Kira artışlarını yüzde 25 ile sınırlayan yasa yürürlüğe girdi

Konut kira artışlarını yüzde 25 ile sınırlayan yasa, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasa, bugünden itibaren 1 Temmuz 2023 tarihine …

11.06.2022
Kira artışlarını yüzde 25 ile sınırlayan yasa yürürlüğe girdi

Konut kira artışlarını yüzde 25 ile sınırlayan yasa, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasa, bugünden itibaren 1 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olacak.

Hükümet, son periyotta kiralara yönelik şikayetler artınca harekete geçmişti. Bu kapsamda Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı ortak bir çalışma yapmış kira artışlarına yüzde 25 hududu getirilmişti. Kelam Gelimi Edilen yasa bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

SADECE KONUTLARI KAPSIYOR

Yasa 1 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olacak ve yalnızca konut kiralarını kapsayacak. Birinci defe kiraya verilecek olan daireler ve iş yerleri bu düzenlemeden etkilenmeyecek .

Resmi Gazete’nin 4. unsurunda husus hakkında şu tabirler yer aldı:

“Konut kiraları bakımından bu hususun yürürlüğe girdiği tarih ilâ 1/7/2023 (bu tarih dâhil) tarihleri ortasında yenilenen kira periyotlarında uygulanacak kira bedeline ait mutabakatlar, bir evvelki kira yılına ilişkin kira bedelinin yüzde 25’ini geçmemek şartıyla geçerlidir. Bir evvelki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara nazaran değişim oranının yüzde 25’in altında kalması halinde değişim oranı geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun müddetli kira kontratlarında de uygulanır. Bu oranları geçecek biçimde yapılan kontratlar, fazla ölçü tarafından geçersizdir. Bu fıkra kararı, 344. hususun ikinci fıkrası uyarınca hâkim tarafından verilecek kararlar bakımından da uygulanır.”

Kira ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.