Koronavirüsten daha bulaşıcı ve öldürücü! 14 ülkeye yayıldı

Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı …

21.11.2021
Koronavirüsten daha bulaşıcı ve öldürücü! 14 ülkeye yayıldı

Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, dünyada artışa geçen kuş gribi hadiseleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.14 ÜLKEYE YAYILDIDoç. Dr. Savaş…

Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, dünyada artışa geçen kuş gribi olayları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

14 ÜLKEYE YAYILDI

Doç. Dr. Savaşçı, kuş gribinin bilhassa 2003’te karşılarına çıktığını hatırlatarak, kelamlarına şöyle devam etti:

“14 ülkede konu bahis oldu.. Burada dikkat edilecek konu; bilhassa kümes hayvancılığı ile uğraşanlar bir hayvan mevti ya da kendilerinde öksürük, ateş, eklem, kas ağrısı üzere grip belirtileri görürlerse kesinlikle yetkili mahallî mercilere haber vermeleri gerekiyor. Şayet bir şeyleri saklarsalar ne yazık ki tekrar salgın boyutunda hadise artışları ülkeden ülkeye de yayılarak yine ekstra ıstıraplar yaşayabiliriz.”

Doç. Dr. Ümit Savaşçı

‘DAHA BULAŞICI VE DAHA ÖLDÜRÜCÜ’

Doç. Dr. Savaşçı, kuş gribinin koronavirüse nazaran daha tehlikeli olduğunu kaydederek, “Ne yazık ki koronavirüse nazaran daha bulaştırıcı ve daha öldürücü. Olayların yarısına yakını hayatını kaybedebiliyor. Yüzde 51 mevt oranı mevcut. Yayılmaması, bulaşmaması ve yakalanmamamız gerekiyor. Bu mevzuda bilhassa kanatlı hayvan üreticileri, şirketler, ferdi vatandaşlar, çiftçilerimiz çok uyanık olması lazım. En ufak kuşkulu durumda kesinlikle lokal yetkililere haber vermesi gerekiyor” sözlerini kaydetti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.