Periyodik bakımda ‘kayış koptu’: Bakım masrafı 500’den 1500’e çıktı

Niğde’de Bor Sanayi Sitesi’ni ziyaret eden CHP’li Milletvekili Ömer Fethi Gürer, müşahedelerini “Bor sanayi esnafımızı ziyaretlerimizde tüm …

20.11.2021
Periyodik bakımda ‘kayış koptu’: Bakım masrafı 500’den 1500’e çıktı

Niğde’de Bor Sanayi Sitesi’ni ziyaret eden CHP’li Milletvekili Ömer Fethi Gürer, müşahedelerini “Bor sanayi esnafımızı ziyaretlerimizde tüm girdilerde gelen fiyat artışları nerede duracağını soruyorlar. Hem eser alamıyorlar .Hem müşteri geliri düştüğü için …

Niğde’de Bor Sanayi Sitesi’ni ziyaret eden CHP’li Milletvekili Ömer Fethi Gürer, müşahedelerini “Bor sanayi esnafımızı ziyaretlerimizde tüm girdilerde gelen fiyat artışları nerede duracağını soruyorlar. Hem eser alamıyorlar .Hem müşteri geliri düştüğü için eski işlerini yapamıyorlar” biçiminde anlattı.

Bir araba tamircisi, “Parçalardaki yüzde 100’den fazla yükselmeyi müşteriye yansıtıyoruz. Bütçesine nazaran uymak istiyor lakin uyamıyor. Yaptıramıyor. Olağan periyodik bakımındaki masrafı 500 ise şu anda 1500 liraya çıkıyor” dedi.

Personellik fiyatlarının sabit kaldığını söyleyen esnaf, “Bu kayış, bundan 4 ay evvel, 6 ay evvel, en fazla 8 ay evvel toplamında hali hazırda görülenin ikisi 250 liraydı. Lakin şu anda 550 lira. Bir tek bununla da kalmıyor. Bütün gereçlerde yüzde 100 bir artış var. Motor yağlarında olsun, yedek kesimde olsun. Biz müşteriye bunun hesabını verirken adam diyor ki, ‘Kardeşim ne yaptınız?’ Bizim yapacağımız bir şey yok, diyorum. Piyasadaki olan yükselme, modüllerdeki yüzde 100’den fazla yükselmeyi müşteriye yansıtıyoruz. Müşteriye yansıttığımız vakit da adam bizdeki fiyatı araştırıyor. Bütçesine nazaran uymak istiyor fakat uyamıyor. Yaptıramıyor. Parası olmadığı için, parası çıkışmadığı için… Olağan periyodik bir otomobilin bakımındaki masrafı 500 ise şu anda 1500 liraya çıkıyor. Bizim işçiliğimiz sabit. Kendi işçiliğimizden kısıyoruz” dedi.

‘SATTIĞIN MALZEMEYİ TEKRAR ALAMIYORSUN’

Fiyat artışları nedeniyle yeni mal alamadıklarını belirten esnaf, “Siftah etmeyen bile arkadaşlarımız var. Bankaya borçlu olan arkadaşlarımız var. Yani, Allah yardımcımız olsun diyoruz. Ancak kimse bir şey alamıyor, stok yapamıyor. Gereç alamıyor. Aldığın, sattığın malzemeyi tekrar yerine alamıyorsun. Şunu sattın mı, yerine alacaksın tıpkı paraya… Yani, toptancıya çalışıyorsun. Kar etme bahtın yok” diye konuştu.

‘MARKETE GİRMEYE KORKUYORUM’

Yetkili kurumların bir çöüzüm bulması gerektiğini söyleyen esnaf, “300 liraya, 200 liraya otomobilimin bagajını dolduruyordum. Geçen gün eşimle alışveriş yaptım, 1 milyar (1000 TL). Yemin ediyorum içinde et de yok. Artık markete girmeye korkuyorum. Artık huzurlu bir hayatımız ya da toplumsal bir yaşantımız yok. Bitti artık yani. Sigortasından olsun, Bağkur’undan olsun bunlara bir şeyler yapmaları lazım artık” tabirlerini kullandı.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.