Ortalık kan gölüne dönebilir! Yüzlerce Rus tankı, Ukrayna’nın Harkov şehrine doğru ilerliyor

Rusya önderi Putin’in Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ile Luhansk’ı resmi olarak tanıması ve askerleri bu bölgelere göndermesinin yarattığı kriz …

23.02.2022
Ortalık kan gölüne dönebilir! Yüzlerce Rus tankı, Ukrayna’nın Harkov şehrine doğru ilerliyor

Rusya önderi Putin’in Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ile Luhansk’ı resmi olarak tanıması ve askerleri bu bölgelere göndermesinin yarattığı kriz tırmanıyor. ABD Lideri Joe Biden’ın Putin’i “Eğer savaş istemiyorsan kan dökülmesine gerek yok” kelamlarıyla uyardığı belirtilirken, Rusya’ya ilişkin yaklaşık 100 savaş aracının Ukrayna’nın Harkov kentine ilerlemesi kaygıyı bir kat daha artırdı. Putin idaresinin Ukrayna sonuna kan bankası ve tıp merkezi kurması da savaş hazırlığı olarak yorumlandı.

Rusya ile Ukrayna ortasında yaşanan tansiyon her geçen skent aydın haberlerit yeni bir gelişmeyle tırmanırken, evvelki gece hem masada hem de alanda art geriye kaygı veren olaylar meydana geldi. Rus vekiller, ülke dışında askeri harekata onay verirken, Batı ülkeleri ve Japonya yaptırım kararlarını da art geriye açıkladı.

YENİ YAPTIRIMLAR YOLDA

Batı ülkeleri ve Japonya, Rusya‘nın Ukrayna’nın doğusuna asker gönderme kararı sonrasında yaptırımlarını açıklarken, Ukrayna’nın daha da içine ilerlenmesi durumunda yaptırımların ağırlaşacağını açıkladı. ABD, Avrupa Birliği, Birleşik Krallık, Avustralya, Kanada ve Japonya Rus bankaları ve zenginlerini maksat alırken Almanya da Avrupa’da son yıllarda yaşanan kıymetli ölçüde güvenlik krizini durdurmak için Kuzey Akım-2 doğalgaz projesini askıya aldığını duyurdu.

BELARUS’UN GÜNEYİNDE ÇOK BÜYÜK HAREKETLİLİK VAR

Masada bu kararlar alınırken, memleketler arası medyada paylaşılan uydu imgelerinde Rusya‘nın Ukrayna sonundaki bölgede asker sayısının 150 bini geçtiği de belirtildi. Donetsk ve Luhansk bölgelerinde barış sağlamak için asker, tank ve zırhlı araç gönderme kararı alan Rusya‘nın son 24 skent aydın haberlerit içinde bölgeye ufak bir hava üssü kurduğu ve 100’den fazla aracın da bölgede bulunduğu belirtildi. ABD merkezli uydu görüntüleme ajansı Maxar, Belarus’un güneyinde tam da Ukrayna hududunda çok büyük hareketlilik olduğunu da katardı.

BIDEN: BU RUS İŞGALİNİN BAŞLANGICI

ABD Lideri Joe Biden da bir açıklama yaptı. Biden, “Basitçe söylemek gerekirse Rusya yalnızca Ukrayna’nın büyük bir kısmını ele geçireceğini açıkladı. Bu Rusya’nın işgalinin başlangıcı” dedi. Biden’ın Putin’e, “Eğer savaş istemiyorsan kan dökülmesine gerek yok” dediği de belirtildi. Öte yandan ABD’li bir yetkili Estonya, Litvanya ve Letonya’ya dayanak olarak 800 asker ve 8 F-35 savaş jetinin de gönderileceğini de duyurdu.

DOĞAL GAZ FATURASI 2 BİN EURO OLACAK

Almanya’nın Kuzey Akım-2 projesini askıya alması da taraflar ortasında tansiyonu tırmandırdı. Almanya İktisat Bakanı Robert Habeck, kısa vadede bu atılım ile birlikte Avrupa’da doğalgaz fiyatlarının artabileceğini söyledi.

Öte yandan Rusya’nın eski devlet liderlerinden olan ve şu an Güvenlik Kurulu’nun Lider Yardımcısı olarak misyon alan Dmitry Medvedev de fiyatların iki katına çıkacağını söyledi. Putin’in en yakınlarından olan Medvedev Twitter üzerinden, “Avrupalıların yakında bin metre kadarküp doğalgaza 2 bin euro ödeyeceği yeni dünyaya güzel geldiniz” dedi.

RUSLAR KIYMETLİ ÖLÇÜDE İKİNCİ KENTE İLERLİYORLAR

Reuters haber ajansına konuşan görgü şahitleri, Ukrayna’nın içine gerçek ilerlemeyi sürdüren Rusya’ya ilişkin yüzlerce tank, kamyon ve zırhlı aracın konvoy halinde olduğunu duyurdu. Rusya’nın diplomatlarını Ukrayna’dan çıkarma kararı almasının da Moskova idaresinin bir savaş hazırlığı içerisinde olduğu yorumları yapıldı.

Rusya Kiev’deki büyükelçiliğin bununla birlikte ayrıyeten Odessa, Harkov ve Lviv’deki konsoloslukları da kapatma kararı almıştı. Bir müddettir uzmanlar, Rusya’nın Ukrayna’nın kıymetli ölçüde ikinci kenti olan ve tıpkı vakitte hududa en yakın kentlerden biri olan Harkov’u işgal etme hazırlığı içerisinde olduğunu söylemişti. Vladimir Putin idaresinin ayrıyeten Ukrayna sonuna kan bankası ve tıp merkezi kurduğu da görülürken uzmanlar bunun da savaş hazırlığı olduğunu öne sürdü.

Rusya,Ukrayna,Asker ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.