Olası Rusya-Ukrayna savaşı gıda fiyatlarını etkiler mi? Tehlike çok büyük

Rusya ile Ukrayna ortasında yaşanan tansiyon, yavaş yavaş sıcak savaş noktasına yanlışsız sürükleniyor. Muhtemel savaşta yalnızca iki ülke değil …

23.02.2022
Olası Rusya-Ukrayna savaşı gıda fiyatlarını etkiler mi? Tehlike çok büyük

Rusya ile Ukrayna ortasında yaşanan tansiyon, yavaş yavaş sıcak savaş noktasına yanlışsız sürükleniyor. Muhtemel savaşta yalnızca iki ülke değil bölgedeki birçok ülke ekonomik olarak büyük külfetler yaşayacak. Bu ülkelerden biri de, Rusya’dan güç, tahıl ithal eden Türkiye olabilir. Bu çerçevede savaş çıkması ekmek fiyatlarını bile direkt etkileyebilir.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Ukrayna‘nın doğusundaki iki bölgeyi tanımasından sonra Moskova-Kiev tansiyonu düzgünce arttı. Bu tansiyon dünyayı huzursuz ederken ortaya sıcak savaş ihtimali de çıktı. Lakin hem Avrupa hem de Türkiye çıkacak mümkün savaştan ekonomik olarak etkilenecek üzere görünüyor.

UN FİYATLARI REKO KIRABİLİR

DW Türkçe’nin haberine nazaran; Rusya‘dan yapılan ithalatta “stratejik ürün” olarak tanımlanan buğday öne çıkarken arpa, soya, ayçiçeği, mısır üzere temel besin eserlerinde de bağımlılık giderek artıyor. Uzmanlara nazaran, uygulanan yanlış tarım siyasetleri, güçten sonra tarımda da Rusya‘nın Türkiye üzerindeki gücünü artıracak. Rusya ile Ukrayna ortasında bir savaş çıkması halinde ise Türkiye’de ekmek ve un fiyatlarının rekor kırması bekleniyor.

“GİDEREK ARTAN ZİRAÎ ESER İTHALATI GÖZDEN KAÇIYOR”

Tarım muharriri Ali Ekber Yıldırım’a nazaran, Türkiye’de Rusya kaynaklı tartışmalarda güç ve S-400 üzere savunma yüklü başlıklar öne çıksa da son yıllarda Rusya’dan giderek artan ziraî eser ithalatı gözden kaçıyor. Yıldırım, “Türkiye’nin sahiden tarımda Rusya pazarına bir bağımlılığı var şu anda. Bilhassa hububat eserlerinde. Yani baktığımız vakit buğday, arpa, soya, ayçiçeği, mısırın bir kısmı. Hatta Türkiye, Birleşmiş Milletler yardım kuruluşlarına temin ettiği mesela nohut üzere bir eseri bile Rusya’dan alıyor” sözlerini kullandı.

“FİYATLAR ÇOK ARTACAK”

Türkiye’nin 2021 yılında yurtdışından temin ettiğibuğdayın yüzde 70’ini Rusya’dan, yaklaşık yüzde 15’ini de Ukrayna’dan ithal ettiğine işaret eden Yıldırım, “Bu bölgede yaşanacak muhtemel bir savaş hali, Türkiye’nin pek çok temel besin eserine ulaşımını olumsuz etkileyecek. Tahminen eserleri öbür ülkelerden kısa vadede bulursunuz ancak bu sefer de fiyatlar çok artacak” formunda konuştu.

RUSYA AVRUPA’NIN EKMEK SEPETİ

Dünyanın kıymetli ölçüde buğday ihracatçısı Rusya’nın global buğday ihracatındaki hissesi 2019’da yaklaşık yüzde 18 olurken, Avrupa’nın “ekmek sepeti” olarak bilinen Ukrayna da dünyanın değerli ölçüde 5’inci buğday ihracatçısı olarak ön plana çıkıyor. Analistler, Rusya ile Ukrayna ortasındaki mümkün bir çatışmanın global buğday fiyatlarında yüzde 20 civarında artışa neden olabileceği ikazında bulunuyor

Rusya,Ürün,Türkiye,Tarım,Buğday,Fiyatlar,Ukrayna ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Şimdiki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.