Ödemiş Patates Festivali’ne davetlisiniz

Türkiye’nin değerli patates üretim merkezlerinden olan Ödemiş, 26 Aralık Pazar günü Patates Şenliği’ne konut sahipliği yapacak. Ödemiş …

22.12.2021
Ödemiş Patates Festivali’ne davetlisiniz

Türkiye’nin değerli patates üretim merkezlerinden olan Ödemiş, 26 Aralık Pazar günü Patates Şenliği’ne konut sahipliği yapacak.

Ödemiş Belediyesi’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dayanağıyla düzenleyeceği şenlik kapsamında Patates Yemekleri Yarışı düzenlenecek.

İktisadı tarım ve hayvancılığa dayalı olan ve eşsiz toprak ve iklim özellikleriyle neredeyse yüz ölçümünün yarısı kadar alanda ziraî fkent aydın haberleriliyet gerçekleştirilen Ödemiş‘te üreticileri her platformda destekleyen Ödemiş Belediyesi, eserlerin tanıtımı için şenlikler düzenlemeye devam ediyor. Pandemi devri öncesi düzenlenen kiraz, erik, incir ve ipek şenliklerine kestane şenliği de eklenirken Ödemiş’in coğrafik işaretli eseri patates için şenlik heyecanı yaşanacak.

Ödemiş Belediyesi tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dayanaklarıyla organize edilen Ödemiş Patates Şenliği, 26 Aralık 2021 Pazar günü skent aydın haberlerit 12.00’den itibaren eski otogarda Otamış Halkın Marketi önünde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır..

Şenlik programı açılış ve protokol konuşmalarıyla başlayıp Ödemiş Belediyesi Halk Oyunları takımının gösterisi ile başlayacak. Patates yemekleri ve Ödemiş’in yöresel eserlerinin yer aldığı stantların gezilmesi sonrası Esra Aydın ve Müzik Kümesi sahne alacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu’nun konseriyle patates lezzetlerine müzik ziyafeti de eklenecek.

PATATES LEZZETLERİ İÇİN MÜSABAKA DÜZENLENİYOR

Şenlik kapsamında Patates Yemekleri Yarışı da düzenlenecek. Edi̇len Talepların 24 Aralık 2021 Cuma günü skent aydın haberlerit 13.00’da sona ereceği yarışta dereceye girenlere Ödemiş Belediyesi Otamış Halkın Marketi eserlerinden oluşan ikram sepeti verilecek. Müsabaka ve edilen talep süreciyle ilgili Ödemiş Belediyesi Kültür Merkezi’nden ve 0232 545 11 99 numaralı telefondan bilgi alınabilecek.

Birbirinden hoş lezzetlerin yarışacağı Patates Şenliği Yemekleri Yarışı’nın ödül merasimi şenlik programı çerçevesinde skent aydın haberlerit 14.30’da şenlik alanında yapılacak.

“COĞRAFİ İŞARETLİ LEZZETİMİZ ÖDEMİŞ PATATESİMİZ”

‘Ödemiş Patatesi’nin 2002 yılından bu yana coğrafik işaretli eser olduğunu hatırlatan Ödemiş Belediye Lideri Mehmet Eriş, “Ödemiş, patatesin yurdumuzdaki en kıymetli üretim merkezlerinden birisi. Ova bölgelerimizde yılda iki kere hasadı yapılan patatesimizin bununla bir arada ayrıyeten yayla patatesimizle birlikte Ödemiş’te bir yılda üç kez taze patates üretimi yapılıyor. İklim ve toprak yapısıyla ve çalışkan üreticileriyle yılın her periyodunda ziraî üretimin kalbinin attığı ilçemizde biz de eserlerimizin tanıtımı, eserin bedelinin korunması ve bu alanda var olan turizm potansiyelimizin harekete geçirilmesi için lokal idare olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kiraz, erik, incir ve ipek için düzenlediğimiz şenlik tertiplerine yenisini ekliyor, coğrafik işaretli eserimiz patatesimiz için İzmir Büyükşehir Belediyemizin takviyesiyle şenlik düzenliyoruz.

‘Başka bir tarım mümkün’ diyen Tunç Soyer Liderimizin kentimizde açıkladığı ‘İzmir Tarımı’ vizyonuyla ilerliyoruz.

Devir periyot fiyatta yaşanan istikrarsızlıklarla gündeme gelen patatesimizin bundan sonra hak ettiği kıymetle süreç görmesi, hem üreticinin hem de tüketicinin yüzünün güldüğü bir ortama kavuşmamız için patatesimizin barındırdığı kıymetli potansiyeli ortaya koymamız gerekiyor. Tarihin her devrinde dünyanın en değerli besin kaynaklarından birisi olan patatesin stratejik değeri iklim krizi, besin krizi ile ekonomik krizi iç içe yaşadığımız bu türlü sıkıntı bir periyotta daha âlâ anlaşılmalıdır. Patatesi dahi ithal edecek bir noktada olmak yerine farklı beslenme alışkanlıklarına da hitap edebilen bu türlü bir besin kaynağından daha fazla yararlanmanın üretimin sürdürülmesi ismine olmazsa olmaz olduğunu görmemiz gerekir.

“KOMPİR’İN BAŞŞEHRİ ÖDEMİŞ’E BEKLİYORUZ”

Tarlada sökümü yapılan bir kilo patatesin bir bardak çay içmeye bile yetmediği geçmiş yılları unutmadan üreticimizin gerçek prosedürlerle desteklenmesi gerekmektedir. Patates tüketiminin yanlışsız beslenme alışkanlıklarına uygun biçimde artırılması ülke ekonomimiz için de atılması gereken adımlardandır.

Şenlik kapsamında düzenlediğimiz Patates Yemekleri Müsabakamız da patatesin yalnızca birkaç cins yemek için değil Türk ve Dünya mutfağından birçok lezzetin ana ögesi olduğunu ortaya koyacaktır.

Bu manada Ödemiş Patates Şenliği’nin tanıtım ve lezzet buluşmasının bununla bir arada ayrıyeten bu farkındalığı artırmasını diliyor, herkesi 26 Aralık Pazar günü ‘Kompir’in Başkenti’ Ödemiş’teki şenliğimize bekliyoruz” dedi.

Bültenler – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.