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Ukrayna‘nın doğusundaki Donetsk ve Luhanks’ın resmen tanınması konusunda bugün bir karar vereceğini açıklamıştı. Nrehberaydin.comi kararını duyurmak üzere kameraların karşısına geçen Putin, Ukrayna‘nın Rusya tarihinin bir kesimi olduğunu söz ederek iki ülkenin ortak tarihine vurgu yapan bir konuşma yaptı.

“KARADENİZ İÇİN ABD KIRIM’DA ALTYAPI OLUŞTURMAK İSTEDİ”

Karadeniz’de Rusya’ya karşı ABD’nin Kırım’da bir altyapı oluşturmak istediğini söyleyen Putin, bunun başarısız olduğunu zira Kırım halkının kararını verdiğini söyledi.

“KARADENİZ KIYILARI, TÜRKİYE VE OSMANLI’YA KARŞI KULLANILMIŞTI”

Şu anda NATO gemilerinin Ukrayna limanlarını kullanabildiğini hatırlatan Putin, “Geçmişte 18. yüzyılda Karadeniz kıyıları Türkiye ve Osmanlı’ya gayret alanı olarak kullanılmıştı. Artık bu ismi yok etmek istiyorlar. Ünlü kumandanların çalışmalarını yok etmek istiyorlar. Karadeniz’e erişimimizi yok etmek istiyorlar. Geçmişte esasen oluşturulan bir yapı vardı” dedi.

DONETSK VE LUHANKS’I TANIDI

Putin konuşmasının sonunda Donetsk ve Luhanks bölgelerinin bağımsızlığını tanıdığını söyleyerek “Geçmişte olanlar değiştirilemez lakin en azından hali hazırda görülenin üstüne konuşabiliriz. Bunu dürüst, açık bir biçimde yapabiliriz rastgele bir siyasi emel gütmeksizin. Hiçbir şartta biz bir devlet oluşturmanın temelini bu formda kuramayız. Kimseyi suçlamıyorum. Geçmişte iç savaş sonrası yaşananlar yaşandı. Devlet bu halde oluşturuldu, tarihi bir olguydu, Ukrayna tam da bu formda oluşturuldu. Bolşeviklerin siyaseti olarak Ukrayna oluşturuldu. Artık Ukrayna’nın mimarı Lenin’dir. Evraklar de bunu söylüyor. Arşiv bunu söylüyor. Lenin’in Donbas bölgesine ait görüşü de bu şekilde” sözlerine yer verdi.

Ukrayna,Putin,Karadeniz ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.