Karagündüz Mahallesi’nde bin 500 kişilik cami ibadete açıldı

Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Karagündüz Mahallesi’nde bin 500 kişilik cami ibadete açıldı. İPEKYOLU, VAN (rehberaydin.com) – Van’ın İpekyolu …

03.01.2022
Karagündüz Mahallesi’nde bin 500 kişilik cami ibadete açıldı

Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Karagündüz Mahallesi’nde bin 500 kişilik cami ibadete açıldı.

İPEKYOLU, VAN (rehberaydin.com) – Van‘ın İpekyolu ilçesine bağlı Karagündüz Mahallesi’nde bin 500 kişilik cami ibadete açıldı.

Açılışa Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Lider Vekili İhsan Emre Aydın, İpekyolu İlçe Jandarma Kumandanı Mustafa Şamil Görücü, Van Vilayet Müftüsü Ömer Keskin ve Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel katıldı.

2021 yılının Nisan ayında üretimine başlanan cami, 8 ay üzere kısa bir müddette tamamlanarak ibadete açıldı.

Dış mimarisi Ahlat taşından oluşan cami, büsbütün örme tekniğiyle zelzeleye destekli ve Selçuklu mimarisi örnek alınarak inşa edildi. Üç katlı yapılan caminin içi Osmanlı mimarisinden esinlenerek iklim kurallarına uygun halde tasarlandı. Alt katı taziye meskeni, orta katı ibadethane, en üst katı ise bayanlar için ibadethane yeri olan mescitte, imam odası ve kış için bir kısım de bulunuyor.

Cami açılışında bir konuşma yapan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mehmet Emin Bilmez, “Bugün burada güzel bir çalışmanın açılışı için toplanmış bulunmaktayız. Bu yapıtı mahallemize kazandıran başta muhtarımız, imamımız ve tüm mahalle halkına teşekkür ediyorum. Karagündüz halkı daima İslam’a sıkı sıkıya sarılmış, devletinin ve milletinin yanında olmuş, fitnenin bölgede kol gezdiği devirde dimdik ayakta durabilmiş, birbirine sarılarak bugünlere gelmiş ve bu birlik sayesinde bugün çok hoş bir yapıtı mahalleye kazandırmış. Allah vesile olan herkesten razı olsun. Benim için en kıymetlisi de bayanlar için başka bir ibadet alanın planlanmış olması. Bu farklı bir şahane varlık. Zira toplumumuzun yarısı bayanlardan oluşuyor. O yüzden bu yapılan çalışma çok güzel olmuş. İnşallah bayanlarımız da bu 160 metre kadarkarelik alanı bütün namaz vakitlerinde doldurarak ibadet ederler. Güzel uğurlu olsun” dedi.

Caminin imalinde emeği geçen herkese teşekkürlerini bildiren İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Lider Vekili İhsan Emre Aydın, “Herkesten Allah razı olsun. İnşallah burada kılınan tüm namazlar, yapılan ibadetler, emeğe geçenlere, emeği geçenlerin ailelerinin sevaplarına işlenir. Bu cami, birlik ve beraberliğimizin artırılmasına vesile olsun, güzel olsun” tabirlerini kullandı.

Mahalle Muhtarı Veysel Çomak ise 435 metre kadarkare üzerine inşa edilen caminin imalinde emeği büyük olan Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’e, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Lider Vekili İhsan Emre Aydın’a ve Vilayet Müftüsü Ömer Keskin’e teşekkürlerini bildirdi. Cami inşasında yeniden çok büyük katkıları olan Mahalle İmamı Metin Arvas’a, tüm mahalle halkına da teşekkürlerini bildiren Muhtar Çomak, “Mahallemiz böylesine bir ibadethaneye kavuştuğu için çok memnunuz. İsmini sayamadığım daha birçok imam ve vatandaşlarımızın katkısı olmuştur. Hepsine buradan teker teker teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Kur’an-ı Kerim tilaveti, toplu kılınan namaz ve edilen duaların akabinde açılış son buldu. – VAN

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.