Konya’da hayvan otlatma cinayetine ilişkin 41 sanıklı dava başladı

Konya’da iki mahallenin sakinleri ortasında hayvan otlatma sıkıntısı yüzünden çıktığı sav edilen ve 1 kişinin öldüğü olaya ait biri tutuklu 41 …

26.01.2022
Konya’da hayvan otlatma cinayetine ilişkin 41 sanıklı dava başladı

Konya’da iki mahallenin sakinleri ortasında hayvan otlatma sıkıntısı yüzünden çıktığı sav edilen ve 1 kişinin öldüğü olaya ait biri tutuklu 41 sanığın yargılanmasına başlandı.

KONYA (kent aydın haberleri) – Konya‘da iki mahallenin sakinleri ortasında hayvan otlatma sorunu yüzünden çıktığı sav edilen ve 1 kişinin öldüğü olaya ait biri tutuklu 41 sanığın yargılanmasına başlandı.

Konya 7. Ağır Ceza Mahkemesince adliye konferans salonunda görülen duruşmaya, tutuklu sanık Mehmet Ölmez ile tutuksuz yargılanan sanıklar Hamdi Kısım, Mustafa Kol, Mustafa Temir, Aydın Kısım, Haydi Kısım ile taraf avukatları ve müştekiler katıldı.

Sanık Ölmez, savunmasında, kendi mahallelerinin yanındaki Çarıklar Mahallesi’nde 7-8 yıldır hayvancılık yapan Kol ailesinin, hayvanlarını denetimsiz bir formda otlattığını, yerlerine giren hayvanlar nedeniyle ekinde büyük ziyanlar yaşadıklarını sav etti.

İhtarlara karşın ailenin bu halinden vazgeçmediğini öne süren Ölmez, “Olay günü tekrar hayvanlarını bize ilişkin topraklara soktuklarını ve hayvanlarımızı da çalmak üzere olduklarını öğrendim. Olay yerine gittik ve jandarmaya da haber verdik. Jandarma geldikten sonra karşı taraf, 50-60 metre kadar kadar yakın aralığa gelip, ateş etmeye başladı. Jandarma bunun üzerine karşı tarafın yanına gittiği halde ateş etmeye devam ettiler. Yanımızda bulunan, ortalarında oğlumun da olduğu 8-10 genç bu duruma tepki gösterip, koşarak yanlarına gitti. Biz de ‘Gençlerin yanına gidelim, olay çıkmasın’ dedik. Gittiğimizde maktul Hakim Kısım, oğluma silah dipçiğiyle vuruyordu. Oğlumu öldüreceğinden korktum ve bir el, maksat gözetmeksizin ateş ettim.” tabirlerini kullandı.

Bu beyanın üzerine Kol ailesinin avukatı Mehmet Kart, sanığın beyanlarında çelişkilerin bulunduğunu, oğlunun da kendisinin ve verdikleri birinci tabirlerde silah dipçiğiyle oğlunun darbedildiğinden bahsetmediklerini savundu.

Sanık Hamdi Kısım ise Mehmet Ölmez ve beraberindekilerin olay günü sebepsiz yere kendilerine saldırdığını, daha evvel ortalarında hayvan otlatma sorunundan bir tartışmanın yaşanmadığını öne sürdü.

Yaşanan arbedede ağabeyi Hakim Kol’un 8-10 kişi tarafından darbedildiğini, yere düşürüldüğünü argüman eden Hamdi Kol, “Ağabeyimi yerdeyken vurdular. Ben de 1-2 el havaya ateş ettim. Bizim tarafta bir tek bende tabanca vardı. Karşı taraf ise 30-40 kişi vardı ve bizi taşlıyorlardı.” dedi.

Mahkeme heyeti, sanık Ölmez’in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Olay

Valilikten yapılan açıklamaya nazaran, 21 Temmuz’da Meram ilçesi Çarıklar Mahallesi’nde hayvancılıkla uğraşan Kısım ailesinin hayvanlarının, bir diğer mahallede ikamet eden vatandaşlara ilişkin tarlalara girmesi nedeniyle, iki mahalle sakinleri ortasında tartışma çıkmış, tartışma büyüyerek silahlı, taşlı-sopalı arbedeye dönüşmüştü.

Hakim Kısım’ın silahla vurularak hayatını kaybettiği olayda katil zanlısı olarak gözaltına alınan Mehmet Ölmez tutuklanmış ve Ölmez’in de ortalarında bulunduğu 41 sanık hakkında dava açılmıştı.

kent aydın haberleri / Melike Keskin – Son Dakika Haberleri

Çarıklar Mahallesi, Mehmet Ölmez, Silah, Konya, Yeni, Haber

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.