KLİMUD Başkanı Prof. Dr. Aydın, aşı sayesinde Kovid-19’u hafif geçirdiğini anlattı Açıklaması

Kovid-19 testi olumlu çıkan Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (KLİMUD) Lideri Prof. Dr. Faruk Aydın, hastalığı hafif belirtilerle geçiriyor …

12.02.2022
KLİMUD Başkanı Prof. Dr. Aydın, aşı sayesinde Kovid-19’u hafif geçirdiğini anlattı Açıklaması

Kovid-19 testi olumlu çıkan Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (KLİMUD) Lideri Prof. Dr. Faruk Aydın, hastalığı hafif belirtilerle geçiriyor.

AYDIN (kent aydın haberleri) – Kovid-19 testi olumlu çıkan Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (KLİMUD) Lideri Prof. Dr. Faruk Aydın, hastalığı hafif belirtilerle geçiriyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Kolu Lideri da olan Aydın, kent aydın haberleri muhabirine, 2 doz Sinovac, 3 doz BioNTech aşısı olmasına, maske ve uzaklık kuralına dikkat etmesine karşın virüs havadan bulaştığı için olay müspet olduğunu söyledi.

Eşinde de Omicron varyantı tespit edildiğini ve konutta karantinada bulunduklarını belirten Aydın, hatırlatma aşısını aralık ayında yaptırdığını anlattı.

Aydın, hastalığın belirtilerinin üşüme, titreme ve halsizlik olarak konu bahis oldu.ğını aktararak, “Test yaptırınca baktım ki olay müspet. Birinci iki, üç gün beden ve eklem ağrıları, öksürük, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı semptomlarının hepsi oldu. Dördüncü gün azalmaya başladı.” dedi.

Aşı sayesinde hastalığı hafif atlattığının altını çizen Aydın, “Aşı nitekim işe yaradı. Ufak tefek semptomlarım oldu elbette lakin aşının beni kurtardığını çok net izledim, gördüm. Aşım olmasaydı çok hasta olacaktım. Artık güzel görünmeme karşın, yüksek titrede virüsüm var, yani bulaştırıcıyım ve bu bulaştırıcılığı bildiğim için hem maske kuralına uyuyorum hem de kimseyle görüşmüyorum.” diye konuştu.

Aydın, Omicron varyantının başta Avrupa ülkeleri olmak üzere yüzlerce ülkeyi tesiri altına aldığını vurgulayarak, herkesi hastalıkla değerli ölçüde çaba aracı olan aşı yaptırmaya, aşısının üzerinden üç ay geçenleri de hatırlatma dozlarını olmaya davet etti.

Türkiye‘de bütün aşıların bulunduğuna dikkati çeken Aydın, “Buna karşın mkent aydın haberlerilesef dilek ettiğimiz tam aşılı insan sayımız yetersiz. Aşılı insan sayımız yüzde 20’ler düzeyindeydi bundan yaklaşık bir ay evvel, şimdilerde ise yüzde 40’lara çıkmak üzere. Yüzde 50 bile değil.” sözlerini kullandı.

Prof. Dr. Aydın, havadan çok süratli bulaşan Omicron’un bilhassa risk grubundakileri önemli biçimde etkilediğine işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu:

Türkiye Aşı Enstitüsü Lideri Ateş Kara, ‘ Türkiye‘de artık Omicron dışında varyant yok.’ dedi. Son olarak 260 civarında vatandaşımız vefat etti. Bu kadar mevt ne demek? ‘Aşısızsınız, âlâ korunmuyorsunuz ve çok fazla beşere bulaştı’ demek. Bu olayın ciddiye alınması gerekiyor. Çok süratli bulaşıyor, hasebiyle kesinlikle aşılarımızı yaptırmak ve gerekli tedbirleri almak zorundayız. Aşı konusunda ülke olarak çok âlâ başladığımızı fakat başladığımız üzere devam edemediğimizi görüyorum. Meğer Türkiye’de her türlü aşı var. TURKOVAC bütün vilayetlere dağıtıldı. Sıhhat Bakanlığı elinden geleni yapıyor.”

“En tehlikeli pandemiyi yaşıyoruz”

“Aşı olmak için yerli, ulusal aşıyı bekliyorum.” diyenlerin değerli kısmının de aşılarını yaptırmadığını vurgulayan Aydın, toplumda aşı konusunda dezenformasyona neden olanlara yönelik önlem alınması davetinde bulundu.

Aydın, aşının içeriğindeki spike proteininin ziyanlı olduğu istikametinde savlar bulunduğunu anımsatarak, “Aşının spike proteini ziyanlı da virüsün spike proteini zararsız mı? Özgünü dururken, yapma olanı daha ziyanlı olamaz, inandırıcı değiller hiçbir formda lakin çok etkililer. Bunun çok yanlış olduğunu, vebal aldıklarını ve insanların vefatına neden olduklarını düşünüyorum ve muhakkak önlenmesi lazım. Bu kişisel bir hastalık değil, bulaşıcı bir hastalık ve sizde olunca yayıyorsunuz.” formunda konuştu.

Türkiye’de tekrar günde 1,5-2 milyon insanın aşılanması gerektiğini lisana getiren Aydın, 5 yaş üzerindekilerin aşı programına alınması ve süratli antijen testlerinin kullanılmasının kıymetli olduğunu söz etti.

Aydın, kimi ülkelerde tedbirlerin toplumun değerli kısmının aşılandığı ya da hastalığı geçirdiği için kaldırıldığını, süratli antijen testleri sayesinde müspet olanların toplumla temaslarının kesildiğini, münasebetiyle sokaklarda müspet olay bulunmadığını aktardı.

Tedbirlere kesinlikle devam edilmesini isteyen Aydın, şunları kaydetti:

“Nisan başına kadar, şubat ve mart aylarını kesinlikle tedbirlerle geçirmemiz gerekiyor. Bunları yapmadığımız sürece vefatlar devam eder. Hiçbir şeyi değiştirmeden bu hastalığın geçmesini beklemek gerçek değil. Şubat ve martın virüsün yükselme periyodu olduğunu düşünüyorum. Nisandan sonra natürel ki bu düşecek ancak virüsün ortadan gönderilmesi gerekiyor, kaybolması lazım. Bunun için de aşı, aşı, aşı… ya hastalığı toptan hepimiz geçireceğiz ya toptan hepimiz aşılanacağız. Bunu yapmadığımız sürece virüs toplumda varsa 3-4 ay sonra yeni bir pikle müsabaka bahtımız teorik olarak var. Bu savaşı toptan kazanacağız. Sıhhat Bakanlığı, Bilim Heyeti, vatandaşlar, bilim insanları daima birlikte gayret verirsek kazanacağız. Bu bir küme insanın uğraş vermesi, bir kümenin vermemesi ile kazanılacak bir savaş değil. En tehlikeli pandemiyi yaşıyoruz zira havadan bulaşıyor, münasebetiyle da çabayı birlikte yapmalıyız.”

kent aydın haberleri / Tuğba Yardımcı – Sıhhat

Mikrobiyoloji, Türkiye, Aydın, Aşı, Sıhhat, Haberler

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.