Kar yerden kalkmadan yenisi geliyor! Meteorolojik kaynaklar İstanbul için tarih verdi

Geçtiğimiz perşembe günü tesirini bir anda artırarak günler boyunca İstanbulluları kara doyuran yağış bugün prestijiyle kenti terk ederken …

14.03.2022
Kar yerden kalkmadan yenisi geliyor! Meteorolojik kaynaklar İstanbul için tarih verdi

Geçtiğimiz perşembe günü tesirini bir anda artırarak günler boyunca İstanbulluları kara doyuran yağış bugün prestijiyle kenti terk ederken, Meteorolojik kaynaklardan yeni bir soğuk hava dalgası uyarısı geldi. Perşembe akşamı İstanbul’da yağmurla başlayacak yağışların cuma ve cumartesi günleri kara dönüşeceği söz edildi.

İstanbul‘da perşembe günü aralıklarla başlayan kar yağışı, bilhassa cumartesi akşamı tesirini artırmış ve tüm kenti beyaza bürümüştü.

YENİ SOĞUK HAVA DALGASI GELİYOR

Mart ayında yağan ağır kar kenti şimdi terk etmişken, Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen’den yeni soğuk hava dalgası uyarısı geldi.

İSTANBUL’DA TEKRAR KAR İHTİMALİ VAR

Prof. Dr. Şen toplumsal internet hesabından paylaştığı iletisinde, “Türkiye’ye yeni bir soğuk hava geliyor. Perşembe akşamı Marmara’ya yağmur yağacak, Anadolu’ya kar. Cuma, cumartesi Marmara ( İstanbul dahil) karla karışık yağmur ve kar ihtimali var” dedi.

14 MART PAZARTESİ HAVA DURUMU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran: Ülkemiz genelinin modüllü ve çok bulutlu, batısının vakitle az bulutlu, Marmara’nın kuzeyi, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu, Karadeniz, ve Doğu Anadolu Bölgeleri ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunun karla karışık yağmur ve kar yağışlı, İstanbul ve Tekirdağ etraflarının yağmurlu, yükseklerinin karla karışık yağmurlu geçeceği iddia ediliyor. Yağışların, Doğu Karadeniz kıyıları, Ordu, Ağrı, Muş, Bitlis ve Hakkâri etraflarında mahallî kuvvetli ve yer yer ağır kar formunda görülmesi bekleniyor. Karadeniz’in iç ve yüksek kısımları ile Doğu Anadolu’da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunmaktadır. Ülkemiz genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları, Ordu, Ağrı, Muş, Bitlis ve Hakkâri etraflarında kuvvetli ve yer yer ağır kar formunda olması beklendiğinden ulaşımda aksamalar, su baskını, sel, yüksek kesitlerde buzlanma ve don üzere yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

Doğu Karadeniz’in iç ve yüksek bölümleri ile Doğu Anadolu’da yüksek kar örtüsü bulunan eğimli yamaçlarda çığ riski olmasından ötürü meydana gelebilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI

Ülkemiz genelinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz kaidelere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

RÜZGAR UYARISI

Rüzgârın; Doğu Akdeniz kıyılarında kuzeyli, Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güneyli taraflardan kuvvetli (30-60 km/skent aydın haberlerit) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

Meteoroloji, Kar Yağışı, Orhan Şen, İstanbul, kar, Aktüel, Haberler

Kar,Doğu,Anadolu,Yağış,Yüksek,İstanbul,Yağmur,Uyarısı ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.