Memur emeklilerinin beklediği tablo! İşte ek gösterge düzenlemesinin meslek meslek maaş ve ikramiyelere etkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısının akabinde yaptığı açıklamada, yıl başından itibaren tüm memurların ek göstergelerinde 600 puanlık bir …

08.06.2022
Memur emeklilerinin beklediği tablo! İşte ek gösterge düzenlemesinin meslek meslek maaş ve ikramiyelere etkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısının akabinde yaptığı açıklamada, yıl başından itibaren tüm memurların ek göstergelerinde 600 puanlık bir artışa gidileceğini müjdeledi. Düzenleme ile birlikte kimi emekli memurların mkent aydın haberlerişı bin liradan, ikramiyeleri ise 50 bin liradan fazla artacak. İşte ek gösterge düzenlemesinin mesleğine nazaran emekli memurların mkent aydın haberleriş ve ikramiyesine tesiri.

Çalışma Ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, 5,3 milyon memur ve memur emeklisini kapsayan 3600 ek gösterge düzenlemesinin ayrıntıları ile emekli aylığı ve ikramiyelerinde oluşturacağı farklara ait tabloyu yayımladı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran, düzenleme kamu vazifelilerinin çalışma sistemindeki problemlerin giderilmesi ve adalet hissinin pekiştirilmesi gayesiyle hazırlandı. Düzenlemeyle ek gösterge sistemi, memurların takım unvanı/derecesi, hizmet sınıfı, misyonun değeri, sorumluluk seviyesi, hiyerarşik pozisyonu ve eğitim durumu temel alınarak belirlenecek.

2008 ÖNCESİ VE SONRASI VAZİFEYE BAŞLAYANLAR

Ek gösterge, 2008 öncesi misyona başlayan memurların emekli ikramiyesi ile emekli aylıklarını, 2008 sonrası vazifeye başlayanların ise yalnızca emekli ikramiyelerini asıllı olarak etkileyecek.

TÜM MEMURLARDA 600 PUANLIK ARTIŞ

Düzenlemeyle, birinci derece memur olmak kaydıyla tüm öğretmenlerin, 2 yıl ve üzeri yükseköğrenim mezunu polislerin, alan sınırlaması olmaksızın 4 yıllık yükseköğrenim mezunu sıhhat çalışanları ile din vazifelilerinin ek göstergeleri 3600’e yükseltilecek. Bu meslek kümelerinin bununla bir arada ayrıyeten avukat, vilayet müdürü, ilçe müftüsü, bekçi, uzman erbaş/jandarma, matematikçi, istatistikçi üzere 3000 ek göstergeli tüm kamu vazifelilerinin ve yüksek yargıdaki müdürlerin ek göstergeleri de 3600’e çıkarılacak. Daha evvel ek göstergeden yararlanmayan yardımcı hizmetler sınıfı da ek göstergeden faydalandırılarak tüm memurlara ek 600 puan verilecek.

EK GÖSTERGE SİSTEMİNDE YENİ DÖNEM

Kamudaki işlevsel hiyerarşinin bozulmamasını temin etmek emeliyle genel müdür yardımcılarının ek göstergeleri 3600’den 4400’e, vilayet müdür yardımcısı, şube müdürü ve ilçe müdürü üzere yöneticilerinin ek göstergeleri de 2200’den 3000’e yükseltilecek. Kamu bürokrasisindeki hiyerarşi ve adalet gözetilerek ek gösterge sisteminde yeni bir periyot başlayacak ve kamu vazifelilerinin emekli aylıkları ile ikramiyeleri asıllı bir halde artacak.

EMEKLİ İKRAMİYELERİNDE 50 BİN LİRA ARTIŞ

Ek göstergesi 3600’e çıkan ve 30 yıllık hizmeti olan bir memurun emekli aylığı 1234-1391 lira, emekli ikramiyesi ise 44 bin 500-50 bin 150 lira ortasında artacak.

İlk derece ve 3000 ek göstergeli öğretmenin, sıhhat çalışanının ve din görevlisinin emekli aylığı 5 bin 627 liradan 6 bin 861 liraya, emekli ikramiyesi ise 202 bin 909 liradan 247 bin 408 liraya yükselecek. Böylelikle kelam gelimi edilen kamu vazifelilerinin emekli aylıkları ile ikramiyeleri yüzde 22 artacak.

Polisler de yüzde 22’lik artıştan yararlanacak ve emekli aylıkları 5 bin 727 liradan 6 bin 961 liraya, emekli ikramiyeleri ise 202 bin 909 liradan 247 bin 408 liraya ulaşacak.

2200 ek göstergeli, 4 yıllık yükseköğrenim mezunu hemşire ve din vazifelileri ise yüzde 25 artışla emekli aylıklarında 1391 lira, emekli ikramiyelerinde 50 bin 150 lira ek ödeme alacak.

Ek gösterge artışlarına bağlı olarak emekli aylıklarında oluşan artışlar, emekli devlet memurlarının aylıklarına da yansıyacak.

GELECEK AY VE 2023’ÜN OCAK AYINDAKİ ARTIRIMLA DAHA DA ARTACAK

Ek gösterge artışına bağlı olarak yükselecek emekli aylığı ve emekli ikramiyesi meblağları, yürürlükteki katsayılara nazaran hesaplandı. Emekli aylığı ve ikramiyeleri, gelecek ay ve 2023’ün ocak ayında memur mkent aydın haberlerişlarına yapılacak artırımla daha da artacak.

Meslek kümelerinin ek gösterge artışına yönelik düzenlemeler 1994’ten bu yana hudutlu kalmıştı. Öğretmen, polis, sıhhat çalışanı ve din vazifelilerinin ek göstergelerinin 3000’den 3600’e yükseltilmesi kelamı verilmesine rağmen düzenlemenin kapsamı tüm memurları içerecek halde genişletildi.

EMEKLİ AYLIĞI VE İKRAMİYELERİNDEKİ FARKLAR

Bakanlık, birinci derece ve 30 yıl hizmeti olan devlet memurlarını temel alarak ek gösterge artışının birtakım unvanların emekli aylık ve ikramiyelerine tesirine ait tablo da hazırladı.

İşte o tablo:

kent aydın haberleri / Orhan Onur Gemici – İktisat

Ek Gösterge,Lira,Memur,İkramiyeleri,Emekli,Artış,Müdür,Emekli Aylıkları,Kamu,Düzenleme,3600,Artacak,Emekli Aylığı ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.