Putin ateşle oynuyor! Nükleer güç talimatı dünyayı ayaklandırdı: Felaketimiz olur

Ukrayna’yı işgal eden Rus ordusu, büyük bir direnişle karşılaştı. Operasyonu istediği üzere gitmeyen Rus başkan Putin ise nükleer caydırıcı …

28.02.2022
Putin ateşle oynuyor! Nükleer güç talimatı dünyayı ayaklandırdı: Felaketimiz olur

Ukrayna’yı işgal eden Rus ordusu, büyük bir direnişle karşılaştı. Operasyonu istediği üzere gitmeyen Rus başkan Putin ise nükleer caydırıcı güçlerini özel savaş vazifesi durumuna geçirmesini emretti. Bu gelişmeye tepki gösteren Ukrayna kanadı, “Eğer Rusya nükleer caydırıcı güçleri teyakkuza soktuysa, kolay bir mesajım var size: Bu dünya için bir felakete yol açar, ancak bu bile bizi kırmaz.” açıklamasını yaptı. NATO ve ABD de bu durumun büyük bir tehdit olduğunu duyurdu.

Son 5 gündür Ukrayna‘yı işgal eden Rusya önderi Putin, bölgeden istediğini alamadı. Büyük bir direnişle karşılaşan Rus ordusu, Ukrayna askerleri ve halkı ile neredeyse tüm kentlerde çatışıyor.

NÜKLEER GÜÇLERİ YÜKSEK ALARMA GEÇİRDİ

Savaştan işlerin istediği üzere gitmemesi üzerine Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, ülkenin nükleer caydırıcı güçlerine, Batı ile yaşanan tansiyonlar nedeniyle yüksek alarma geçme talimatı verdi.

“ÖZEL SAVAŞ MİSYONUNA GEÇMELERİNİ EMREDİYORUM”

Rus savunma bakanı ve genelkurmay liderine talimat veren Putin, nükleer caydırıcı kuvvetleri “özel bir muharebe misyonu rejimine” geçirmelerini emretti. Rus önder, ayrıyeten bu hafta Ukrayna’daki çatışmaya direkt müdahale eden tüm ülkeleri sert bir formda misilleme yapmakla tehdit etti.

Putin, devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasında şunları kaydetti; “Gördüğünüz üzere, batılı ülkeler ekonomik açıdan ülkemize karşı yalnızca dostça olmayan yasadışı yaptırımları almakla kalmıyor; tıpkı vakitte önde gelen NATO üyelerinin üst seviye yetkilileri ülkemize karşı saldırgan açıklamalar yapıyor. Bu nedenle Savunma Bakanı ve Genelkurmay Lideri’ne, Rus ordusunun caydırıcılık güçlerini özel savaş misyonu rejimine geçirmelerini emrediyorum”

“DÜNYA İÇİN FELAKETE YOL AÇAR”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ise bu gelişmeye tepki göstererek, “Amaç Ukrayna heyeti üzerinde baskı kurmak. Oraya Rusya’nın ne anlattığını dinlemeye gidiyoruz. Şayet Rusya nükleer caydırıcı güçleri teyakkuza soktuysa bu tehditse kolay bir mesajım var size. Bu dünya için bir felakete yol açar ancak bu bile bizi kırmaz.

Rus halkı da bu savaşa karşı. Çok âlâ biliyorlar bu savaşın Rusya için yıkıcı tesiri olacak. Ukrayna’yı yok etme takıntısı ile hareket ediyor. İnsan hakları aktivistleri, sıradan Rus vatandaşları sokağa indiler. Onlar halkın sesidir, en çok onlar ziyan görecek. Rus hükümetine davet yapabilirim: Dinleyin kendi halkınızın sesini. Onların meseleleri ile ilgilenmeye başlayın. Gidip bunun yerine komşularınıza saldırıp diğer ulusları yok etmeyin.” sözlerini kullandı.

NATO DA REAKSİYONLİ: SORUMSUZCA BİR DAVRANIŞ

Putin‘in kararının akabinde ABD basınına konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Putin’in kararını “tehlikeli” ve “sorumsuz” olarak nitelendirerek, Putin’in Ukrayna’ya yönelik saldırgan tutumunun devam ettiğini aktardı. Stoltenberg, “Bu tehlikeli bir telaffuz. Bu sorumsuzca bir davranış” dedi.

BEYAZ SARAY: TAARRUZLARI LEGAL KILMAK İÇİN TEHDİT UYDURUYOR

Beyaz Saray tarafından yaptığı açıklamada ise “Putin’in nükleer caydırıcılık güçlerini alarma geçirme buyruğu saldırganlaşmayı yasal kılmak için var olmayan tehditleri uydurma yaklaşımıdır.” denildi.

Ukrayna,Rus,Savaş,Caydırıcı,Güçleri,Nükleer,Rusya ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.