Litvanyalı film yönetmeni Kvedaravicius, Rus saldırılarını belgelemek için gittiği Ukrayna’da öldürüldü

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 39 gün geride kalırken, savaş çizgisinden birbirinden müthiş haberler gelmeye devam ediyor. Rus hücumlarını …

03.04.2022
Litvanyalı film yönetmeni Kvedaravicius, Rus saldırılarını belgelemek için gittiği Ukrayna’da öldürüldü

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 39 gün geride kalırken, savaş çizgisinden birbirinden müthiş haberler gelmeye devam ediyor. Rus hücumlarını belgelemek için Ukrayna’ya giden Litvanyalı Sinema direktörü Mantas Kvedaravicius, Mariupol kentinde öldürüldü. Kvedaravicius’un meslektaşları ünlü direktörün mevtini “Litvanya sinema topluluğu ve tüm dünya için fecî bir kayıp. Kalplerimiz kırıldı” kelamlarıyla duyurdu.

Rusya‘nın Ukrayna’ya taarruzları aralıksız sürerken, sivil can kayıpları da artmaya devam ediyor. Litvanyalı Sinema direktörü Mantas Kvedaravicius’da Ukrayna’da ki Rus hücumlarını belgelemek için bulunduğu Ukrayna’nın savaştan en çok etkilenen kentlerinden biri olan Mariupol kentinde hayatını kaybetti.

“ELİNDE KAMERAYLA, BU SAÇMA SAVAŞTA ÖLDÜRÜLDÜ”

Rus sinema direktörü Vitaly Mansky, Litvanyalı direktörün vefatına ait yaptığı açıklamada, “Arkadaşımız Artdocfest iştirakçimiz, Litvanyalı belgesel müellifi Mantas Kvedaravicius, bugün Mariupol’da, elinde kamerayla, bu saçma savaşta öldürüldü” tabirlerini kullandı.

Litvanyalı Sinema direktörü Mantas Kvedaravicius.

“TÜM DÜNYA İÇİN FECÎ BİR KAYIP”

Litvanyalı belgesel direktörü ve imalcisi Giedre Zickyte ise toplumsal internet hesabından yaptığı açıklamasında, “RIP’in sevgili yetenekli Mantas’ı. Litvanya sinema topluluğu ve tüm dünya için müthiş bir kayıp. Kalplerimiz kırıldı” dedi.

MARİUPOLİS BELGESELİYLE TANINIYORDU

Kvedaravicius, öteki çalışmalarının bununla birlikte ayrıyeten, 2016 Berlin Memleketler arası Sinema Şenliği’nde birinci sefer gösterilen çatışma bölgesi belgeseli “Mariupolis” ile tanınıyordu.

Direktörü,Litvanyalı ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.