KAPANAN YOLLARI AÇTIRMAK İÇİN 112’YE ASILSIZ İHBARDA BULUNUYORLAR

MUŞ’ta, kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan köylerinin yolunu bir an evvel açtırmak isteyenler, 112 Acil Davet Merkezi’ni arayıp, ‘Acil hastam …

29.01.2022
KAPANAN YOLLARI AÇTIRMAK İÇİN 112’YE ASILSIZ İHBARDA BULUNUYORLAR

MUŞ’ta, kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan köylerinin yolunu bir an evvel açtırmak isteyenler, 112 Acil Davet Merkezi’ni arayıp, ‘Acil hastam var’ diyerek temelsiz ihbarda bulunuyor.

MUŞ (rehberaydin.com) – MUŞ’ta, kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan köylerinin yolunu bir an evvel açtırmak isteyenler, 112 Acil Davet Merkezi’ni arayıp, ‘Acil hastam var’ diyerek temelsiz ihbarda bulunuyor. 112 Acil Davet Merkezi Müdürü Tuncay Mergen, temelsiz ihbarda bulunmanın cezasının 512 TL olduğunu belirterek, Bu tıp ihbarlar yüzünden ambulans ve takımlarımız, hastalar ile acil olaylara vaktinde müdahale edemiyor ve ulaşamıyor dedi.

Türkiye’nin en çok kar yağışı alan vilayetlerinden Muş’ta hizmet veren 112 Acil Davet Merkezi’ne davet sayısı, kış mevsiminde artıyor. Bilhassa kar yağışının tesirli olduğu günlerde telefonların hiç susmadığı merkez, yılbaşından beri yaklaşık 35 bin davet aldı. Bu davetlerin çoğunluğunu ise sıkışmış kalma ve acil hasta olayları oluşturdu. Gelen davetler üzerine sıhhat grupları, kuvvetli kaidelerde hadiselere müdahale etti.

TEMELSİZ İHBARA 512 TL CEZA

112 Acil Davet Merkezi Müdürü Tuncay Mergen, temelsiz davette bulunduğu tespit edilen şahıslara 512 TL ceza kesildiğini belirterek, Kış kurallarında olduğumuz için arayan kimi vatandaşlarımız, kardan kapanan köy ve mezra yollarını açtırmak için hasta var ihbarında bulunuyor. Doğum hastası, kalp hastası, göğüs ağrısı çeken hastamız var üzere acil durumlarının olduğunu söylüyorlar. Sıkıntı kurallar altında olay yerine varan gruplarımız, ihbarın temelsiz olduğunu ve yollarını açtırmak için kendilerini çağırdıklarını görüyor. Tabi bu çeşit ihbarlar yüzünden ambulans ve gruplarımız, hastalar ile acil olaylara vaktinde müdahale edemiyor ve ulaşamıyor diye konuştu.

112’nin acil davet merkezi olduğunu vurgulayan Mergen, Acilden kastımız, vaktinde müdahale edilmediği vakit can ve mal kaybına sebep olabilecek olay ile hadiselerdir. Onun için köy ve mezra yollarını açtırmak için vatandaşlarımızın 112’ye hasta var ihbarını yapmamalarını bilhassa rica ediyoruz. Bu tıp ihbarlar, gerçek olay ve hastalara ulaşmamıza kıymetli ölçüde manilerden bir adedidir dedi.

‘ACİL HASTALARA ULAŞMAMIZ ENGELLENMİŞ OLUYOR’

Sıhhat gruplarının büyük zorluklarla ulaşmaya çalıştığı hadiselerin çoğunluğunun temelsiz olduğunu belirten 112 Acil Davet Merkezi Sıhhat Ünitesi Davet Yönlendiricisi Habibe Yıldız Aydın, şunları söyledi

Vatandaşların gerçek hadiselerin için kendilerini aramalarını isteyen Habibe Yıldız Aydın, Halkımızdan, köy ve mezra yollarını açtırmak için ambulans ve sıhhat gruplarını bir aracı olarak kullanmamalarını istiyoruz. Sahiden gereksinimi olan hastalara yetişmekte zahmet yaşıyoruz. Lütfen bu bahiste hassas olalım dedi.

aydın haberleri – Aktüel

Türk Lirası, Muş, kar, 112, Yeni, Haber

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.