Kestane ihracatı yüzde 79 arttı

Ege’de üreticinin kış döneminde önde gelen geçim kaynakları ortasında yer alan kestanede ihracatın artmasıyla bereketli bir dönem yaşanıyor …

12.12.2021
Kestane ihracatı yüzde 79 arttı

Ege’de üreticinin kış döneminde önde gelen geçim kaynakları ortasında yer alan kestanede ihracatın artmasıyla bereketli bir dönem yaşanıyor.

Ege‘de üreticinin kış döneminde önde gelen geçim kaynakları ortasında yer alan kestanede ihracatın artmasıyla bereketli bir dönem yaşanıyor.

Türkiye ve AB’de coğrafik işaret tesciliyle korunan Aydın kestanesinde hasat dönemi sona erdi. Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü bilgilerine nazaran 73 bin 433 dekar alanda yılda 27 bin ton kestanenin üretildiği Aydın, Türkiye’de üretilen 63 bin 580 ton kestanenin yüzde 42’sini karşılıyor.

Sofralarda yerini almaya başlayan kestanede, randıman ve kalitenin bununla birlikte ayrıyeten ihracat da bu yıl üreticinin yüzünü güldürüyor.

Ege İhracatçı Birlikleri datalarına nazaran, geçen yılın 11 ayında ülke genelinden 5 bin 165 ton kestane ihraç edilerek 13 milyon 240 bin Dolar gelir elde edildi. Bu yılın birebir periyodunda ise dış satım, paha bazında yüzde 78,8 artarak 6 bin 782 ton karşılığında 23 milyon 676 bin dolara ulaştı.

İhracatın büyük kısmı İtalya’ya yapılırken Almanya ve Hollanda da önde gelen pazarlar ortasında yer aldı.

Kalite fiyatlara yansıyor

Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, kent aydın haberleri muhabirine, dönem başında 50 milyon dolar ihracat amacı koydukları kestanede işlerin yolunda gittiğini söz etti.

Uçak, “Kestanemizin kalitesi ihracat sayılarına olumlu yansıyor. 2020 yılında tonunu 2 bin 560 dolara ihraç ettiğimiz kestanemizde bu yıl fiyat 3 bin 490 dolara yükseldi. Hem üreticimizin hem ihracatçımızın yüzünün güldüğü bir dönem yaşıyoruz.” diye konuştu.

Efeler Zirkent aydın haberlerit Odası Lideri Mehmet Kendirlioğlu da incirden sonra kestanenin kentin kıymetli geçim kaynağı olduğunu söyledi.

Dönem başında kuraklıktan ötürü üreticinin kaygılı olduğunu aktaran Kendirlioğlu, “Çiftçimizin 2021 dönemi için sahiden yüzü gülüyor. Fiyatlarımız çok hoş. Kilogram fiyatı 40-50 lira civarında. Randıman de kuraklıktan çok etkilenmedi. Zira kestane 600 rakımının üstünde yetişen bir eser. Münasebetiyle hem kalite hem fiyat hem de rekolte manasında çiftçimiz şad. Bu üçü bir ortada çok fazla denk gelmez. ya kiloda ya da kalitede kayıplar yaşanır ya da fiyat düzgün olmaz.” dedi.

Kendirlioğlu, bölgede kestane ağacı dikiminin de devam ettiğini, üretimin gelecek yıllarda artmasının beklendiğini bildirdi.

Kentin kıymetli kestane üretim merkezlerinden Eğrikavak Mahallesi’nin muhtarı ve kestane üreticisi Muhsin Kıyar da hasadın güzel geçtiğini anlattı.

kent aydın haberleri / aydın’da son dakika haberleri – İktisat Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.