Putin dur durak bilmiyor! Şimdi de Rusya’daki yabancı haber kuruluşlarını kapatıyor

Rus parlamentosu, Rusya’nın Ukrayna’ya taarruzlarının akabinde Batılı ülkelerin Rus devlet haber kuruluşlarını kapatmasının akabinde Rusya’daki …

25.05.2022
Putin dur durak bilmiyor! Şimdi de Rusya’daki yabancı haber kuruluşlarını kapatıyor

Rus parlamentosu, Rusya’nın Ukrayna’ya taarruzlarının akabinde Batılı ülkelerin Rus devlet haber kuruluşlarını kapatmasının akabinde Rusya’daki yabancı haber kuruluşlarının kapatılmasına müsaade veren maddeyi onayladı. Yasanın önümüzdeki günlerde Putin tarafından imzalanması bekleniyor.

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma, Rusya‘nın Ukrayna’ya hücumlarının akabinde Batılı ülkelerin Rus devlet haber kuruluşlarının ofislerini kapatmasının akabinde Rusya‘daki yabancı haber kuruluşlarının “düşmanca davranması” durumundan savcılara kelam gelimi edilen haber kuruluşlarının ofislerini kapatma yetkisi veren maddeyi onayladı.

“RUS MEDYA KURULUŞLARINA KARŞI AKSİYONLARINA KARŞILIK VERECEĞİZ”

Yasa tasarısına nazaran, kapatılan yabancı haber kuruluşlarına bağlı gazetecilerin akreditasyonları da iptal edilecek. Duma milletvekilleri tasarıya ait, “Mevcut jeopolitik durumda, kitle bağlantı araçları toplumun bilgi durumu üzerinde bir tesir aracı haline geldi” dedi. Rus milletvekili Andrey Lugovoy onaylanan yasa tasarısı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Batılı devletlerin Rus medya kuruluşlarına karşı aksiyonlarına birebir biçimde karşılık verebileceğiz. Gerçeklerden korktukları için son 2 ayda batılı ülkelerde yayın yapan Rus medya kuruluşları kategorik olarak sağduyuya ters ve yasadışı olarak nasıl durdurulduklarını gözlemleyebiliyoruz” dedi.

DAĞITIMLARI DA YASAK

Lugoyov ayrıyeten, bu yasa tasarısına nazaran başsavcı ve yardımcılarının bu medya kuruluşlarının yayın lisanslarını geçersiz kılma yahut lisanslarını feshetme hakkına sahip olduğunu da hatırlattı. Duma tarafından birinci okumada kabul edilen yasa tasarısı, savcılık tarafından kapatılan haber kuruluşlarının makalelerinin yahut öteki malzemelerinin dağıtılmasını da yasaklıyor. Yasa tasarısının yürürlüğe girmesi için Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Kurulu’nda onaylanması akabinde da Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin tarafından imzalanması gerekiyor.

“SAHTE” HABER YAYANLARA 15 YIL MAHPUS CEZASINI ONAYLAMIŞTI

Öte yandan geçtiğimiz mart ayında Putin, Rus ordusu hakkında kasıtlı olarak “sahte” haberler yayanlar hakkında 15 yıla kadar mahpus cezası veren bir maddeyi imzalamıştı.

aydın haberleri / Aktüel

Rus,Yasa,Kuruluşlarının,Yasa Tasarısı ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.