“Putin yanıldı, biz savaşa hazırdık” diyen Biden, ABD hava sahasını Rus uçaklarına kapattı

ABD Lideri Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle ABD’nin hava alanını tüm Rus uçaklarına kapattığını duyurdu. Biden ayrıyeten …

02.03.2022
“Putin yanıldı, biz savaşa hazırdık” diyen Biden, ABD hava sahasını Rus uçaklarına kapattı

ABD Lideri Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle ABD’nin hava alanını tüm Rus uçaklarına kapattığını duyurdu. Biden ayrıyeten Rusya’ya çok sert ekonomik yaptırımlar uyguladıklarını belirtip “Putin diplomasi uğraşlarını reddetti. Batı ve NATO’nun karşılık vermeyeceğini ve bizi ülke içinde bölebileceğini düşündü. Putin yanıldı. Biz hazırlıklıydık.” dedi.

ABD Lideri Joe Biden, ABD Kongresinde Temsilciler Meclisi ve Senato’nun ortak oturumunda birinci sefer “Birliğin Durumu” konuşmasını yaptı. Konuşmasına Rusya- Ukrayna savaşına değinerek başlayan Biden, “6 gün evvel Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, kendi tehditkar yollarında ilerleyebileceğini düşünerek özgür dünyanın temellerini sarsmaya başladı ancak çok kötü yanıldı. Ukrayna‘ya girebileceğini ve dünyanın boyun eğeceğini düşündü lakin hiç düşünmediği bir güç duvarı ile karşılaştı. Ukrayna halkıyla karşılaştı.” dedi.

Biden, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski’den halkın her kesitine kadar herkesin sonuna kadar vatanlarını savunduğunu belirterek Zelenski’nin Avrupa Parlamentosunda yaptığı konuşmasındaki “Aydınlık, karanlığı yenecek.” kelamlarını anımsattı ve Ukrayna’nın Washington Büyükelçisinin de Kongre’de olduğunu belirtti.

“HAVA ALANIMIZI RUSLARA KAPATIYORUZ”

Uyguladıkları yaptırımlar karşısında Rus rublesinin bugüne kadar yüzde 30 kıymet kaybettiğine işaret eden Biden, “Bu gece Amerikan hava alanını tüm Rus uçuşlarına kapatarak Avrupalı ortaklarımıza katılıyoruz. Bu da Rusya’yı daha çok izole edip iktisadında daha çok baskı oluşturacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Biden.

“DİKTATÖRLER BEDEL ÖDEMEDİĞİNDE DAHA ÇOK KAOSA YOL AÇARLAR”

ABD’nin ve Amerikan halkının Ukrayna halkının gerisinde olduğunun altını çizen Biden, şu sözleri kullandı:

“Tarihimiz boyunca şu dersi öğrendik: Diktatörler saldırganlıklarının bedelini ödemediğinde, daha çok kaosa yol açarlar, yollarına devam ederler. Amerika’ya ve dünyaya yönelik tehditler de artmaya devam eder. Bu nedenle NATO ittifakı 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da barış ve istikrarı teminat altına almak için kuruldu. ABD, öbür 29 ülkeyle birlikte NATO’nun bir üyesidir. Bunun bir manası var. Amerikan diplomasisinin bir manası var. Amerikan tahlilinin bir manası var.”

“PUTİN YANILDI”

“GÜÇLÜ EKONOMİK YAPTIRIMLAR UYGULUYORUZ”

Avrupa Birliğinin 27 üyesinin bununla birlikte ayrıyeten İngiltere, Kanada, Japonya, Güney Kore, Avustralya, Yeni Zelanda ve hatta İsviçre’nin Rusya’yı dünyadan hiç olmadığı kadar izole ettiğini kaydeden Biden, “Müttefiklerimizle birlikte şu anda güçlü ekonomik yaptırımlar uyguluyoruz. Rusya’nın değerli ölçüde bankalarını memleketler arası finans sisteminden koparıyoruz. Rusya Merkez Bankasının rubleyi savunmasını engelleyerek Putin’in 630 milyar dolarlık savaş fonunu değersizleştiriyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“RUS OLİGARKLARIN PEŞİNE DÜŞECEĞİZ”

Biden, Rusya’nın teknolojiye erişiminin de kısıtlandığını ve bunun ilerleyen yıllarda ekonomik güçlerini ve askeriyelerini zayıflatacağının altını çizerek “Bugün, bu şiddet yanlısı rejime milyarlarca dolar Rus oligarkları ve yolsuz başkanlarına de sesleniyorum. ABD Adalet Bakanlığı, Rus oligarkların cürümlerinin peşine düşecek özel bir misyon gücü kuruyor. Avrupalı ortaklarımız üzere biz de sizin yatlarınızı, lüks apartmanlarınızı, özel jetlerinizi bulup ele geçireceğiz.” dedi.

“ASKERLERİMİZ ÇATIŞMADA YER ALMAYACAK”

Rusya borsalarının yüzde 40 bedel kaybına uğradığına ve borsa süreçlerinin hala askıda olduğuna işaret eden Biden, “Rus iktisadı sersemlemiş durumda ve bunun tek hatalısı Putin.” dedi.

Biden, ABD’nin Ukrayna’ya askeri, ekonomik ve insani yardım sağlamaya devam ettiğinin ve edeceğinin altını çizerek “Şu bahiste açık olayım. Askeri güçlerimiz Ukrayna’da Rusya’ya karşı rastgele bir çatışmada yer almadı, almayacak. Askerlerimiz Avrupa’ya Ukrayna’da savaşmak için değil, Putin’in batıya ilerlemeye karar vermesi durumunda NATO müttefiklerimizi savunmak için gidiyor.” tabirlerini kullandı.

ABD’nin NATO müttefiklerine dayanak emeliyle Amerikan kara, hava ve deniz kuvvetlerini Polonya, Romanya, Litvanya, Letonya ve Estonya dahil NATO ülkelerine konuşlandırdığını anımsatan Biden, “ABD ve müttefikleri kolektif güçlerinin tüm gücüyle NATO ülkelerinin her bir santim toprağını savunacaktır.” bildirisini verdi.

“RUS DİKTATÖR, BUNUN BEDELİNİ ÖDEYECEK”

Gelecek günlerin Ukrayna halkı için sıkıntı geçeceği ihtarında bulunan Biden, “Biden şiddet ve kaosun fitilini ateşledi. Alanda tahminen kimi karlar elde edebilir fakat bunun için uzun vadede yüksek bedeller ödemeye devam edecek.” diye konuştu.

Biden, 30 yıldır bağımsız olan Ukrayna halkının özgürlüklerini ellerinden almak isteyenlere müsamaha göstermediğini belirterek “Rus bir diktatör, yabancı bir ülkeyi işgal ediyor ve bunun bedelini ödeyecek.” dedi.

kent aydın haberleri / Dildar Baykan Atalay – Dünya

Biden,Ukrayna,Rus,Rusya,Abd,Güç,Avrupa,Halkı,Nato,Dünya,Amerikan,Bedel,Yol ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.