KARS’TA KUZU ÖLÜMLERİ KORKUTTU

KARS’ın Arpaçay ilçesine bağlı Karaurgan köyünde bir yetiştiriciye ilişkin yeni doğan 100 kuzunun ölmesi çiftçileri korkuttu. ARPAÇAY, KARS …

11.02.2022
KARS’TA KUZU ÖLÜMLERİ KORKUTTU

KARS’ın Arpaçay ilçesine bağlı Karaurgan köyünde bir yetiştiriciye ilişkin yeni doğan 100 kuzunun ölmesi çiftçileri korkuttu.

ARPAÇAY, KARS (rehberaydin.com) – KARS’ın Arpaçay ilçesine bağlı Karaurgan köyünde bir yetiştiriciye ilişkin yeni doğan 100 kuzunun ölmesi çiftçileri korkuttu. İlçe tarım ve orman müdürlüğü, kuzu vefatlarıyla ilgili araştırma başlatırken, alınan numuneler incelenmek üzere Erzurum Veteriner Denetim Enstitü Müdürlüğüne gönderildi.

Arpaçay ilçesine bağlı 241 nüfuslu Karaurgan köyünde, yaklaşık 10 günden beri yaşanan kuzu vefatları önlenemiyor. 180 küçükbaş hayvanı bulunan Abubekir Aydın‘a ilişkin 100 kuzu, 10 gün içinde telef oldu. Yeni doğan kuzularının telef olması karşısında şaşıran Aydın, ilçe tarım ve orman müdürlüğünden yardım istedi. Kuzu vefatları sebebiyle mağdur olduğunu belirten Aydın, 10 günden beri kuzular birer birer telef oluyor. İlçe tarım ve orman müdürlüğü ile Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyelerine ve özel veterinerlere de götürdüm. Birinci teşhiste şap denilerek aşı yaptılar ancak vefatlar artarak devam etti. Yetkililerden yardım bekliyorum. Geride kalan hayvanları kurtarmak için yetkilerin tedbir almasını istiyorum. Kuzu vefatlarından ötürü 150-160 bin lira civarında ziyan oluştu dedi.

Karaurgan köyünde Abubekir Aydın‘a ilişkin kuzuların vefatıyla ilgili inceleme yapan Arpaçay Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü, mevzuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Kuzularda mevt hadiselerinin görülmesiyle birlikte aşılama yapıldığı bildirilen açıklamada şu bilgilere yer verildi

Kuzu vefatları devam edince 03 Şubat 2022 tarihinde Abubekir Aydın, Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesine ölen hayvanlarından birini götürerek otopsi yaptırmış birinci bulgularda rastgele bir teşhis bildirilmemiştir. Alınan örnekler patoloji laboratuvarına gönderilmiş ve şimdi sonuçlar çıkmamıştır. Abubekir Aydın 4 Şubat 2022 tarihinde olayı İlçe Müdürlüğümüzü aksettirmiş bunun üzerine şahısın işletmesinde ölen hayvanlardan birini tıpkı gün Erzurum Veteriner Denetim Enstitü Müdürlüğüne laboratuvar teşhisi için gönderilmiştir. Birinci anemnez ve müdürlüğümüzce yapılan muayenede hayvanlarda şap hastalığından şüphelendiğinden 5 Şubat 2022 tarihinde işletmeye şap aşılaması yapılmıştır. Ayrıyeten 8 Şubat 2022 tarihinde ölen hayvanlardan alınan bir numune ise Şap Enstitüsüne gönderilmiştir. Ölen kuzularda hem müdürlüğümüz hem de Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesinde yapılan makroskobik incelemelerde net teşhis konulamadığından laboratuvar sonuçları beklenmektedir. Şahsın Müdürlüğümüze edilen talepda bulunduğu 4 Şubat günü yaklaşık 40 kuzusu öldüğü beyanında bulunmuştur. 9 Şubat 2022 tarihinde kadar vefatlar devam ettiğinden toplam sayı 100 e ulaşmıştır.

aydın haberleri – Şimdiki

Kafkas Üniversitesi, Veteriner, Arpaçay, Aydın, Şimdiki, Haberler

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.