Merkez Bankası Yeniden Faiz İndirecek mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını 18 Kasım Perşembe günü açıklayacak. Piyasada 100 baz puanlık faiz indirimi beklentisi var …

16.11.2021
Merkez Bankası Yeniden Faiz İndirecek mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını 18 Kasım Perşembe günü açıklayacak. Piyasada 100 baz puanlık faiz indirimi beklentisi var. Reuters haber ajansının anketine nazaran TCMB’nin siyaset faizini yüzde 16’dan yüzde 15’e düşürmesi bekleniyor…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını 18 Kasım Perşembe günü açıklayacak. Piyasada 100 baz puanlık faiz indirimi beklentisi var.

Reuters haber ajansının anketine nazaran TCMB’nin siyaset faizini yüzde 16’dan yüzde 15’e düşürmesi bekleniyor.

TCMB, Ekim ayındaki Para Siyaseti Heyeti’nde (PPK) siyaset faizini 200 baz puan düşürerek yüzde 16’ya indirmişti.

Ekim ayında enflasyonun yüzde 19,89 gelmesine karşın TCMB’nin siyaset faizinde indirime gitmesi enflasyon verisinin faiz hesaplamalarında dikkate alınmadığı tenkitlerinin yöneltilmesine neden olmuştu.

TMCB ise faiz kararı açıklamasında çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı tesirlerin ayrıştırılmasıyla ilgili tahlillerin akabinde bu kararın alındığını aktardı.

Bloomberg HT televizyon kanalı tarafından yapılan faiz anketine nazaran ise TCMB’nin siyaset faizini 100 baz puan indirmesi bekleniyor.

Ankete katılan 21 kurumun medyan beklentisine nazaran yıl sonunda siyaset faizinin bulunacağı düzeye dair beklenti de %15 düzeyinde oluştu.

Dolar/TL kurunda yükseliş sürüyor

TCMB, Eylül ayından beri toplamda 300 baz puan faiz indirimine gitti.

TCMB’nin faiz indirimlerine devam etmesinin beklenmesi, dolar/TL kurunda da yükselişin sürmesine neden oluyor.

Dolar/TL kurunda ruhsal 10 düzeyi geçen hafta aşılmıştı.

Birçok gelişen ülke para ünitesi dolara karşı müspet seyretse bile TL dolara karşı paha kaybetmeye devam ediyor.

Kur son olarak bugün 10,25’i geçerek rekor kırdı.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan, Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada Merkez Bankası’ndan faiz değişikliği beklemediğini, faizi indirmenin kuru ve enflasyonu ‘başıboş’ bırakmak manasına geleceğini belirtti.

Ortan, ‘Kredi maliyetlerinden evvel enflasyonu konuşmalıyız. Faizleri indirmek enflasyonu ve kuru başıboş bırakmak manasına gelecek. Bunun kimsenin hayrına olmadığını düşünüyorum. Merkez Bankası esasen öngördüğümüzün ötesinde faiz indirimlerini yaptı. Ben artık ek düşüşün Türkiye için faydadan çok ziyan getireceğini düşünüyorum. Faiz artık enflasyonu takip etmeli’ dedi.

TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu, yılın son enflasyon raporu sunumunda cari fazlanın sürdürülmesiyle uzun soluklu fiyat istikrarını yakalamanın mümkün olacağını belirtmişti.

Kavcıoğlu tıpkı vakitte cari istikrar sağlandığında kurun üzerindeki baskının da azalacağını lisana getirdi.

Reuters’a konuşan Commerzbank analisti Tatha Ghose, ‘Ödemeler istikrarı yaz aylarında düzgün görünmüş olsa da bu TL’deki paha kaybının önüne geçmeyecek, bilhassa de TCMB böylesine faiz indirimine devam ederken’ dedi.

Deutsche Bank, TCMB’nin bu ayki ve gelecek ayki toplantılarda 100 baz puan faiz indirimine gitmesini bekliyor.

BBC Türkçe

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.