Pfizer’dan Koronavirüs İlacı İçin Onay Başvurusu

Pfizer, Kovid-19’a karşı geliştirdiği ilacın kullanım onayı için FDA’ya başvurdu. Ağızdan alınan ilaç, onaylanması durumunda birinci etapta …

17.11.2021
Pfizer’dan Koronavirüs İlacı İçin Onay Başvurusu

Pfizer, Kovid-19’a karşı geliştirdiği ilacın kullanım onayı için FDA’ya başvurdu. Ağızdan alınan ilaç, onaylanması durumunda birinci etapta yalnızca aşı yaptırmamış şahısların tedavisinde kullanılacak. ABD’li ilaç firması Pfizer, yeni tip koronavirüse karşı ge…

Pfizer, Kovid-19’a karşı geliştirdiği ilacın kullanım onayı için FDA’ya başvurdu. Ağızdan alınan ilaç, onaylanması durumunda birinci basamakta yalnızca aşı yaptırmamış şahısların tedavisinde kullanılacak.

Pfizer'Dan Koronavirüs İlacı İçin Onay Başvurusu 1

ABD’li ilaç firması Pfizer, yeni tip koronavirüse karşı geliştirdiği ağızdan alınan ilacın orta ve yüksek riskli hastalarda kullanılması için ABD Besin ve İlaç Yönetimi’ne (FDA) başvurdu.

Birkaç hafta içinde satışa sunulacak

Pfizer'Dan Koronavirüs İlacı İçin Onay Başvurusu 2

Pfizer’dan yapılan açıklamaya nazaran, Kovid-19’a karşı geliştirilen ilaç, FDA’dan onay alması halinde ‘Paxlovid’ ismiyle birkaç hafta içinde satışa sunulacak.

Pfizer, ağızdan alınan Kovid-19 ilacının şu kademede yalnızca aşı yaptırmamış bireylerin tedavisinde kullanılması için edilen talepda bulundu.

ABD’li ilaç şirketi, ilacının orta ve yüksek riskli hastalarda hastaneye yatış ve vefat oranlarını yüzde 89 azalttığını açıklamıştı.

ABD’li bir öbür ilaç şirketi Merck ise 11 Ekim’de Kovid-19’a karşı geliştirdiği ilaca acil kullanım onayı verilmesi için FDA’ya başvurmuştu.

İngiltere, Merck’in ürettiği ‘Molnupiravir’ isimli ilacın kullanımına onay veren birinci ülke olmuştu.

Merck, Molnupiravir’in virüse yeni yakalanmış bireylerde hastaneye yatış ve vefat riskini yüzde 50 düşürdüğünü bildirmişti.

Kaynak: Onedio

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.