Kütahya’da 92 yaşındaki felçli hasta tedavi sonucu yeniden yürüdü

Kütahya’da, beyin felci geçirdikten sonra yürüyemeyen 92 yaşındaki Emine Adakuş, uygulanan tedavi sonrasında tekrar sıhhatine kavuştu. KÜTAHYA …

07.01.2022
Kütahya’da 92 yaşındaki felçli hasta tedavi sonucu yeniden yürüdü

Kütahya’da, beyin felci geçirdikten sonra yürüyemeyen 92 yaşındaki Emine Adakuş, uygulanan tedavi sonrasında tekrar sıhhatine kavuştu.

KÜTAHYA (kent aydın haberleri) – Kütahya‘da, beyin felci geçirdikten sonra yürüyemeyen 92 yaşındaki Emine Adakuş, uygulanan tedavi sonrasında yine sıhhatine kavuştu.

Gediz ilçesinde yaşayan Adakuş, ansızın konuşamama, algıda bozukluk ve sağ tarafında oluşan hareket kısıtlılığı şikayetiyle ilçe hastanesine başvurdu.

Kütahya Sıhhat Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Nöroloji Kliniğine yönlendirilen Adakuş’un burada yapılan birinci muayenesinde beyin angiografisinde beynin sol yarısını besleyen ana arterlerden birinin tıkalı olduğu tespit edildi.

Nöroloji Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Çetiner ile Nöroşirürji Ana Bilim Kısmından Doç. Dr. Hasan Emre Aydın, Adakuş’a gerekli müdahaleyi yaparak trombolitik tedaviyle tıkalı damarı açtı.

Doç. Dr. Çetiner, yaptığı açıklamada, akut inmenin acil bir durum olduğunu belirterek, kelam gelimi edilen durumda tedavilerin ana gayesinin tıkalı damarın açılması olduğunu kaydetti.

Erken tedavi ile kalıcı sakatlığının azaldığını tabir eden Çetiner, “Bu nedenle inmeli hastalar inme belirtilerinin fark edilmesinden sonra bir an evvel inme merkezi olan hastanelere yönlendirilmelidir. Emine Hanım da vaktinde kliniğimize yönlendirilmiş ve gerekli müdahale yapılmıştır. Hastamıza, inme belirtilerinin başlamasından yaklaşık 4 skent aydın haberlerit sonra uyguladığımız trombolitik tedaviden besbelli yarar görüldü. Tıkalı damar açıldı. Emine Hanım taburcu olduktan 3 ay sonra denetim için inme polikliniğimize yürüyerek geldi. Bu durum hem hastamızı hem bizleri epey memnun etti.” diye konuştu.

kent aydın haberleri / Ramazan Doğan – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.