Karadeniz’de bu yıl hamsi erken tükendi

KARADENİZ’de deniz suyu sıcaklığının mevsim normalinin üzerinde seyretmesi nedeniyle hamsi sürüleri, daha soğuk olan Gürcistan ve Rusya …

09.12.2021
Karadeniz’de bu yıl hamsi erken tükendi

KARADENİZ’de deniz suyu sıcaklığının mevsim normalinin üzerinde seyretmesi nedeniyle hamsi sürüleri, daha soğuk olan Gürcistan ve Rusya kıyılarına yöneldi.

KARADENİZ’de deniz suyu sıcaklığının mevsim normalinin üzerinde seyretmesi nedeniyle hamsi sürüleri, daha soğuk olan Gürcistan ve Rusya kıyılarına yöneldi. Dönem başında çokça avlanan ve balıkçıların yüzünü güldüren hamsi, bu sezon erken tükendi. Karadeniz‘in güneyinde avcılığı tabana vuran hamsinin az ölçüde avlanması ile kilo fiyatı 10 TL’den 40’TL’ye çıkarken, birden fazla tezgahlarda ise hamsi kalmadı.

Deniz suyu sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle Karadeniz’deki sürüleri, daha soğuk olan Gürcistan ve Rusya kıyılarına yönelince dönem başında çokça avlanan ve balıkçıların yüzünü güldüren hamsi, erkenden azalmaya başladı. Karadeniz’in güneyinde avcılığı tabana vuran hamsinin az ölçüde avlanması ile kilo fiyatı 10 TL’den 40’TL’ye çıkarken, birçok tezgahta hamsi kalmadı. Tezgahlarda istavrit 15 TL, lüfer 70 TL, kalkan 200 TL, alabalık 50 TL, çinekop 60 TL, mezgit ise 40 ile 65 TL ortasında fiyata satılıyor.

‘HAMSİ YAVAŞ YAVAŞ BİZİ TERK EDİYOR’Deniz suyunun soğumadığını belirten balıkçı Gökmen Aydın, “Hamsi yavaş yavaş azalmaya başladı. Havalar mevsime nazaran biraz sıcak. Deniz de bir türlü soğumadı. Balık soğuğa kaçmaya başladı. Hamsi yavaş yavaş bizi terk ediyor. Hal bu türlü olunca da fiyatı yükseldi. Evvelce 10 TL’ye satıyorduk artık hamsi fiyatı tezgahlarda 40 TL’ye kadar çıkıyor. Hamsi bol avlandı. Vatandaş da bol yedi hamsiyi fakat şu an hamsinin olmadığı bir devirdeyiz. Balık haline aslında 150 kasa hamsi geliyor. O yüzden bu fiyatlar normal” diye konuştu.’GÜZEL VE TAZE HAMSİ 40 LİRAYA SATILIYOR’Balıkçı Ahmet Çoğalmış ise “Bu dönem hamsi avı erken başladı ancak hoş hamsiler geldi tezgahlara. Bol ölçüde avlandı hamsi. 10 liraya kadar fiyatı düşmüştü fakat şu an hava kurallarından ötürü hamside bir kaybolma kelam gelimi edilen. Fiyatlar yeniden vatandaşın cebine nazaran değişiyor. Hoş ve taze hamsi 40 liraya satılıyor. Şoklanmış hamsiler var onlarda 20 ile 30 lira ortasında satılıyor. Son devirleri artık hamsinin” dedi. Tezgaha balık almaya gelen İbrahim Azaklı da “Hamsi bu devirlerde herkesin sofrasında olması gereken bir besin kaynağı. Fiyat arttı lakin hamsi yemeden de olmuyor” diye konuştu.

Emine Ergün ise “Hamsi çok hoş. Fiyatı biraz arttı lakin bir kilodan fazlasını alamıyoruz. Şimdi hamsinin yanına salata çorba falan yapacağım ki fakat yetsin lakin hamsi lezzetli” dedi.


aydın haberleri / Aleyna Keskin – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.