Kulis: Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’na Alternatif Olarak ‘Sol İttifak’ Kuruluyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Türkiye Emekçi Partisi (TİP) ile Sol Parti’nin Cumhur ve Millet ittifaklarına alternatif olarak “üçüncü …

19.11.2021
Kulis: Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’na Alternatif Olarak ‘Sol İttifak’ Kuruluyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Türkiye Emekçi Partisi (TİP) ile Sol Parti’nin Cumhur ve Millet ittifaklarına alternatif olarak “üçüncü ittifakı kuracakları” kaydediliyor. “Sol İttifak” olarak anılacağı belirtilen siyasetteki yeni güç birliğinin “parlam…

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Türkiye Emekçi Partisi (TİP) ile Sol Parti’nin Cumhur ve Millet ittifaklarına alternatif olarak “üçüncü ittifakı kuracakları” kaydediliyor. “Sol İttifak” olarak anılacağı belirtilen siyasetteki yeni güç birliğinin “parlamento seçimlerine başka gireceği” lakin “muhalefetin belirleyeceği ortak cumhurbaşkanı adayını destekleyeceği” bedellendiriliyor. 

Kulis: Cumhur İttifakı Ve Millet İttifakı'Na Alternatif Olarak 'Sol İttifak' Kuruluyor 1

Cumhuriyet’ten Fazilet Sevgi’nin haberine göre;  Millet İttifakı içinden “yeni bir sağ ittifak çıkacak” tezleri konuşulurken Cumhur ve Millet’e alternatif olarak kurulması planlanan üçüncü ittifakın “soldan geleceği” öğrenildi. Edinilen bilgilere nazaran “TBMM’de sandalye sahibi olan HDP ve TİP’in bununla bir arada ayrıyeten Sol Parti’nin de kuruluş evresinde yer alacağı” belirtilen üçüncü ittifakın ilerleyen devirde “EMEP ve TKP üzere öbür sol partilerin de iştiraki ile genişleme ihtimalinin olduğu” kaydediliyor. HDP’nin “sol ittifakta yer alması” durumunda, Cumhur İttifakı’nın ortakları AKP ve MHP’nin sıkça kullandığı ‘Millet İttifakı’nın bâtın ortağı HDP’ telaffuzuna son vermek durumunda kalacağı” bedellendiriliyor.

İki farklı yol izlenecek

Kulis: Cumhur İttifakı Ve Millet İttifakı'Na Alternatif Olarak 'Sol İttifak' Kuruluyor 2

Edinilen bilgiye nazaran, sol ittifakın kurulması durumunda, mümkün erken seçim ya da Haziran 2023’te yapılacak seçimde “‘parlamento yarışı’ ve ‘cumhurbaşkanı adaylığı’ başlıklarında iki başka yol izleyecek”. İsimleri sol ittifak ile anılan siyasi partilerin Meclis’teki muhalefet bloğu ile birlikte “cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine” karşı olduğu biliniyor. Bu kapsamda “sol ittifakın TBMM’de sandalye edinmek için kendi kapsamı içinde kalacağı” fakat “cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacağı” belirtiliyor. Sol İttifak’ın, “AKP ve MHP tarafından Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanan Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısında, ‘muhalefet bloğunun’ belirleyeceği ortak adayı destekleyeceği” kaydediliyor.

Kaynak: Onedio

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.