Mehmetçik’ten PKK’ya Pençe Kilit Operasyonu! Havadan ve karadan tüm hedefler başarıyla ele geçirildi

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Irak’ın kuzeyinde bulunan Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerindeki terörist maksatlara yönelik Pençe Kilit …

18.04.2022
Mehmetçik’ten PKK’ya Pençe Kilit Operasyonu! Havadan ve karadan tüm hedefler başarıyla ele geçirildi

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Irak’ın kuzeyinde bulunan Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerindeki terörist maksatlara yönelik Pençe Kilit Operasyonu başlatıldığını duyurdu. Hem karadan hem de havadan sürdürülen operasyon hakkında Akar, “Belirlenen gayeler ağır halde ateş altına alınarak tam isabetle vuruldu. Birinci safhada belirlenen amaçlar ele geçirildi. Mehmetçiğin nefesi teröristlerin ensesinde. Terör örgütünün bir çöküş süreci içinde olduğunu görüyoruz.” dedi.

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Irak’ın kuzeyinde Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerindeki terörist maksatlara yönelik karadan ve havadan Pençe Kilit Operasyonu’nun başlatıldığını açıkladı. Akar, beraberinde Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Adnan Özbal ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı’na geldi.

GÖRÜNTÜ KONFERANS YAPTILAR

Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz tarafından karşılanan Bakan Akar, beraberindeki TSK komuta kademesi ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Merkezi’ne geçti. Irak’ın kuzeyindeki terör amaçlarına yönelik düzenlenen hava harekatına ait brifing verilen Bakan Akar, daha sonra Muharip Hava Kuvveti Harekat Merkezi ile görüntü konferans görüşmesi gerçekleştirdi.

“BU GECE PRESTİJİYLE BAŞLADI”

Hava harekatındaki son duruma ait bilgi alan Akar, “Irak’ın kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör akınlarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak amacıyla terör maksatlarına yönelik kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, bu gece prestijiyle Pençe Kilit Operasyonu’nu başlatmıştır.” diye konuştu.

“HEM HAVADAN HEM KARADAN BELİRLENEN GAYELER ELE GEÇİRİLDİ”

Operasyon kapsamında terör örgütüne ilişkin amaçların ağır ateş altına alındığını belirten Akar, şunları söyledi:

“Hazırlanan plan kapsamında gerçekleştirilen operasyonda Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerindeki terörist amaçları evvel hava kuvvetlerimiz tarafından ateş altına alındı. Kahraman pilotlarımız terör örgütüne ilişkin barınak, sığınak, mağara, tünel, mühimmat depoları ile kelamda karargahlardan oluşan amaçları muvaffakiyetle vurdu. Fırtına, ÇNRA ve öbür topçu ögelerimiz tarafından da belirlenen amaçlar ağır formda ateş altına alınarak tam isabetle vuruldu. ATAK helikopterlerimiz, rehberaydin.com ve Srehberaydin.com’larımızla desteklenen kahraman komandolarımız ve bordo berelilerimiz karadan sızarak ve hava hamle harekatı ile bölgeye intikal etti. Şu ana kadar operasyonumuz planlandığı halde muvaffakiyetle devam ediyor. Birinci safhada belirlenen maksatlar ele geçirildi.”

“MEHMETÇİĞİN NEFESİ ENSELERİNDE”

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ögelerinin misyon aldığı harekatı Genelkurmay Lideri Orgeneral Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Avsever, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Özbal ve Hava Kuvvetleri Kumandanı Hasan Küçükakyüz ile harekat merkezlerinden takip ettiklerini söz eden Akar, şunları kaydetti:

“Harekatla ilgili planlama safhasından itibaren ayrıntılı bir çalışma yaptık. Mehmetçiğimiz asil milletimizin sevgisinden, inancından ve duasından aldığı ilhamla kumandanlarının buyruk ve komutasında çalışmalarını büyük bir kahramanlık ve fedakarlıkla yürütüyor. Bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da kendisine verilen misyonları başaracağından kuşkumuz yok. İnşallah bu harekat da planlandığı halde muvaffakiyetle tamamlanacak. Sonuç olarak 40 yıldan beri ülkemizin başına musallat olan terör belasından asil milletimizi kurtarmakta kararlıyız. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar çabamız devam edecek. Mehmetçiğin nefesi teröristlerin ensesinde. Terör örgütünün bir çöküş süreci içinde olduğunu görüyoruz. Bu ortada tüm bu fkent aydın haberleriliyetlerimiz dost ve kardeş Irak’ın egemenlik hakları ve toprak bütünlüğüne saygılı bir formda gerçekleşiyor. Tekrar tabir etmek isterim ki bizim tek maksadımız teröristlerdir. Sivillerin, etrafın, kültürel ve dini yapıların ziyan görmemesi için azami hassasiyet gösterilmektedir.”

PİLOTLARA TELSİZDEN SESLENDİ

Ulusal Savunma Bakanı Akar, Pençe Kilit Operasyonu kapsamında gerçekleştirilen hava harekatına katılan pilotlarla da telsizden görüştü. Pilotlara muvaffakiyet dileklerini ileten Akar, “Fkent aydın haberleriliyetlerinizi yakından büyük bir gurur ve memnuniyetle takip ediyoruz. Şu ana kadar belirlenen amaçlar planlanan biçimde muvaffakiyetle vuruldu. Hava Kuvvetlerimizin ulu tarihine uygun biçimde gerçekleştirdiğiniz bu vazifeler her vakit gururla hatırlanacak.” halinde konuştu.

Ege, Akdeniz ve Karadeniz’de icra edilmekte olan Mavi Vatan Tatbikatı’nı sevk ve yönetim eden Donanma Kumandanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ile de görüşen Akar, “Bir taraftan terörle çaba operasyonlarımız devam ederken öbür taraftan ülkemizin denizlerdeki hak, alaka ve menfkent aydın haberleritlerini muhafazaya yönelik çalışmalarımız kararlılıkla sürüyor. Çalışmalarınızda muvaffakiyetler diliyorum, pruvanız neta, denizleriniz sakin olsun. Leventlerimize muvaffakiyetler diliyorum. tabirlerini kullandı. Bakan Akar, buradaki incelemelerini tamamlamasının akabinde beraberindeki TSK komuta kademesi ile Kara Kuvvetleri Harekat Merkezi’ne geçti.

kent aydın haberleri / Sarp Özer – Aktüel

Kara,Akar,Harekat,Hedefler,Komuta,Hava,Terör,Başarı,Operasyon,Hava Kuvvetleri,Bakan,Plan,Deniz,Yönelik,Terörist ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.