Putin, Rus Bakan Lavrov’un Yahudilerle ilgili sözleri için İsrail’den özür diledi

İsrail Başbakanı Naftali Bennet ile telefon görüşmesi yapan Rusya önderi Putin, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Nazi önderi Adolf Hitler …

06.05.2022
Putin, Rus Bakan Lavrov’un Yahudilerle ilgili sözleri için İsrail’den özür diledi

İsrail Başbakanı Naftali Bennet ile telefon görüşmesi yapan Rusya önderi Putin, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Nazi önderi Adolf Hitler’in Yahudi kökenli olduğunu düşündüğünü ve “Önemli Ölçüde Yahudi karşıları Yahudilerdi” kelamları için İsrail’den özür diledi. Kremlin’den verilen bilgilendirme argümanında ise Putin’in özür dilediğine dair detaya yer verilmemesi dikkat çekti.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, İsrail Başbakanı Naftali Bennet ile telefon görüşmesinde Ukrayna’daki askeri operasyonlar hakkında bilgi verdi. Kremlin Basın Servisi tarafından verilen bilgilendirme argümanında, ” Rusya Devlet Lideri, Naftali Bennet’i ve İsrail halkını bugün kutlanan İsrail Bağımsızlık Günü nedeniyle samimi bir halde kutladı. Dostça Rus-İsrail ilgilerinin daha da geliştirilmesi ve iki ülkenin başkanları ortasında yararlı temasların sürdürülmesi konusunda karşılıklı ilgi lisana getirildi. Ukrayna’daki durumla ilgili ayrıntılı bir görüş alışverişi devam etti” denildi.

UKRAYNA’DAKİ İŞGAL DEĞERLENDİRİLDİ

“BM temsilcileri ve Milletlerarası Kızılhaç Komitesi ile işbirliği içinde yürütülen, milliyetçi oluşumlar tarafından rehin tutulan Azovstal fabrikasının topraklarından sivillerin tahliyesi de dahil olmak üzere insani taraflara özel ehemmiyet verilmektedir” tabirleri kullanılan açıklamada, Rus ordusunun sivillerin tahliyesi için güvenliği sağlamaya hazır olduğu, Kiev idaresinin de fabrika alanındaki Ukrayna askerlerine silah bırakma buyruğu vermesi gerektiği belirtildi.

PUTİN’DEN LAVROV ÖZRÜ

İsrail Başbakanlık Ofisi tarafından verilen bilgilendirme argümanında ise, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un İtalyan televizyonuna verdiği demeçte Nazi önderi Adolf Hitler’in Yahudi kökenli olduğunu düşündüğünü ve “Önemli Ölçüde Yahudi karşıları Yahudilerdi” kelamları için Putin’in Bennet’ten özür dilediği aktarıldı.

KREMLİN, ÖZRE DAİR BİLGİ PAYLAŞMADI

Putin’in Lavrov’un kelamları için Benett’en özür dilediği ve Benett’in de Putin’in özrünü kabul ettiği belirtilen açıklamada, Bennett’in de Putin’e Yahudi halkına ve Holokost’a ait tutumunu açıkladığı için teşekkür ettiği tabir edildi. Kremlin Basın Servisi tarafından verilen bilgilendirme argümanında ise Putin’in özür dilediğine dair detaya yer verilmemesi dikkat çekti.

SERT TEPKİ GÖSTERMİŞLERDİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Hitler’in Yahudi asıllı olduğu tarafındaki açıklamalarına İsrail’de en üst seviyeden reaksiyonler gelmiş, Rusya’nın Tel Aviv Büyükelçisi İsrail Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştı. İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Dışişleri Bakanı Yair Lapid ve başka birçok üst seviye isim, Lavrov’un açıklamalarına tepki göstermişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, iki ülke ortasında Lavrov’un açıklamalarıyla artan tansiyona ait değerlendirmesinde, İsrailli paralı savaşçıların Ukrayna’daki Azov taburunda Rusya’ya karşı savaştığını söylemişti. İsrail Cumhurbaşkanı Iskent aydın haberleric Herzog ise dün Hkent aydın haberleriretz’de yayımlanan röportajında Lavrov’dan kelamlarını geri almasını ve özür dilemesini istemişti. İsrail, Suriye’deki askeri hareket özgürlüğünü göz önünde bulundurarak, temkinli dahil olduği Rusya ile münasebetlerini korumakta zorlanıyor.

İsrail ordusu, Rusya’nın askeri olarak faal rol oynadığı Suriye’de, Moskova ile uyum halinde İran ve rejim maksatlarına çok sayıda hava ve füze saldırısı gerçekleştiriyor.

aydın haberleri / Dünya

İsrail,Rusya,Lavrov,Yahudi,Dışişleri,Açıklamada,Ukrayna,Dile,Bennet ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.