Kızılay gönüllülerinin fedakarlığını anlatan “Karantina Penceresi” filmi vizyonda

Türk Kızılay gönüllülerinin Kovid-19 sürecinde yaptıkları fedakarlıkları anlatan “Karantina Penceresi” sinemasının birinci gösterimi İstanbul’da …

11.12.2021
Kızılay gönüllülerinin fedakarlığını anlatan “Karantina Penceresi” filmi vizyonda

Türk Kızılay gönüllülerinin Kovid-19 sürecinde yaptıkları fedakarlıkları anlatan “Karantina Penceresi” sinemasının birinci gösterimi İstanbul’da yapıldı.

Türk Kızılay gönüllülerinin Kovid-19 sürecinde yaptıkları fedakarlıkları anlatan “Karantina Penceresi” sinemasının birinci gösterimi İstanbul’da yapıldı.

Türk Kızılaydan yapılan açıklamaya nazaran, yapıtın gösterimi, Kültür ve Turizm Bakanlığının takviyesiyle Balkon Sinema tarafından düzenlenen ve 4. Memleketler arası Kızılay Dostluk Kısa Sinema Şenliği kapsamında gerçekleştirildi.

Sinemada, salgın sürecinde konutlarından çıkamayanların muhtaçlıklarını karşılayan altı Türk Kızılay gönüllüsünün öyküsüne yer veriliyor.

Türk Kızılay Genel Lideri Kerem Kınık, galada yaptığı açıklamada, sinemanın insanlara ulaşmada çok uygun bir araç olduğunu lisana getirdi.

Türk Kızılayın sanat fkent aydın haberleriliyetleri açısından bir geleneğe sahip olduğunu anımsatan Kınık, “Kuruluşunun birinci yıllarında açtığı sergilerle, düzenlediği konserlerle, kapsamlı etkinliklerle Kızılay bu alanda da var olduğunu daima ortaya koymuştur. Biz de bir yandan dünyanın farklı coğrafyalarında yürüttüğümüz insani yardım operasyonlarını belgesellerle tarihe not düşerken başka yandan da deneyimlerini insanlara sanat aracılığıyla aktaran sinemacılara da dayanak veriyoruz.” diye konuştu.

Bu yıl 4’üncüsü gerçekleşen şenlikte “iyiliğin başrolde” olduğunu belirten Kınık, “Dostluk temasıyla yola çıktık. İzleyeceğimiz sinema, direktör Ekrem Aydın ve takımının çok özverili çalışmasının bir sonucu. Bu sinema, bu işe gönlünü veren ve bu uğurda vakit zaman hayatlarını kaybeden Kızılaycıların öyküsünü anlatan bir sinema. Bu yapıtın ortaya çıkmasına vesile oldukları için gruba teşekkürlerimi sunuyorum.” tabirini kullandı.

Sinemanın senarist ve direktörlüğünü üstlenen Ekrem Aydın da Kovid-19 sürecinde uzun bir karantina periyodu yaşandığını hatırlattı. Aydın kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu süreçte dışarıya açılan tek şey penceremizdi. Ben de bu süreci konutumun penceresinden takip etmeye çalıştım. Sonra herkes meskenlerine kapanmışken sokaklarda dolaşan kırmızı yelekli gönüllüler olduğunu fark ettim. Beşerlerle balkonlardan, pencerelerden irtibat kurmaya çalışıyorlardı. Biz, rastgele bir yorum katmadan, rastgele bir kurmacaya yer vermeden belirlediğimiz gönüllüleri takip etmeye başladık, onların çalışmalarına eşlik etmeye uğraş ettik. Bu süreçte şahitlik ettiğimiz çalışmaları yorumda bulunmadan perdeye yansıtmak istedik.”

kent aydın haberleri / Fırat Taşdemir – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.