Meteoroloji’den sarı kodlu uyarı! Yağışlar, hafta sonu boyunca 25 ilimizi esir alacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurdumuzun 5 bölgesi için sarı kodlu hava durumu ihtarında bulundu. Paylaşılan son datalara nazaran hafta sonu …

11.12.2021
Meteoroloji’den sarı kodlu uyarı! Yağışlar, hafta sonu boyunca 25 ilimizi esir alacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurdumuzun 5 bölgesi için sarı kodlu hava durumu ihtarında bulundu. Paylaşılan son datalara nazaran hafta sonu boyunca 25 vilayetimizde yağışlı havalar tesirini sürdürecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran ülkemizin kuzey, iç ve batı kesitlerinin modüllü ve çok bulutlu, Trakya kısmı, Kıyı Ege, Çanakkale, Afyonkarahisar, Antalya ve Isparta etraflarının sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, başka yerlerin az bulutu ve açık geçeceği varsayım ediliyor. Ege, Batı Akdeniz kıyıları, İç Anadolu’nun batısı ile Batı ve Orta Karadeniz’de güney istikametlerden esecek rüzgarın suratının ise 70 km’yi bulacağı iddia ediliyor.

25 VİLAYET İÇİN SARI KODLU İKAZ

Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Düzce, Edirne, Eskişehir, Isparta, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Yalova’ya sarı kodlu ikaz yapıldı.

YER YER SİS VE PUS BEKLENİYOR

Sabah ve gece skent aydın haberleritlerinde İç Anadolu’nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç bölümleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yer yer pus ve sis bekleniyor.

KUZEYDE HAVALAR 4 DERECEYE KADAR ARTIYOR

Hava sıcaklığı kuzeydoğu kısımlarda 2 ila 4 derece artacağı, öbür yerlerde kıymetli bir değişiklik olmayacağı ve yurt genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği kestirim ediliyor.

KUVVETLİ FIRTINA YAŞANABİLİR

Rüzgârın; Marmara’nın güney ve batısı, Ege, Batı Akdeniz kıyıları, İç Anadolu’nun batısı ile Batı ve Orta Karadeniz’de güney istikametlerden kuvvetli ve yer yer kısa periyodik fırtına halinde (40-70 km/skent aydın haberlerit) esmesi beklendiğinden çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, toz savrulması, ulaşımda aksamalar ile soba ve baca gazı zehirlenmeleri üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

BÖLGELERE NAZARAN HAVA DURUMU

MARMARA BÖLGESİ

Kesimli ve çok bulutlu, öğlenden sonra Edirne etraflarının, akşam ve gece skent aydın haberleritlerinde Trakya kısmı ile Çanakkale etraflarının sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güney ve batısında güney taraflardan kuvvetli ve yer yer fırtına halinde (50-70 km/skent aydın haberlerit) esmesi bekleniyor.

EGE BÖLGESİ

Kesimli ve çok bulutlu, Kıyı Ege ile öğlen skent aydın haberleritlerinde Afyonkarahisar etraflarının sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Rüzgarın; bölge genelinde güney istikametlerden kuvvetli ve yer yer fırtına formunda (50-70 km/skent aydın haberlerit) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

Kesimli bulutlu, bölgenin batı kesitlerinin yer yer çok bulutlu geçeceği iddia ediliyor. Rüzgarın; bölgenin batısında güney taraflardan kuvvetli (40-60 km/skent aydın haberlerit) olarak esmesi bekleniyor. Sabah ve gece skent aydın haberleritlerinde bölgenin doğusunda yer yer pus ve sis bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Kesimli yer yer çok bulutlu geçeceği varsayım ediliyor. Rüzgarın; bölge genelinde güney istikametlerden kuvvetli (40-60 km/skent aydın haberlerit) olarak esmesi bekleniyor.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ

Kesimli ve az bulutlu geçeceği iddia ediliyor. Rüzgarın; sabah skent aydın haberleritlerinde Orta Karadeniz’de güney istikametlerden kuvvetli (40-60 km/skent aydın haberlerit) olarak esmesi bekleniyor. Sabah ve gece skent aydın haberleritlerinde bölgenin iç kesitlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor.

AKDENİZ BÖLGESİ

Batı Akdeniz’in çok bulutlu, Antalya ve Isparta etraflarının sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, Doğu Akdeniz’in modüllü ve az bulutlu geçeceği kestirim ediliyor. Rüzgarın; Batı Akdeniz kıyılarında güney istikametlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50-70 km/skent aydın haberlerit) biçiminde esmesi bekleniyor.

DOĞU ANADOLU

Modüllü ve az bulutlu geçeceği kestirim ediliyor. Sabah ve gece skent aydın haberleritlerinde bölge genelinde yer yer pus ve sis bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Az bulutlu ve açık geçeceği varsayım ediliyor. Sabah ve gece skent aydın haberleritlerinde bölge genelinde yer yer pus ve sis bekleniyor.

Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.