Putin: “2024’teki seçimlere adaylık konusunda henüz karar vermedim”

– Putin: “2024’teki seçimlere adaylık konusunda şimdi karar vermedim” Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, ülkesinde 2024 yılında yapılması …

05.12.2021
Putin: “2024’teki seçimlere adaylık konusunda henüz karar vermedim”

– Putin: “2024’teki seçimlere adaylık konusunda şimdi karar vermedim” Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, ülkesinde 2024 yılında yapılması planlanan seçimlerde tekrar aday olup olmayacağı konusunda şimdi karar vermediğini söyledi.

– Putin: “2024’teki seçimlere adaylık konusunda şimdi karar vermedim”

MOSKOVA – Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, ülkesinde 2024 yılında yapılması planlanan seçimlerde tekrar aday olup olmayacağı konusunda şimdi karar vermediğini söyledi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, VTB Capital Bankasının “Rusya Çağırıyor” başlıklı forumuna telekonferans yoluyla katıldı. Rusya’daki ekonomik durum, korona virüs salgını ve bölgesel mevzularla ilgili görüşlerini aktaran Putin, 2024 yılında Rusya’da yapılması planlanan devlet başkanlığı seçimlerinde yine aday olup olmayacağı ile ilgili soruyu da yanıtladı. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki’nin, Joe Biden’ın bir sonraki ABD başkanlık seçimlerinde yine aday olacağını açıklamasını pahalandıran Putin, “Bunun hakikat bir karar olduğunu düşünüyorum” dedi. Yeniden birebir yılda Rusya’daki seçimlerde aday olup olmayacağı ile ilgili soruya karşılık veren Putin, “Gelecekten ne istersiniz? Vkent aydın haberlerit ettiğiniz, ülkenizin kalkınması için koyduğunuz maksatları uygulamak istersiniz. Genç, yetenekli ve vatansever gençlerin siyaset, iktisat, iş dünyası ve sanat üzere birçok alanda olmasını isterim. Rusya’nın geleceğinde bu türlü bir sorun olacağına dair korkum yok. Planlarıma gelince, buradaki püf nokta Anayasaya nazaran yeni periyotta seçimlere katılma hakkım var. Buna şimdi karar vermedim” tabirlerini kullandı.

“Batılı ülkeler Afganistan’dan ders çıkarmadı”

Afganistan’da yaşanan sürece dair isim vermeden başta ABD olmak üzere Batılı ülkeleri eleştiren Putin, “Bir yandan birçok ortağımızın ‘Evet, yanıldık, Afganistan’da bu siyasetleri sürdürmek mümkün değildi’ dediğini görüyoruz. Lakin dünyanın başka bölgelerinde de bu biçimde davranmaya devam ediyorlar. Ne yazık ki bu sıkıntı Afganistan örneğinden hiç ders çıkarmıyorlar” dedi. Afganistan’daki geçiş sürecinde ülkeye dayanak olunması gerektiğini savunan Putin öncelikle Afganistan’a ilişkin bloke edilen paraların hür bırakılması gerektiğini söyleyerek, “Afgan halkına yardım etmek gerekiyor, en azından ABD başta olmak üzere Batılı ülkelerin bankalarında tutulan Afgan parasının blokesini kaldırmak gerekiyor” diyerek net bildiri verdi.

Omicron mutasyonuna karşı hükümete talimat verdi

Korona virüsün dünyayı huzursuz eden Omicron mutasyonuyla ilgili hükümete talimat verdiğini söyleyen Putin, “Hükümetten bir hafta içinde yeni korona virüs mutasyonunun yayılma riskleriyle ilgili aktüel bir aksiyon planı hazırlamasını rica ediyorum. İktisat yavaş yavaş toparlanıyor, lakin bu toparlanmanın temposu soru işareti oluşturuyor. Bunun nedeni herkes tarafından güzel biliniyor, yeni bir korona virüs mutasyonunun neden olduğu yeni hastalık dalgası. Bu yüzden tüm dünyadaki hükümetler tekrar kısıtlamalara başvurmak zorunda kalıyor” dedi. Putin, “Korona virüsteki her türlü değişikliğe hazırlıklı olmalıyız. Her şeyden evvel testlerin ve aşıların aktifliğini daima olarak izlememiz, enfeksiyonun yayılmasını azaltmak için net algoritmalar kullanmamız gerekir. İlaç, oksijen, yedek yatak kapasitesi ve en tesirli tedavi protokolleri de dahil sıhhat sisteminin en üst seviyede hazır tutulması kıymet arz ediyor” halinde konuştu.

Rusya’daki ekonomik duruma değindi

Putin, Rusya’nın iktisadına dair yaptığı konuşmada ülkesindeki işsizlik oranında düşüş olduğunu işaret ederek, “Eylülde işsizlik düzeyi yüzde 4.3’e düştü. Bu, salgın öncesi düzey demek. Bugün Rusya’da işgücü piyasasının büsbütün toparlandığını söyleyebiliriz. Şimdi bu, dünyanın tüm önde gelen ekonomilerinde gerçekleşmedi” dedi. Korona virüs salgını nedeniyle küresel ekonomik krizde stratejik ekonomik siyaset doğrultusunda olağanlaşan birinci ülke olduklarını savunan Putin, “Stratejik misyonumuz, Rusya ekonomisindeki olumlu eğilimleri desteklemek ve pekiştirmek, sürdürülebilir uzun vadeli kalkınmasını sağlamak yahut uzmanların dediği üzere ekonomik büyümenin potansiyel temposunu artırmak. Bu doğrultuda salgın periyodunda stratejik ekonomik program dahilinde olağanlaşmayı sağlayan birinci ülkeyiz” sözlerini kullandı.

Rusya’da 2022’den itibaren deniz tabanlı hipersonik silahlar fkent aydın haberleriliyete geçecek

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından geçtiğimiz Ekim ayında ve dün, Beyaz Deniz’de “Zirkon” hipersonik füze testlerinin yapıldığını hatırlatan Putin, 2022’den itibaren Rus donanmasının bu füzelerle donatılacağını belirterek, “Hala test ediyoruz ve başarılı sonuçlar aldık. 2022’den itibaren donanmamızı hipersonik deniz tabanlı silahlarla donatacağız” dedi. 4-20 Şubat 2022 tarihleri ortasında Pekin’de düzenlenecek olan 24. Kış Olimpiyatları’nın açılışına katılacağını belirten Putin, Çin’den daha evvel açılışa iştirak için bir davet aldığını hatırlattı.

“Rusya’nın hudutlarına yakın tatbikatlardan telaş duyuyoruz”

Rusya’nın Ukrayna’ya girip girmeyeceği ile ilgili soruya da karşılık veren Putin, NATO güçlerinin Rus sonlarına yakın noktalarda uçuşlar ve tatbikatlar yaptığını söyleyerek, “Rusya Federasyonu son vakitlerde Karadeniz’de olduğu üzere hudutlarımıza 20 kilometre kadar yakınlıkta stratejik silahlar taşıyan uçakların plansız uçuşlarından ve sonlarımıza yakın büyük ölçekli tatbikatlardan kaygı duyuyor” dedi. Putin, “Yılın başından beri bu tehdit senaryoları tartışılıyor. Fakat görüldüğü üzere bu türlü bir şey olmadı. Sıkıntı asker göndermek, savaşmak yahut savaşmamak değil. Memleketler arası tüm tarafların güvenlik alanı. Şayet herkes bunun için çabalarsa kimse için tehdit kalmaz” dedi.

aydın haberleri / Erhan Altıparmak – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.