Kapalı kapılar ardında işgal tehdidi! Rusya lideri Putin yıllar önce 5 AB ülkesini de listeye eklemiş

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 33 gün geride kalırken, Alman medyası Rus başkan Vladimir Putin ile ilgili dikkat çeken bir haber yayımladı. 2014 …

28.03.2022
Kapalı kapılar ardında işgal tehdidi! Rusya lideri Putin yıllar önce 5 AB ülkesini de listeye eklemiş

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 33 gün geride kalırken, Alman medyası Rus başkan Vladimir Putin ile ilgili dikkat çeken bir haber yayımladı. 2014 yılında Ukrayna’nın AB’ye katılmak istediğini açıklamasından sonra Putin’in kapalı kapılar arkasında Polonya ve Romanya ile birlikte Baltık’ta bulunan Estonya, Letonya ve Litvanya’ya da işgal tehdidinde bulunduğunu yazan gazeteler Rus başkanın bu ülkeleri iki günde işgal edebileceği savında bulunduğunu aktardı.

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş kimi bölgelerde şiddetlenirken, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in 2014 yılında 5 Avrupa Birliği üyesi ülkeyi işgal etmek için listeye eklediği konu bahis oldu..

KAPALI KAPILAR ARDINDA 5 ÜLKEYE TEHDİT

Alman medyasında yer alan haberlerde 2014 yılında Ukrayna’nın AB’ye katılmak istediğini açıklamasından sonra Putin’in o yılın Eylül ayında kapalı kapılar ardında gerçekleştirdiği görüşmelerde 5 ülkeyi işgal etme tehdidinde bulunduğu belirtildi.

ROMANYA DA MAKSATTAKİ ÜLKELER ORTASINDA

Özel olarak ikazın devrin Ukrayna önderine yapıldığı ülkelerin Polonya ve Romanya ile birlikte Baltık’ta bulunan Estonya, Letonya ve Litvanya olduğu aktarıldı.

“EĞER İSTERSEM SIRF KİEV’İ DEĞİL RİGA’YI, VİLNİUS’U…”

Almanya’nın çok okunan gazetelerinden Suddeutsche Zeitung’da yer alan haberde Putin’in devrin Ukrayna Devlet Lideri Petro Poroşenko’ya, “Eğer istersem, Rus ordusu yalnızca Kiev’i değil Riga’yı, Vilnius’u, Tallinn’i, Varşova’yı ve Bükreş’i iki günde işgal eder” dediği vurgulandı.

“BİZ TAKVİYE VERMEZSEK, SAVAŞ UKRAYNA’DA DURMAYACAK”

Letonyalı diplomat ve Avrupa Kurulu Lider Yardımcısı Valdis Dombrovkis de bu ayın başında Politico’ya açıklamalarda bulunmuş ve Putin’in ataklarının genişleyebileceğinin sinyalini vermişti. Sözcü’nün haberine nazaran tecrübeli diplomat, “Putin, askeri maksatlarını artırabilir ve Ukrayna’dan zaferle ayrılırsa Baltık ülkeleri Litvanya, Letonya ve Estonya’ya saldırabilir. Şayet biz Ukrayna’ya dayanak vermezsek, bu savaş Ukrayna’da durmayacak” demişti.

Ukrayna ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Şimdiki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.