Profesör unvanıyla göreve başlamıştı sunduğu tüm belgeler sahte çıktı

Aksaray Üniversitesi’nin Memleketler arası Bağlantılar Bölümü’nde 28 Eylül’de ‘Profesör’ unvanıyla vazifeye başlayan Zulal Atalay Laçin’in …

26.11.2021
Profesör unvanıyla göreve başlamıştı sunduğu tüm belgeler sahte çıktı

Aksaray Üniversitesi’nin Memleketler arası Bağlantılar Bölümü’nde 28 Eylül’de ‘Profesör’ unvanıyla vazifeye başlayan Zulal Atalay Laçin’in durumundan şüphelenilince üniversite tarafından inceleme başlatıldı. Laçin, bir sohbet esnasında doçentlik çalışmasıyla ilgil…

Aksaray Üniversitesi’nin Memleketler arası Alakalar Bölümü’nde 28 Eylül’de ‘Profesör’ unvanıyla misyona başlayan Zulal Atalay Laçin’in durumundan şüphelenilince üniversite tarafından inceleme başlatıldı. Laçin, bir sohbet esnasında doçentlik çalışmasıyla ilgili mevzulara ‘kaçamak’ karşılıklar vermişti. Rektörlük, 15 Ekim’de Üniversitelerarası Kurul’a başvurarak “Laçin’in doçentlik evrakının sıhhati hakkında tereddüt hasıl olmuştur, kelam gelimi edilen evrakın tarafınızdan düzenlenip düzenlenmediğini bize bildirin” dedi. Heyet, 22 Ekim’de “Böyle bir doçentlik evrakı tarafımızdan düzenlenmemiştir” diye yanıt verdi.

Doçentlik evrakının uydurma olduğu anlaşılan Zulal Atalay Laçin tutuklanarak cezaevine gönderildikten sonra mastır ve doktora dokümanları de incelemeye alındı.

YÜKSEK LİSANS DOKÜMANI AMERİKA’DAN

Hürriyet’ten Musa Kesler’in özel haberine nazaran; inceleme ve yazışmalar sonucunda Laçin’in The University of Manchester’dan “üstün başarı” ile aldığını beyan ettiği 22 Kasım 2000 tarihli siyaset bilimi ve memleketler arası alakalar bahisli yüksek lisans dokümanının de düzmece olduğu anlaşıldı.
Ayrıyeten ODTÜ’den aldığını beyan ettiği doktora dokümanının de gerçek olmadığı anlaşıldı. Ayrıyeten evraktaki makalelerin de akademik olarak “Z. Atalay” imzasını kullanan Amerika’da bir üniversitede çalışan Zeynep Atalay’a ilişkin olduğu tespit edildi.

LİSANSI DA İNCELENİYOR

İncelemelerde Laçin’in lisan puanının 80 olduğuna dair bir doküman sunduğu lakin bunun da gerçek olmadığı anlaşıldı. Laçin’in gerçek lisan puanının 27 olduğu da belirlendi. Bunun üzerine Laçin’in 11 Haziran 1996 tarihinde ODTÜ Memleketler arası Alakalar Bölümü’nden mezun olduğunu gösteren diploma da incelemeye alındı. Bu diplomanın da düzmece olup olmadığı araştırılıyor.

İMZANIN GERÇEK SAHİBİ KONUŞTU

Laçin’in makalelerini kullandığı Z. Atalay’a (Zeynep Atalay) olay hakkında konuştu. ABD’deki Saint Mary’s College of California’da misyon yapan Atalay, Hürriyet’e “Tamamen benim dışımda gelişen bir olayda adımın bu formda anılması son derece üzücü ve kabul edilemez nitelikte. Husus birçok farklı açıdan yargıya intikal ettiği için bu hususta ayrıntılı konuşmayı uygun bulmuyorum. Süreci takip edeceğim” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.