KKTC’nin yerli otomobili GÜNSEL uluslararası otomotiv fuarında yer aldı

Yakın Doğu Üniversitesi tarafından tasarlanan, geliştirilen ve üretilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) birinci yerli arabası GÜNSEL …

16.12.2021
KKTC’nin yerli otomobili GÜNSEL uluslararası otomotiv fuarında yer aldı

Yakın Doğu Üniversitesi tarafından tasarlanan, geliştirilen ve üretilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) birinci yerli arabası GÜNSEL, İngiltere’nin başşehri Londra’da araba severlere tanıtıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi tarafından tasarlanan, geliştirilen ve üretilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) birinci yerli arabası GÜNSEL, İngiltere’nin başşehri Londra’da araba severlere tanıtıldı.

KKTC’de geliştirilen yüzde 100 elektrikli araba markası GÜNSEL’in birinci modeli B9, Londra’da düzenlenen Elektrikli Araçlar Fuarı’nda (London Mesken Show) yer aldı.

Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde oluşturulan “Yakın Doğu Oluşumu” teşebbüsüyle 2016 yılında çalışmalarına başlanan adanın birinci yerli arabası GÜNSEL, fuarın girişinde dünyaca ünlü TESLA’nın araçlarının tam karşısında konumlandırıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Lideri Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, kent aydın haberleri muhabirine yaptığı açıklamada, GÜNSEL’in KKTC, Türkiye ve Türk dünyası için orijinal fırsatlar sunacağını söyledi.

Günsel, “GÜNSEL 50 yıllık bir hayalin eseri. Kurucu Rektörümüz Suat Günsel’in çocukluk hayali. Bu hayali biz 200’ün üzerinde mühendis ve dizayncı ile 5 yıllık bir emeğin sonunda gerçekleştirdik.” dedi.

Aracın pek çok kesiminin Türkiye’deki tedarikçilerden sağlandığını aktaran Günsel, 40’ın üzerinde ülkeden 800 tedarikçi ile çalışıldığını belirtti.+

Yerli araba çalışmalarında elde edilen muvaffakiyet nedeniyle dünyanın ilgisinin adaya yöneldiğine işaret eden Günsel, “GÜNSEL’in tasarımı, mühendisliği büsbütün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ve Türk dünyasına aittir.” diye konuştu.

“Kartlar tekrar dağıtılıyor”

Otomotiv dalının son devirde global bazda büyük bir değişim ve dönüşümden geçtiğini vurgulayan Günsel, “Elektrikli arabalarda kartların yine dağıtıldığı, oyunun tekrar başladığı bir devirdeyiz. Bu açık kapıdan biz de KKTC olarak, tüketen değil üreten olarak dünyaya katma kıymet yaratan bir ülke olmayı hedefledik.” sözlerini kullandı.

Günsel, arabanın 2022’nin son çeyreğinde Lefkoşa’da Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde kurulan Tekno Park bünyesinde seri biçimde üretilmesinin planlandığını söyledi.

Üretim hacmi maksatlarını de paylaşan Günsel, “Birinci 20 bin (araç) ile üretime çıkacağız. Bunu talebe ve pazara nazaran artırmayı hedefliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

kent aydın haberleri / Gökhan Kurtaran – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.