PKK destekçisi vekilden İsveç hükümetine yeni tehdit: Türkiye ile anlaşırsanız ek bütçe desteği vermeyeceğim

Cumhurbaşkanı Erdoğan, teröre dayanak verdikleri için İsveç’in NATO üyeliğine karşı çıkıp orta yolu bulabilmek için kaideler sunmuştu. İsveç ise …

16.06.2022
PKK destekçisi vekilden İsveç hükümetine yeni tehdit: Türkiye ile anlaşırsanız ek bütçe desteği vermeyeceğim

Cumhurbaşkanı Erdoğan, teröre dayanak verdikleri için İsveç’in NATO üyeliğine karşı çıkıp orta yolu bulabilmek için kaideler sunmuştu. İsveç ise meclisindeki PKK destekçisi vekili ile çaba ediliyor. Terör örgütü YPG/PKK destekçisi bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh, cuma günü İsveç parlamentosunda yapılacak ek bütçe görüşmelerinde, kendisinin Türkiye tersi taleplerinin karşılanmaması durumunda aleyhte oy kullanacağı tehdidinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefonda görüştü. Görüşmede, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik edilen talebi ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik talebi hakkında Türkiye‘nin yasal telaşlarını giderecek adımların atılması gerektiğini yineledi.

ŞARTLARINI SUNDU

Erdoğan, iki ülkeden de Türkiye‘nin haklı beklentilerinin karşılandığı somut adımlar görmeden, terörizmle çaba ve savunma sanayii işbirliği konusunda paradigma değişikliğine gidileceğine dair yazılı tkent aydın haberlerihhütler verilmeden süreçte ilerleme sağlanamayacağını vurguladı.

TALEPLERİ KARŞILANMAZSA, EK BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNE TAKVİYE VERMEYECEK

Gelişmeler dikkatle izlenirken İsveç meclisinde terör örgütü YPG/PKK destekçisi bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh’in açıklamaları büyük yankı uyandırdı. Kakabaveh, talepleri karşılanmadığı sürece hükûmetin ek bütçe görüşmelerine dayanak vermeyeceğini söyledi.

Amineh Kakabaveh

TÜRKİYE’Yİ ORTAYA ATTI

NATO’ya üyelik edilen talebiyla ilgili İsveç’in Türkiye ile yürüttüğü müzakerelere atıfta bulunan Kakabaveh, hükûmetin kendisine Türkiye’ye silah ihracatı yapmayacağı kelamını vermesini isteyerek yeni bir tehditte bulundu.

MECLİSİ İŞLEMEZ HALE GETİRDİ

Kakabaveh bugün de hükûmet ve muhalefet partilerin başka ayrı önerdiği ek bütçe tasarılarına takviye vermeyerek meclisi işlemez hale getirdi. Her iki tasarının da kabul edilmemesi üzerine İsveç hükûmetinin hazırlayacağı yeni tasarı için cuma günü tekrar mecliste oylama yapılacak.

OYU, KRİTİK KIYMETE SAHİP

Bütçenin onay alması için 175 oya muhtaçlık var. Hükûmet ve bütçeyi destekleyen partilerin toplam oyu 174’te kalıyor. Kakabaveh’in oyu bu noktada kritik ehemmiyet kazanırken bağımsız milletvekili bu durumu hükûmete şantaj yapmak için kullanıyor.

JOHANSSON HAKKINDAKİ GENSORU

İsveç meclisinde sağ partiler, çetelerin son yıllarda artan silahlı çatışmalarının önlenememesi nedeniyle 2 Haziran’da Adalet ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson hakkında gensoru önergesi vermişti. Johansson, 7 Haziran’da yapılan oturumda son dakika Kakabaveh’in oyuyla vazifesinde kalmayı başarabilmişti. Kakabaveh, oylamadan evvel 5 günlük müddette 3 kere fikir değiştirmiş, en son hükûmete dayanak vermeyeceğini açıklamıştı. İsveç basını da Kakabaveh’in YPG/PKK’nın “SDG” ismini kullanan elebaşlarından İlham Ahmed’in son dakika buyruğuyla kararını değiştirerek Johansson’un yanında yer aldığını tez etti.

Johansson’un vazifede kalmasının akabinde Kakabaveh, toplumsal internet hesabından yaptığı açıklamada “Sosyal Demokrat Partisi’nden, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki kolu olarak bilinen YPG-YPJ’ye dayanak ve yardım gönderilmesi konusunda kimi garantiler aldığını” söylemişti.

kent aydın haberleri / Dünya

Hükûmet,İsveç,Bütçe ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.