Nijerya’da Twitter yasağının kaldırılmasından sonra devlet başkanı ilk paylaşımını yaptı

Nijerya Devlet Lideri Muhammed Buhari, ülkesindeki Twitter yasağının kaldırılmasının akabinde birinci defa kelam gelimi edilen uygulamayı …

03.05.2022
Nijerya’da Twitter yasağının kaldırılmasından sonra devlet başkanı ilk paylaşımını yaptı

Nijerya Devlet Lideri Muhammed Buhari, ülkesindeki Twitter yasağının kaldırılmasının akabinde birinci defa kelam gelimi edilen uygulamayı kullandı. Buhari, Twitter’da çekildiği fotoğrafları paylaşarak, Nijeryalı Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutladı.

Nijerya Devlet Lideri Muhammed Buhari, ülkenin güneydoğusunda kamu binalarına saldıran genç isyancılara yönelik Twitter hesabından 1 Haziran 2021’de yaptığı paylaşımda, 1967-1970 devrinde ülkede 1 milyon kişinin vefatına neden olan sivil savaşı hatırlatmış ve “30 ay boyunca alanda savaşan bizler, onlara anladıkları lisandan davranacağız.” tabirini kullanmıştı. Twitter, Buhari’nin bu paylaşımını silerek, hesabı askıya almıştı.

TWITTER’I YASAKLADI

Bu olayın üzerine Nijerya hükümeti, 4 Haziran 2021’de Twitter’ın ülkedeki fkent aydın haberleriliyetlerini bir sonraki emre kadar askıya aldığını açıklamış, bu yasağı ihlal edenlerin yargılanacağını duyurmuştu.

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ DAVA AÇTI

Nijerya’da fkent aydın haberleriliyet gösteren çeşitli sivil toplum örgütleri ise hükümetin uyguladığı yasak nedeniyle 9 Haziran’da Buhari’ye karşı ECOWAS Mahkemesinde dava açmıştı. ECOWAS Mahkemesi, 22 Haziran’da kararın insan hakları ihlali olduğunu belirterek, hükümetin yasağı ihlal edenlerin yargılanmasına yönelik kararını durdurmuştu. Nijerya hükümetinin kararının akabinde Avrupa Birliği (AB), İngiltere ve ABD’nin Abuja’daki büyükelçilerince yapılan ortak açıklamada, Twitter’ın fkent aydın haberleriliyetlerinin askıya alınmasının “ifade özgürlüğünün ihlali” olduğu belirtilmişti. Hükümet de gelen bu baskılar sonrası uzun ortadan sonra ocak ayında yasağı kaldırmıştı.

DEVLET LİDERİNDEN BİRİNCİ PAYLAŞIM

Nijerya Devlet Lideri Buhari de yasağın kaldırılmasının akabinde birinci sefer Twitter’ı kullandı. Twitter’da fotoğraflar paylaşan Buhari, Nijeryalı Müslümanların Ramazan Bayramı’nı da kutladı.

kent aydın haberleri / Adam Abu – Dünya

Twitter,Nijerya,Buhari,Hükümet ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Şimdiki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.