Kilosu 10 bin liradan satılıyor…Siparişlere yetişemiyor

Bahar geldi, çiçekler açtı. Bahar geldi, çiçekler açtı. Bin bir kedere deva olan arı sütü üretimi başladı. Kilosu 10 bin lira olan süt büyük …

14.05.2022
Kilosu 10 bin liradan satılıyor…Siparişlere yetişemiyor

Bahar geldi, çiçekler açtı.

Bahar geldi, çiçekler açtı. Bin bir kedere deva olan arı sütü üretimi başladı. Kilosu 10 bin lira olan süt büyük talep görüyor.

Çiçeklerin açmasıyla birlikte arıcılar arı sütü üretimine başladı. Nisan ayından Eylül ayına kadar sağımı yapılan arı sütünün hücre yenileyici özelliği bulunduğu için çok talep görüyor. Çocukların büyümesinde bir çok hastalığın düzgünleşme sürecine yardımcı olduğu için ağır talep görüyor. Arı sütünü personel arılar 4 gün tüketen personel arılar 42 gün yaşarken 7 gün tüketen kraliçe arı ise 7 yıla kadar yaşayabiliyor. Bir çok yararı olan süt pek çok kademeden geçtikten sonra sağım yapılabiliyor. Kovanlardan gram gram sağımı yapılıyor. Fabrikadaki işlerini bırakıp bu işe giren Mehmet Durgut ve Metin Kaya, yılda 100 kilo arı sütü üretmeyi başardı. Türkiye’de yılda 30 ton arı sütü tüketilirken üretim ise 3 ton, 27 tonluk açık ise yurt dışından karşılanıyor. 300 kovan arıdan yılda 100 kilo süt üreten arıcılar yurt içinden ve yurt dışından ağır taleple gören eseri kısa müddette satıyor.

Arı sütünün ağır talep gördüğünü söz eden Mehmet Durgut, “Arı sütü üretimimiz başladı. Biz 300 kovanla üretim yapıyoruz. Biz burada 3 aile olarak arı sütü üretiyoruz. Bu işe hobi olarak başladık. Fabrikada çalışırken biz eğitime gittik. Arı sütü üretimini öğrendik. Baştan kendimize kadar ürettik sonra talep gelemeye başlayınca üretimi çoğalttık. Sonra fabrikadaki işimizden ayrılıp bu işi yapmaya başladık. Bu yıl 100 kilo arı sütü almayı hedefliyoruz. Bu yıl sütün kilosunu 10 bin liradan satıyoruz. Arı sütünün hücre yenileme özelliği var çocukların gelişimine büyük katkı sağlıyor. Doğurganlık oranını arttırıyor. Ülkemizde yılda 30 ton arı sütü tüketiliyor. Üretim ise 3 ton 27 ton yurt dışından geliyor. Yurt dışından gelen eserler çok kaliteli değil bu sebepten bizim ürettiğimiz eserler çok talep görüyor. Çok güçlü bir eser olduğu için vatandaşlar gram gram alıyor. Yurt içi ve yurt dışına gönderim yapıyoruz. Ürettiğimiz sütü yıl içinde bitiriyoruz. Birden fazla talebi karşılayamıyoruz” dedi.

Tüketicileri uydurma eserlere karşı uyaran Faruk Aydın, “Üretimimiz Nisan ayında başlıyor Eylül ayına kadar devam ediyor. Bu sütün üretimini yapmak için uzman olmamız gerekiyor. Bu eser fiyatı yüksek olduğu için sahteciliği olabiliyor. Tüketiciler bildikleri üreticilerden alsınlar, bizim ürettiğimiz eser kullanan vatandaşlardan çok hoş geri dönüşler aldık. Kullanan herkes bu eserin yararını gördüğünü bize iletti” diye konuştu. – BURSA

aydın haberleri / İktisat

Arı Sütü,Ürün,Yurt,Talep,Üretimi,Ton,Süt,Arı,Kilo ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.