NASA’dan duyanları heyecanlandıran keşif! Dünya’ya benzeyen iki gezegen keşfedildi

Amerikan Uzay ve Havacılık Ajansı tarafından işitenları heyecanlandıran bir keşif gerçekleştirildi. NASA, Dünya’ya benzediği tespit edilen iki …

17.06.2022
NASA’dan duyanları heyecanlandıran keşif! Dünya’ya benzeyen iki gezegen keşfedildi

Amerikan Uzay ve Havacılık Ajansı tarafından işitenları heyecanlandıran bir keşif gerçekleştirildi. NASA, Dünya’ya benzediği tespit edilen iki kayalık ötegezegen buldu. Bu gezegenlerde yaşanılıp yaşanılmayacağı ise şimdi bilinmiyor.

Nasa‘dan verilen bilgilendirme argümanında, Geçiş Halindeki Öte Gezegen Araştırma Uydusu (TESS) kullanılarak, gezegenlerin 33 ışık yılı uzaklıkta olduğu ve bu vakte kadar bulunan en yakın kayalık ötegezegenlerden olduğu belirtildi.

“TÜM KEŞFEDİLENLER ORTASINDA BİRİNCİ 10’A GİRDİ”

Nasa Ötegezegen Keşif Enstitüsünde Araştırmacı Pat Brennan, “Bu iki gezegen, (şimdiye kadar keşfedilen tüm karasal ötegezegenler arasında) atmosferik karakterizasyon için birinci 10 aday ortasında yer alıyor.” tabirini kullandı. Gezegenlerin sıcaklıklarının araştırmalara pürüz olduğunu belirten Brennan, James Webb Uzay Teleskobu’nun ötegezegenleri araştırmada kıymetli rol oynayacağını vurguladı.

DÜNYANIN 1,2 KATI BÜYÜKLÜĞÜNDE

Keşfedilen “HD 260655 b” gezegenin dünyanın 1,2 katı ve “HD 260655 c” gezegenin de 1,5 katı büyüklüğünde olduğu bilgisi paylaşılırken, her ikisinin de kırmızı cüce yıldız HD 260655’in yörüngesinde olduğu kaydedildi.

“Gezegen B” 816 derece Fahrenhayt, “gezegen C” 543 derece Fahrenhayt olarak varsayım ediliyor.

YÜZDE 30’U GAZ DEVLERİNDEN OLUŞUYOR

NASA’nın internet sitesinde paylaştığı bilgilere nazaran, bu vakte kadar keşfedilen ve onaylanan ötegezegen sayısı, 5 bin 44’e ulaştı. Teyit edilen ötegezegenlerin yüzde 30’u gaz devlerinden oluşuyor. Jüpiter yahut Satürn üzere gazdan oluşan gezegenler, bu sınıfta yer alıyor. Güneş Sistemi’nin dışında, öbür yıldızların yörüngelerinde bulunan gezegenlere, “ötegezegen” ismi veriliyor.

kent aydın haberleri / Sümeyye Dilara Dinçer – Yeni

Gezegen,Öte ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.