Maden Türkiye kapılarını açtı

Madencilik kesiminin bir ortaya geldiği Maden Türkiye 2021 kapılarını açtı. MADEN, ELAZIĞ (rehberaydin.com) – Madencilik kesiminin bir ortaya …

09.12.2021
Maden Türkiye kapılarını açtı

Madencilik kesiminin bir ortaya geldiği Maden Türkiye 2021 kapılarını açtı.

MADEN, ELAZIĞ (rehberaydin.com) – Madencilik kesiminin bir ortaya geldiği Maden Türkiye 2021 kapılarını açtı.

9. Milletlerarası Madencilik, Tünel İnşa, Makine Ekipmanları ve İş Makineleri Fuarı’nın açılışı İstanbul Büyükçekmece’de bulunan fuar merkezinde gerçekleşti. Fuarın açılış merasimine, Güç ve Natürel Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Erdem Kalaycı, TİM Lideri İsmail Gülle, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Lideri Prof. Dr. İnanç Önal, İMMİB Lideri Aydın Dinçer, Fuarcılık Kümesi İcra Heyeti Lideri Zeynep Ünal Öztop katıldı.

“Madencilik ile otomasyonu birleştirmeliyiz”

Fuarın açılışında konuşan Güç ve Olağan Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Erdem Kalaycı madencilik kesiminin değeri ve gelişimine ait açıklamalarda bulundu. Kalaycı, madencilik dalının gelişiminde iki kıymetli husus olduğunu belirterek hali hazırda görülenin otomasyon ve pak güç ihtilali olduğunu söyledi. Kalaycı, “Otomasyon tarafında daha fazla maden üretimi için daha fazla insan değil, daha fazla makinenin ön plana çıktığını görüyoruz. Madencilik ile otomasyonu birleştirmeliyiz. Öbür tarafta ne kadar personel alırsanız alın insan kırılgan bir varlıktır. Daha derinlerde çalışması zordur tehlikeler yüksektir. Otomasyon demek uyumayan bir işletme demektir. Pak güç ihtilali ise birlikte birçok madeni daha fazla üretmek zorunda kalacağız. Daha fazla bakır, lityum, alüminyum ve öteki birçok emtiayı 20-30 kat fazla üretmemiz gerekecek. Ülke olarak bu hususları ele alıp işlememiz gerekiyor” diye konuştu.

“Türkiye maden potansiyeli güçlü bir ülkedir”

Türkiye’nin maden potansiyeli açısından varlıklı bir ülke olduğuna dikkat çeken Kalaycı, “Madenlerimizi evvel insan, sonra etraf ve sonra madencilik parolasıyla işletmeye almalıyız. Hammadde halinde ihraç etmek yerine ülkemizde esere dönüştürmek temel şiarımız olmalıdır. Türkiye maden potansiyeli varlıklı bir ülkedir. Bu potansiyeli harekete geçirebilmek için madencilerimizin işlerini kolaylaştırmamız gerekiyor. Bu başarıldığı takdirde ülkemizin maden potansiyeli ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayacaktır” kelamlarını tabir etti.

TİM Lideri Gülle: “2025 yılında maksadımız 300 milyar dolar ihracat”

TİM Lideri İsmail Gülle ise son devirde ihracat rekorlarının kırıldığını söyleyerek, “Aylık bazda 20 milyar dolar ve üzeri ihracatın kalıcı olduğunu artık gördük. 2025 yılında 300 milyar dolarlık ihracat maksadımız var” dedi.

Pandemi devrinde ortaya çıkan fırsatların ihracatçılar tarafından âlâ değerlendirildiğini belirten Gülle, “Pandemi sürecinde global ticarette oluşan fırsatları ihracatçılarımız çok düzgün kıymetlendirdi. Türkiye, global tedarik zincirlerinde yaşanan dönüşüm sürecini, muteber tedarikçi kimliğiyle en yanlışsız halde kıymetlendirdi. Aylık bazda 20 milyar dolar ve üzeri ihracatın kalıcı olduğunu artık gördük. 2026 yılına kadar koyduğumuz yıllık 300 milyar dolarlık ihracat maksadının 2025 yılında gerçekleşmesi için çalışıyoruz” tabirlerini kullandı.

İhracatta gösterilen gelişmelere madencilik kesiminin de değerli katkıları olduğunu da söyleyen Gülle, ” Madencilik bölümümüzün ihracatı, bu yılın birinci on bir ayında geçen yılın birebir devrine nazaran, yüzde 42 artışla 5,4 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Bölümümüz şimdi aralık ayı sayıları eklenmeden, en yüksek yıllık ihracat sayısını aşmış bulunuyor. Emsal halde, inşkent aydın haberlerit ve madencilikte kullanılan makineler kümesindeki ihracatımız da yüzde 23 artışla 1,4 milyar dolara ulaştı. Madencilik kesimindeki bu muvaffakiyetin 2022 yılında devam edeceğine inanıyoruz” açıklamalarında bulundu. – İSTANBUL

aydın haberleri – İktisat Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.