Karın etkisiyle 3 kez açılan Unkapanı Köprüsü için uzmanlardan uyarı: Ömrünü tamamladı, yıkılıp yeniden yapılmalı

İstanbul’daki Unkapanı Köprüsü’nde tesirli olan kar yağışı nedeniyle üç kez açılma yaşanması vatandaşları huzursuz etti. Yaklaşık 82 yıldır …

15.03.2022
Karın etkisiyle 3 kez açılan Unkapanı Köprüsü için uzmanlardan uyarı: Ömrünü tamamladı, yıkılıp yeniden yapılmalı

İstanbul’daki Unkapanı Köprüsü’nde tesirli olan kar yağışı nedeniyle üç kez açılma yaşanması vatandaşları huzursuz etti. Yaklaşık 82 yıldır hizmette olan köprünün ömrünü tamamladığını belirten uzmanlar, köprünün yıkılıp yine yapılmasını ya da yenilenmesini önerdi.

İstanbul‘daki Unkapanı Köprüsü, kar yağışı ve soğuk havanın tesirli olduğu geçen hafta üç kez açıldı. Bu sebeple köprü takımlar tarafından süreksiz olarak araç trafiğine kapatılırken, çalışmaların akabinde yine açıldı. Yeni ismiyle ‘Atatürk Köprüsü’ olan 82 yıllık köprünün artık ömrünü tamamladığını belirten uzmanlardan dikkat çeken bir teklif geldi.

İBB YENİLEME ÇALIŞMASI YAPIP 31 TEMMUZ’DA HİZMETE ALDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yenileme çalışması yapılan Atatürk (Unkapanı) Köprüsü, 31 Temmuz’da yine hizmete girdi. Lakin köprünün temas noktası, kar yağışının tesirli olduğu geçen hafta üç kere açıldı. Bu sebeple köprü gruplar tarafından süreksiz olarak araç trafiğine kapatıldı. Sorun giderildi, trafik denetimli olarak verilmeye başladı.

“TASARIM ÖMÜRLERİ 75-100 YIL CİVARINDA”

Türkiye Gazetesinde yer alan habere nazaran; mevzuyu pahalandıran İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Cem Çelik “Köprü, inşa edildiği tarihten günümüze dek yaklaşık 82 yıldır vazifesini inançla yerine getirmiştir. Bu tipten köprülerin tasarım ömürleri genelde 75-100 yıl civarında. Köprünün ömrünün uzatılması için bir program çerçevesinde tamir ve güçlendirme çalışmaları yapılmalı. Kısa müddette tahlil için sorunun yaşandığı genleşme derzlerinin, yerinde süratlice yenilenmesi gerekiyor” diye konuştu.

“KÖPRÜ ÖMRÜNÜ TAMAMLAMAYA YAKINDIR”

İTÜ Ulaştırma Anabilim Kısmı Öğretim Vazifelisi Doç. Dr. Murat Ergün de köprünün daha evvel fırtına sebebiyle çöktüğünü, akabinde ahşap dubalarla yapılıp 1954 yılında asfaltlandığını söyledi.

O devirde yeni köprü yapılmasının planlandığını fakat maliyeti sebebiyle olmadığını anlatan Ergün, şunları kaydetti: “Kışın sıcaklığın azalması sebebiyle demir gereç büzülür ve küçülür. Köprüdeki açılma, fırtına yüzünden dubaları bağlayan zincirlerindeki sorundan kaynaklanmış olabilir. Unkapanı Köprüsü eski olduğu için ömrünü tamamlamaya yakındır. Köprünün yıkılıp tekrar yapılması ya da yenilenmesi gerekir.”

Kar Yağışı, İstanbul, Unkapanı, Yeni, Haberler

Köprü ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.