Marmaris yangınında 2. gün! 51 hane tahliye edildi, havadan müdahale yeniden başladı

Marmaris’te farklı noktalarda devam eden yangınla gayret 2. gününde. Sabahın birinci ışıklarıyla birlikte havadan müdahale 27 helikopter ve 14 …

23.06.2022
Marmaris yangınında 2. gün! 51 hane tahliye edildi, havadan müdahale yeniden başladı

Marmaris’te farklı noktalarda devam eden yangınla gayret 2. gününde. Sabahın birinci ışıklarıyla birlikte havadan müdahale 27 helikopter ve 14 uçakla tekrar başladı. Gece görüşlü hava araçlarının 4 Temmuz’dan itibaren Türkiye’de olacağını belirten Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi, güvenlik önlemleri kapsamında 51 hanede 151 kişinin tahliye edildiğini açıkladı. Öte yandan Değirmenyanı mevkisindeki yangın uyum merkezi de önlem maksatlı boşaltıldı.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangına müdahale sürüyor. Sabahın birinci ışıklarıyla birlikte 20 OGM helikopteri olmak üzere 27 helikopter ve 14 uçak söndürme çalışmalarına yine katıldı.

ÖNCEKİ GÜN BAŞLADI HALA DEVAM EDİYOR

Yangın, Hisarönü Mahallesi Bördübet Mahallesi 17 adalar mevkiinde evvelki gün skent aydın haberlerit 20.00 sıralarında çıktı. Alevler rüzgarın da tesiriyle kısa müddette yayıldı.

2604 İŞÇİ MÜDAHALE EDİYOR

22.30 prestijiyle alevlere 1012 OGM işçisi olmak üzere toplam 2604 işçi, 253 arazöz ve 26 su tankeri olmak üzere öbür kamu araçları ile toplam 598 araç, 17 OGM dozeri olmak üzere 53 iş makinesi, emniyet ve jandarmaya ilişkin olmak üzere 20 TOMA ile müdahale ediliyor.

“51 HANEDEN 151 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da çalışmaları takip etmek üzere bölgede. Söndürme çalışmalarıyla ilgili akşam skent aydın haberleritlerinde bir açıklama yapan Bakan Kirişci, 51 haneden 151 kişinin önlem emelli tahliye edildiğini belirtti.

“ENVANTERE 10 HELİKOPTER KATILACAK”

Bakan Kirişci, yangındaki son duruma ait şunları söyledi: “Özellikle rüzgar suratındaki artış, hava sıcaklığındaki yükseliş yangının yine harlanmasına, alevlenmesine neden oldu. Bir kontrolsüzlük yok lakin denetim altına alınmış bir yangın da kelam gelimi edilen değil. Bunun ikisinin ortasında bir durumumuz var. Dileğimiz, isteğimiz, yarın kaldığımız yerden bu iki lokasyon olarak tabir edebileceğimiz noktadan bu yangınları yarın inşallah denetim altına almak için makul bir kademeyi geride bırakmış olacağız” Kirişçi ayrıyeten 10 gece görüşlü helikopterin 4 Temmuz’da envantere dahil edileceğini söyledi.

YANGIN UYUM MERKEZİ DE TAHLİYE EDİLDİ

Rüzgarın şiddetlenmesiyle dün öğlenden sonra yangın tekrar yayılmaya başladı. Alevlerin, Marmaris-Datça yoluna hakikat süratle ilerlediği belirtiliyor. Bördübet ve Değirmenyanı bölgesinde tahliye edilen konut sayısı 51 oldu. Değirmenyanı mevkisindeki yangın uyum merkezi de önlem emelli tahliye edildi. Yangında yaklaşık 400 hektarlık kızılçam ormanının ziyan gördüğü varsayım ediliyor.

SABOTAJ İHTİMALİ ARAŞTIRILIYOR

Bakan Soylu, yangınla ilgili sabotaj ihtimalinin değerlendirildiğini söylemiş ve “Hem ormandaki arkadaşlarımız, hem emniyet ve jandarmamız bir kıymetlendirme yapıyorlar” demişti. Muğla Cumhuriyet Savcılığı da yangınla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

KILIÇDAROĞLU’NDAN YANGINLA GAYRET ELEŞTİRİSİ

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da orman yangınının tesirli olduğu bölgeye geçerek açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, orman yangınlarına müdahale için gerekli rehberaydin.comlelerin vaktinde yapılmadığını savundu. CHP başkanı, “Rehberaydin.comle açacaksanız vaktinde açın. Efendim ne olacakmış, 2 Temmuz’dan sonra uçaklar gelecekmiş. Gece görüşü olan helikopter 2 Temmuz’dan sonra. Yani 2 Temmuz’a kadar biz ormanların yanmasını seyredecek miyiz?” dedi.

Yangın,Orman,Bakan,Tahliye,Helikopter ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.